Xbox w 2023 roku

Xbox w 2023 roku. Gry, gry, gry, zakupy, Xbox Game Pass i jeszcze więcej gier

Wojciech Gruszczyk | 26.12.2023, 17:00

Najbardziej intensywne 12 miesięcy podczas aktualnej generacji – te słowa najlepiej opisują ostatni rok Microsoftu, który nie tylko zrealizował największą transakcję w naszej branży, ale przede wszystkim wrzucił na rynek zaskakującą liczbę gier... a podobno to dopiero początek.

Xbox w 2017 roku posiadał zaledwie sześć wewnętrznych studiów (Rare, Mojang, Turn 10 Studios, 343 Industries, The Coalition, Xbox Game Studios Publishing), jednak następnie korporacja rozpoczęła wielki rozwój – Ninja Theory, inXile Entertainment, Obsidian Entertainment, Compulsion Games, Undead Labs, Playground Games oraz Double Fine dołączyły do rodziny Phila Spencera, a dodatkowo firma założyła World's Edge i The Initiative. W kolejnym kroku udało się wykupić całą Bethesdę, by następnie sfinalizować największą transakcję w naszej branży – Activision Blizzard dołączyło do Microsoftu.

Dalsza część tekstu pod wideo

Wspominam o tym nie bez powodu, ponieważ w 2023 roku pierwszy raz w historii jesteśmy świadkami, gdy korporacja mogła garściami czerpać z tych wszystkich zakupów, a... w zasadzie nadal widzimy dopiero początek możliwości całego Microsoft Gaming.

Microsoft rozpoczął rok z... przytupem!

Już na samym początku 2023 roku Microsoft zaprosił graczy na pierwsze wydarzenie – Xbox Developer_Direct pozwoliło nam spojrzeć na Redfall, Forza Motorsport, Minecraft Legends czy też kolejny dodatek do The Elder Scrolls Online, ale zdecydowanie największą niespodzianką był Hi-Fi Rush. Gra muzyczno-rytmiczna od twórców The Evil Within, która zadebiutowała w trakcie imprezy? Przygoda Chaia okazała się dużym sukcesem – oceny na poziomie 89% są tego najlepszym potwierdzeniem.

Microsoft jednak od początku roku bardzo mądrze czerpał garściami z wcześniej wydanych produkcji – GoldenEye 007 powrócił w styczniu, konsolowcy w końcu zapoznali się ze świetnym i bardzo rozbudowanym Age of Empires II: Definitive Edition, a na Xboksach zadebiutował Ghostwire: Tokyo.

Z odgrzewanych-ulepszonych-powracających tytułów Microsoft w 2023 roku zapewnił jeszcze Quake II Remastered, Age of Empires IV (Xbox) czy też ostatnio Killer Instinct: Anniversary Edition. Szczególnie warto zwrócić uwagę na ten pierwszy tytuł, ponieważ nieśmiertelny shooter zachwycił szeroką publikę i otrzymał oceny na poziomie 89%.

Wielkie zakupy przyczyniły się także do pierwszych poważnych premier od zespołów Bethesdy... ale trudno aktualnie mówić o oczekiwanych i zarazem spektakularnych wynikach. Redfall nie powinien zadebiutować w maju – tytuł prawdopodobnie potrzebował jeszcze dodatkowego roku, by Arkane mogło świętować kolejny sukces. Gra trafiła na rynek z wielkimi problemami, ale deweloperzy podobno nie rezygnują z projektu – już teraz przygoda o łowcach wampirów otrzymała pierwsze, ważne aktualizacje, które znacząco poprawiają doświadczenie, a twórcy mają w planach zrealizować następne poprawki i rozbudować produkcję.

Drugą produkcją Bethesdy z 2023 roku jest Starfield. Dla jednych hit, a dla drugich porażka... jak ostatecznie prezentuje się produkcja? W tym wypadku naprawdę warto sprawdzić grę, która może oczarować światem czy też historią, ale nie każdy będzie zainteresowany spędzaniem kolejnych godzin na następnych planetach. Bethesda jednak nie może narzekać – firma potwierdziła osiągnięcie swojego najlepszego startu w historii... co pewnie nie byłoby możliwe bez udostępnienia gry w Xbox Game Pass, jednak ostatecznie jest sukces.

W gąszczu premier Microsoft zaproponował także Minecraft Legends, ale także i w tej sytuacji zdania dziennikarzy oraz graczy są podzielone, ponieważ deweloperzy zaproponowali nową formułę, która nie przypadła do gustu wszystkim zainteresowanym (70%). Tytuł podzielił losy poprzedniej gry z tego uniwersum (Minecraft Dungeons) i od premiery nie otrzymaliśmy odpowiednio dużej zawartości. Podobne opinie pojawiają się w przypadku oczekiwanych od lat wyścigów – Forza Motorsport w końcu trafiła na rynek, gracze mogą sprawdzać piękne samochody, ale... wielu fanów gatunku liczyło na większe fajerwerki. 

Wspominając o tytułach, które Microsoft „zyskał” dzięki wielomiliardowym przejęciom musimy pamiętać o Call of Duty: Modern Warfare 3 – pierwsza gra z serii wydana już po sfinalizowaniu umowy, zalicza się do najgorzej ocenianych produkcji z całego uniwersum. Phil Spencer nie mógł wpłynąć na projekt, ponieważ to Bobby Kotick ze swoją ekipą poganiali deweloperów i zmusili ich do stworzenia rzekomo pełnoprawnej gry, która jednak powstała w zaledwie 1,5 roku – w normalnych okolicznościach deweloperzy Call of Duty otrzymywali 3 lata na opracowanie strzelanki. Shooter zmierzył się ze słuszną krytyką.

Xbox to kolos

Microsoft na przestrzeni kilku lat znacząco rozszerzył swoje struktury – jeśli obliczenia branży są poprawne, to firma może teraz zatrudniać blisko 22 000 deweloperów, którzy reprezentują studia na całym świecie.

Tim Schafer w kilku wywiadach wspominał, że Microsoft zapewnia nie tylko pieniądze na zrealizowanie produkcji, ale także oferuje deweloperom swobodę. Te same zapewnienia usłyszeli twórcy ze świeżo przejętego Activision Blizzard – Phil Spencer nie chce narzucać gatunków, projektów i modeli dystrybucji, ponieważ... dla wszystkich gier jest miejsce w Xbox Game Pass.

Struktury się jednak rozwijają, a przykład Redfall potwierdził, że Microsoft musiał zadbać o lepszą kontrolę gier. Szef Microsoft Gaming nie wysłuchał deweloperów z Arkane, więc na rynku pojawiła się pozycja, która potrzebowała czasu – choć nawet sami twórcy podobno nie chcieli rozwijać kooperacyjnej przygody o wampirach.

To właśnie z tego powodu zapowiedziano zmiany. Phil Spencer nadal jest prezesem całego Microsoft Gaming, ale Sarah Bond została szefową Xboksa – to właśnie ona będzie zarządzać zespołem, który stworzy nowego Xboksa. Matt Booty już wcześniej opiekował się wszystkimi grami first-party, ale teraz będzie on przyglądał się pracy całej Bethesdy oraz Activision Blizzard – korporacje przejęte przez giganta z Redmond nadal posiadają swoje kierownictwo, ale teraz mają nad sobą zwierzchnika Microsoftu.

Zmiany na stołkach są również związane z największą transakcją w naszej branży – Microsoft za 69 mld dolarów kupił Activision Blizzard. Firma zyskała takie marki jak Call of Duty, Guiter Hero, Warcraft, Starcraft, Tony Hawk's Pro Skater, Prototype, Spyro, DJ Hero, Skylanders, Diablo, Overwatch czy też Candy Crush. W 2023 roku brakowało okazji do świętowania, ponieważ Activision Blizzard po finalizacji transakcji wrzuciło na rynek tylko jedną dużą grę (Call of Duty: Modern Warfare 3), ale sporo radości dla graczy pojawi się w przyszłym roku – firma ma nie tylko wrzucić produkcję nowej korporacji do Xbox Game Pass, ale podobno możemy także liczyć na kilka niespodzianek.

