Igor Chrzanowski Igor Chrzanowski 22.11.2020
Czarne konie 2020 roku. Gry które zdobyły zaskakująco dużą popularność
1235V

Czarne konie 2020 roku. Gry które zdobyły zaskakująco dużą popularność

2020 rok jest jednym z najbardziej nieprzewidywalnych okresów XXI wieku i owocował nam w mnóstwo niespodziewanych wydarzeń. To samo tyczy się oczywiście gier, które w zaskakujący sposób wskoczyły na szczyty list najchętniej ogrywanych tytułów.

Zawsze w naszej branży bywa tak, że niektóre produkcje stają się czarnymi końmi danego roku i przybywając znikąd przebijają popularnością największe hity tworzone za setki milionów dolarów. Bywa też również i tak, że dość niepozorne tytuły lub hiciory sprzed wielu lat, szturmem podbijają rynek, ponownie dając o sobie znać - dziś przyjrzymy się zatem 9 największym nowym i powracającym do łask "czarnym koniom" 2020 roku.

Fall Guys: Ultimate Knockout

Sam szczerze przyznam, że zacząłem interesować się tym tytułem dopiero gdy nadchodziła jego wielka premiera i posiadacze PlayStation 4 mieli dostać Fall Guys na dzień dobry w ramach PlayStation Plus - tak jak w przypadku Rocket League, miało to zapewnić grze fantastyczny start. Nikt nie spodziewał się chyba jednak tego, że malutka szalona gierka od Devolver Digital wbije się na szczyt listy najchętniej ogrywanych dzieł na PlayStation Network oraz Steam, gdzie na platformie Valve grało jednocześnie ponad 172 tysiące osób.

Among Us

Będąc całkowicie szczerym nie mam bladego pojęcia co sprawiło, że licząca sobie ponad 2 lata produkcja, która absolutnie nikogo nie obchodziła, nagle na przełomie lipca i sierpnia została międzynarodowym hitem numer 1. Wpierw w tytuł zagrał jeden ze streamerów na Twitchu, potem kilku innych i nagle znaleźliśmy się w sytuacji, gdzie łączna liczba osób grających w Among Us w jednym momencie wyniosła 3,8 miliona!

Animal Crossing: New Horizons

Produkcje Nintendo zawsze były dopracowane do granic możliwości i promowane jako świetna zabawa dla każdego. Najnowsza odsłona Animal Crossing szykowana była na kolejny motor napędowy sprzedaży dla Nintendo Switch, ale nawet sami Japończycy nie spodziewali się, że zwierzęce przygody zakupi ponad 26 milionów osób! To więcej niż wszystkie poprzednie odsłony - a niedługo będzie to więcej niż każde Animal Crossing razem wzięte.

Mount & Blade 2: Bannerlord

Marka Mount & Blade od zawsze była uznawana za jednego z czarnych koni całego pecetowego rynku, albowiem dzieło stworzone pierwotnie przez tureckie małżeństwo rozchodziło się przez lata jak świeże bułeczki - od 2008 do 2017 roku rozeszło się ponad 7 milionów egzemplarzy. Wielce wyczekiwany sequel jest obecnie dostępny w ramach Wczesnego dostępu i nawet pomimo tego, że twórcy otwarcie mówią, iż całość jest niedopracowana, w premierowym tygodniu liczba graczy siedzących jednocześnie przy Bannerlordzie wyniosła 248 tysięcy!

Genshin Impact

Chińskie gry wypuszczane w modelu free-to-play raczej nie kojarzą się nam zbyt dobrze - wszyscy dobrze wiemy jakimi średniakami byliśmy karmieni przez Chińczyków przez wiele lat. Jednakże wypuszczony niedawno Genshin Impact okazuje się być jedną z najlepszych gier RPG tego roku! Dzieło naszych przyjaciół z Dalekiego Wschodu zostało najlepiej przyjętą chińską produkcją na Zachodzie i zarobiło 250 milionów w zaledwie miesiąc. Najwidoczniej inspiracja The Legend of Zelda bardzo się twórcom opłaciła. 

Phasmophobia

Kooperacyjne horrory są od pewnego czasu jednym z ulubionych gatunków YouTuberów i Streamerów, którzy poprzez granie w takowe produkcje nakręcają im spiralkę popularności, co rusz wyjawiając na rynek mocnego czarnego konia. Tym razem hitem ostatnich tygodni stała się Phasmophobia - zabawa w poszukiwanie dowodów na istnienie duchów. Ludzie tak bardzo pokochali ten tytuł, że grało w niego ponad 112 tysięcy osób w jednym momencie.

Risk of Rain 2

Risk of Rain 2 zadebiutowało w ramach Wczesnego dostępu już w 2019 roku, gdzie podbiło Steam liczbą 54 tysięcy graczy w jednym momencie. Po roku prac i mocnym wsparciu ze strony społeczności, niezależny rogalik doczekał się swojej pełnej premiery i z marszu został wielkim hiciorem z liczbą graczy przekraczającą 71 tysięcy osób. Tym samym Risk of Rain 2 wbiło się do top 10 najchętniej ogrywanych tytułów Steam, a to nie lada wyczyn dla takiej dzieła.

Left 4 Dead 2

Liczące sobie ponad 8 lat Left 4 Dead 2 doczekało się ostatnio nowej aktualizacji zawartości od Valve i ku zaskoczeniu chyba wszystkich osób interesujących się branżą, nagle powróciło do dziesiątki najchętniej ogrywanych produkcji na Steam. Z i tak imponującej liczby 18 tysięcy graczy w jednym momencie, survival Amerykanów ponownie przebił barierę 100 tysięcy zainteresowanych osób bawiących się na serwerach. 

Terraria

Terraria jest z nami już od połowy 2011 roku, stale utrzymując dość pokaźną liczbę zainteresowanych graczy - dość powiedzieć, że do kwietnia 2020 roku tytuł zakupiło aż 30 milionów osób na wszystkich platformach! Jednakże to nie koniec zaskakujących wyników niepozornej gierki - w kwietniu Terraria otrzymała pożegnalną aktualizację, kończącą tę dziewięcioletnią przygodę deweloperów i to właśnie wtedy została czwartą najpopularniejszą produkcją w całej historii Steama! Na serwerach bawiło się aż 487 tysięcy graczy!