Najlepsze polskie gry - redakcja PPE wybiera

Najlepsze polskie gry - redakcja PPE wybiera

Mateusz Wróbel | 06.12.2020, 17:00

Polacy tworzą coraz to lepsze gry, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Wiedźmin 2, Dying Light, czy najlepszy tytuł 2015 roku - Wiedźmin 3 - były na ustach graczy z całego świata, ba, o fenomenie tej ostatniej produkcji mówi się do tej pory. Poniżej możecie zobaczyć ranking, w którym redakcja PPE wybrała dziesięć najlepszych pozycji od rodzimych deweloperów.

10. Frostpunk

Dalsza część tekstu pod wideo

Zestawienie otworzy jedna z najlepszych strategii, jakie kiedykolwiek zadebiutowały na rynku - Frostpunk. Odpowiadali za nią deweloperzy ze studia 11 bit, i już teraz warto zaznaczyć, że nie jest to ich ostatnia gra w tejże liście. Sam Frostpunk przenosi nas na zaśnieżone tereny i zmusza do refleksji na każdym kroku. Wcielamy się w założyciela malutkiej osady, której mieszkańcy próbują przeżyć - najczęściej - przed nadciągającym niebezpieczeństwem w postaci np. burzy śnieżnej.

9. Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści

Gwint, czyli mini-gra zaimplementowana do trzeciego Wiedźmina, zdobył taką popularność, że Polacy postanowili stworzyć dwie oddzielne produkcje, które skupiały się na karcianej rozgrywce. Jedną z nich była Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści, która zaoferowała kolejną świetną historię w uniwersum wykreowanym przez Andrzeja Sapkowskiego. Zainteresowani wcielili się w Meve, królową Lyrii i Rivii, muszącą uporać się z nacierającymi ze wszystkich stron wojskami Nilfgaardu.

8. Dead Island

Dead Island pozwala zainteresowanym wcielić się w zdezorientowanego ocalałego (do wyboru mamy gwiazdora NFL, recepcjonistkę, rapera, a także pracowniczkę ochrony), który - korzystając ze wszystkich możliwych środków - musi uporać się z żywymi trupami żądnymi ludzkiego mięsa i spróbować uciec z tropikalnej wyspy, którą zalały wściekłe zombie.

7. Observer

Observer śledzimy z perspektywy Daniela Lazarskiego, krakowskiego detektywa, który został wynajęty do zbadania tajemniczej sprawy przez potężną korporację Chiron. Podczas śledztwa trafia do najbardziej niebezpiecznej dzielnicy Krakowa, slumsów klasy C, a także dowiaduje się istotnych rzeczy o swoim zaginionym synu.

6. Ghostrunner

One More Level zaskoczyło wszystkich wypuszczając na rynek Ghostrunnera, które skradło serca wielu graczy. Rodzima produkcja zmusza nas do przedzierania się przez coraz to trudniejsze poziomy - biegamy po ścianach, pojedynkujemy się z bossami, a także przeciskamy się przez wąskie elementy wieży skonstruowanej przez Architekta, aby ukończyć dany level - łącznie jest ich siedemnaście.

5. Zaginięcie Ethana Cartera

Zaginięcie Ethana Cartera to przygodówka, w której zajmujemy się tytułowym śledztwem - zaginięciem Ethana Cartera. Aby doprowadzić ją do końca, przejmujemy kontrolę nad głównym bohaterem gry, Paulem Prospero, czyli detektywem posiadającym zdolności paranormalne mające pomóc w rozwikłaniu mrocznej zagadki.

4. Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów kontynuował wątki rozpoczęte w "jedynce". Protagonistą gry ponownie został Biały Wilk, który został zamieszany w zabójstwo króla Temerii - Foltesta. Geralt z Rivii musi - z pomocą swoich znajomych - zrobić wszystko, aby oczyścić się z zarzutów. W międzyczasie rzeźnik z Blaviken zostaje wmieszany również w polityczne intrygi, których zakończenie zależy od podjętych przez nas decyzji podczas rozgrywki.

3. This War of Mine

This War of Mine przejmujemy kontrolę nad grupką ocalałych, którzy mieszkają w wyniszczonej kryjówce. Zadaniem gracza jest dbanie o ich potrzeby, czyli znajdowanie w rozmaitych lokacjach żywności, tudzież lekarstw albo złomu, który potem wymienimy na ważniejsze przedmioty. Często musimy podejmować również moralne decyzje, w których nie ma dobrego i złego wyboru. 

2. Dying Light

Deweloperzy, którzy implementują do swoich tytułów parkour, powinni czerpać garściami z Dying Light, w którym przemieszczanie się po zainfekowanym Harranie jest bardzo przyjemne, szczególnie w nocy, kiedy zombie wychodzą ze swoich kryjówek i rozpoczynają polowanie na odbiorcę. Pozycja wrocławskich twórców nie żyje jedynie dopracowanymi mechanikami - Dying Light wyróżnia także dosyć dobra historia, którą poznać można wraz ze znajomym w trybie kooperacyjnym. 

1. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Inaczej być nie mogło - pierwsze miejsce w naszym zestawieniu zgarnął Wiedźmin 3: Dziki Gon, w którym zauroczyli się gracze z każdego zakątku świata. Przyczyniła się do tego przede wszystkim długa opowieść fabularna, masa wątków pobocznych, obok których przejść obojętnie się nie dało, a także mocno zauważalny rozwój protagonisty. 

Interesuje Cię ten tytuł? Sprawdź nasz poradnik do Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Mateusz Wróbel Strona autora
Na pokładzie PPE od połowy 2019 roku. Wielki miłośnik gier wideo oraz Formuły 1, czasami zdarzy mu się sięgnąć również po jakiś serial. Uwielbia gry stawiające największy nacisk na emocjonalną, pełną zwrotów akcji fabułę i jest zdania, że Mass Effect to najlepsza trylogia, jaka kiedykolwiek powstała.
cropper