Xbox Game Pass w 2023 roku? To było znakomite 12 miesięcy

Microsoft opiera swój biznes na Xbox Game Pass, więc podsumowując ostatnie 12 miesięcy korporacji nie mogę zapomnieć o tej usłudze. Phil Spencer jednoznacznie zakończył spekulacje dotyczące udostępnienia katalogu na konkurencyjnych platformach Sony oraz Nintendo, ale korporacja chętnie wrzuca gry na następne urządzenia – producent dostosowuje nawet aplikację pod przenośne PC, by mieć pewność, że z usługą zapozna się jak największa liczba graczy.

Korporacja realizuje plan, więc każda gra stworzona przez wewnętrzne zespoły Microsoft Gaming trafia w dniu premiery do katalogu Amerykanów – gracze mogli zagrać w przywołane wcześniej: Hi-Fi Rush, GoldenEye 007, Age of Empires II: Definitive Edition, Ghostwire: Tokyo, Microsoft Legends, Redfall, Quake II Remastered, Age of Empires IV, Starfield, Forza Motorsport oraz Killer Instinct: Anniversary Edition.

Gry first-party to jednak dopiero sam początek dużej rozbudowy usługi, dzięki której gracze systematycznie sprawdzają od kilku do nawet kilkunastu produkcji w każdym miesiącu. Microsoft tym razem upewnił się, że od początku do końca roku klienci będą mogli stale grać w ciekawe tytuły – aż 50 produkcji od partnerów zewnętrznych zadebiutowało w Xbox Game Pass w 2023 roku.

Na liście pojawiły się między innymi takie gry jak: Wo Long: Fallen Dynasty, Lies of P, Payday 3, Sea of Stars, Planet of Lana, Cocoon, Jusant, Spirittea, Football Manager 2024, Exoprimal, Persona 5 Tactica czy Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name.

To tylko kilka z wielu produkcji, które trafiły do usługi, ale warto zwrócić uwagę na bardzo ważny szczegół – Microsoft zapewnił swoim klientom naprawdę mocne gry. W Xbox Game Pass w 2023 roku nie brakowało kapitalnie przyjętych produkcji, wśród których wyróżnić można między innymi: Forza Motorsport, Hi-Fi Rush, Starfield, Cocoon, No Man's Sky, Venba, Dead Space Remake, Lies of P, Party Animals czy też Sea of Stars – to właśnie te tytuły zostały wyróżnione do nagród The Game Awards.

To był bardzo dobry rok dla Xboksa

Dla wielu fanów Xboksa ostatnie 12 miesięcy było naprawdę znakomite. Microsoft systematycznie oferował nowe gry first-party, dorzucał do katalogu Xbox Game Pass kolejne kapitalne przygody i choć nadal w przypadku swoich tytułów trzeba zadbać o jakość, to jednak... na aktualnej generacji jeszcze nie byliśmy świadkami tak bogatego roku w wykonaniu korporacji z Redmond.

2023 rok to również bardzo dobry prognostyk – Microsoft w ostatnich latach kupował kolejne studia, rozwijał struktury, a teraz może czerpać owoce z tej pracy.

Jak oceniacie ostatnie 12 miesięcy Microsoftu? W jakie produkcje graliście, a jakie chcecie jeszcze nadrobić? Macie okazję grać w tytuły w Xbox Game Pass? To jak oceniacie katalog z 2023 roku? Dajcie znać w komentarzach!

Wojciech Gruszczyk Strona autora
Miał przyjść do redakcji zrobić kilka turniejów, ale cytując klasyka „został na dłużej”. Szybko wykazał się pracowitością, dzięki której wyrobił sobie pozycję w redakcji i zajmuje się różnymi tematami. Najchętniej przedstawia wiadomości ze świat gier, rozrywki i technologii oraz przygotowuje recenzje gier i sprzętu. Jeśli jest zadanie – Wojtek na pewno się z nim zmierzy. 
cropper