10 wartych uwagi filmów anime z 2018 roku
Choć z polskiej perspektywy może się (mylnie) wydawać, że największa popularność anime przypada na lata panowania Tsubasy i Dragon Balla, w rzeczywistości japońska animacja stopniowo zdobywa coraz to nowe przyczółki na szeroko pojętym Zachodzie. W tym roku też nie zabrakło przynajmniej kilku świetnych produkcji.
Oczywiście na wstępie dodajmy, że nie wszystkie z niżej wymienionych filmów ukazały się oficjalnie na Zachodzie (przynajmniej nie oficjalnie), a tym bardziej w Polsce. Niektóre miały na razie premierę tylko w Japonii.
Dragon Ball Super: Broly
Czwarty film, w którym -- jak sam tytuł wskazuje -- pojawia się legendarny saiyan Broly. Co nowego tym razem? Zwrócić warto uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, fabuła stara się uczynić z Broly’ego pełnokrwistą postać i przedstawić jego tragiczną historię. Po drugie, w odróżnieniu od poprzednich filmów ten jest kanoniczny. Za scenariusz odpowiadał Akira Toriyama, czyli twórca Dragon Balla we własnej osobie.
My Hero Academia: Two Heroes
My Hero Academia to w tej chwili jedno z najpopularniejszych, jeśli najpopularniejsze anime. Two Heroes to pełnometrażówka, która rozgrywa się między jego drugim i trzecim sezonem. Akcja, przypomnijmy, toczy się w świecie, w którym większość ludzi rodzi się z nadprzyrodzonymi zdolnościami. Główny bohater Izuku “Deku” Midoriya jest jednym z wyjątków, lecz mimo to zostaje przyjęty do akademii dla przyszłych superbohaterów dzięki pomocy All Mighta, największego z nich wszystkich.
Bungo Stray Dogs: Dead Apple
Tacy trochę japońscy X-Meni. W filmie (oraz w mandze i serialu anime) śledzimy perypetie posiadaczy nadprzyrodzonych zdolności (ich życie ‘zawodowe’ i prywatne), którzy prowadzą specjalną agencję detektywistyczną. W Dead Apple punktem wyjścia dla fabuły są zagadkowe samobójstwa popełniane przez ludzi dysponującymi supermocami. Jedynym tropem w tej zagadce jest początkowo złowieszcza mgła, której pojawienie się poprzedza tragedię.
Macross Delta the Movie: Passionate Walküre
Passionate Walküre z jednej strony kondensuje wydarzenia z 26-odcinkowej serii anime Macross Delta, ale oprócz tego dodaje też nowe sceny, dzięki czemu powstaje nowa opowieść. Historia skupia się na Walküre, grupie pop idolek, i eskadrze Delta, które walczą z tak zwanym syndromem Var stopniowo pochłaniającym całą galaktykę.
Kiedy zakwitnie obiecany kwiat (Maquia: When the Promised Flower Blooms)
Pierwszy pełnometrażowy film wyreżyserowany przez Mari Okadę. Maquia, młoda dziewczyna należąca do odseparowanego od świata zewnętrznego nieśmiertelnego ludu Iorph, prowadzi spokojne, ale nudne życie. Nuda się kończy, gdy wioskę Iorph odwiedzają wysłannicy królestwa Mezarte pragnącego poznać zagadkę nieśmiertelności. Gdy im się to nie udaje, dochodzi do tragedii, w wyniku której ginie większość pobratymców bohaterki, a ona sama pozbawiona domu rozpoczyna tułaczkę.
Mirai no Mirai
Nowy film Mamoru Hosody, jednego z najbardziej cenionych obecnie reżyserów anime. Kun to czteroletni rozpieszczony przez chłopiec, którego życie ulega diametralnej zmianie, gdy na świat przychodzi jego młodsza siostra. Początkowo ma on problem z zaadoptowaniem się do nowych okoliczności, ale pewnego dnia spotyka tajemniczą dziewczynę. Jak się okazuje, jest to jego siostra, która odbyła podróż z przyszłości.
Liz and the Blue Bird
Mizore Yoroizuka i Nozomi Kasaki to dwie przyjaciółki należące do szkolnego zespołu muzycznego. Dziewczyny są swoimi przeciwnościami - Yoroizuka jest cicha i wycofana, Kasaki rezolutna i popularna wśród rówieśników. Ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, gdy zespół postanawia zagrać utwór “Liz i błękitny ptak”, podczas którego Yoroizuka ma mieć swój fragment solowy skupiający na niej całą uwagę publiczności.
Flavors of Youth
Japońsko-chińska koprodukcja sfinansowana przez Netflix, przy której palce maczało studio CoMix Wave Films odpowiedzialne wcześniej m.in. za Your Name (Kimi no Na wa) Makoto Shinkaia. Film składa się z trzech części, których akcja rozgrywa się w różnych chińskich miastach: Pekinie, Guangzhou i Szanghaju. Spajają je motywy prawdziwej miłości, która nie może zostać pokonana przez czas, i apoteozy prostych wartości.
Godzilla: The Planet Eater
The Planet Eater to trzecia część animowanej trylogii Godzilla, przy której jako scenarzysta pracował sławny Gen Urobuchi. Co z tym idzie, film jest bezpośrednią kontynuacją części drugiej, tj. City on the Edge of Battle. Ludzkość i sprzymierzeni z nią obcy nadal nie mogą sobie poradzić z tytułowym przerośniętym gadem, ale bynajmniej nie to jest najgorsze. Sojusz wisi na włosku, a jakby tego było mało, Ziemi zaczyna zagrażać jeszcze potężniejszy potwór.
The Night Is Short, Walk on Girl
Wprawdzie rzeczony film ukazał się w Japonii w 2017 roku, ale w niektórych państwach zachodnich dopiero w tym, więc postanowiłem trochę nagiąć zasady. The Night Is Short, Walk on Girl to jeden z moich ulubionych filmów mijającego roku tak w ogóle, więc chciałem skorzystać z okazji, by go Wam zarekomendować. Powstał on na podstawie powieści autorstwa Tomihiko Morimiego i opowiada historię studenta próbującego zdobyć miłość dziewczyny. Bohater podróżuje więc jej śladami przez Kyoto, uczestnicząc (raczej wbrew swej woli) w nocnym życiu miasta, gdzie zwyczajne regularnie styka się z tym co fantastyczne.
Przeczytaj również
Komentarze (28)
SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych