Filmy z Leonardo DiCaprio - TOP 10 filmy z Leonardo DiCaprio

Filmy z Leonardo DiCaprio - TOP 10 filmy z Leonardo DiCaprio

Dawid Ilnicki | 24.10.2020, 19:00

Obecny na amatorskiej scenie od 1985 roku Leonardo DiCaprio jest dziś jest dziś jedną z największych gwiazd Hollywood. Jego image sceniczny przez lata mocno się zmieniał, wraz z kolejnymi, często mocno różniącymi się rolami w następujących po sobie produkcjach. Oto mocno subiektywny wybór dziesięciu najlepszych filmów z Leonardo DiCaprio.

Leonardo DiCaprio w ostatnim czasie często pojawia się w różnego rodzaju porównaniach dotyczących innego, coraz lepszego aktora, a mianowicie Roberta Pattinsona, jako przykład odtwórcy, który dzięki kilku świetnym rolom szybko przestał się kojarzyć z jednym, charakterystycznym bohaterem, przy okazji z marszu awansując do aktorskiej pierwszej ligi. Z dzisiejszej perspektywy utożsamianie amerykańskiego gwiazdora wyłącznie z kreacją Jacka Dawsona z “Titanica” Jamesa Camerona mocno dziwi, szczególnie, że mówimy właściwie o czasach przedinternetowych, kiedy fani nie komentowali w sieci tak często poczynań aktorów, a memy nie były jeszcze tak rozpowszechnione.

Dalsza część tekstu pod wideo

W końcówce XX wieku o DiCaprio myślano jednak wyłącznie w kategorii ładnej twarzy, mogącej co najwyżej zdobić popularne blockbustery, a nie o aktorze z krwi i kości, którym Amerykanin w końcu się stał i pewnie za kilkanaście lat będzie stanie w jednym szeregu z takimi postaciami jak Robert de Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman czy Jack Nicholson. Niewątpliwie 45-latka cechuje spora uniwersalność, potrafi on bowiem grać postacie mocno się od siebie różniące i w dodatku wbrew wspomnianemu już stereotypowi, świadczącemu swoją drogą o ogromnej popularności dzieła Jamesa Camerona, jest aktorem nader ekspresyjnym, a nie tylko charakterystyczną twarzą, co da się powiedzieć o wielu popularnych odtwórcach, którzy w swoim repertuarze mają zestaw tych bardzo podobnych do siebie wyrazów twarzy.

Co istotne DiCaprio jeszcze przed “Titanicem” zagrał kilka świetnych ról, a za jedną - w filmie, o którym jeszcze wspomnimy - był nominowany do Oscara i choć każda ocena jest oczywiście mocno subiektywna, nieprzyznanie mu nagrody należy ocenić w kategorii kompletnej porażki. Aktor w końcu otrzymał jednak wspomnianą statuetkę, co podobnie jak w przypadku Martina Scorsese, z którym kilkukrotnie współpracował, spotkało się z mieszanymi reakcjami. DiCaprio zagrał już w ponad 30 filmach, zarówno typowych komercyjnych przedsięwzięciach, które jednak na tle konkurencji zazwyczaj wyróżniały się niezwykle interesującą fabułą, jak i w skromniejszych filmach, które nie miały ambicji by rywalizować w box office z najbardziej popularnymi blockbusterami. Nie wszystkie rzecz jasna okazały się kasowymi hitami, ale do większości wraca się dziś z prawdziwą przyjemnością, szczególnie do tych, które dziś zostały nieco zapomniane. 

Co gryzie Gilberta Grape’a -   Leonardo DiCaprio filmy

Z dzisiejszej perspektywy film Lasse Halstroma może być oceniany jako produkcja, która antycypowała popularność takich książek jak choćby “Elegia dla bidoków” JD Vance’a, której ekranizację przygotował Netflix. Mamy tu bowiem możliwość wglądu w codzienne, mozolne życie rodziny z prowincji, w tym przede wszystkim tytułowego Gilberta, zawieszonego pomiędzy chęcią ucieczki z miejsca, w którym przyszło mu żyć a powinnością wobec własnej rodziny, znajdującej się w trudnym położeniu.

Obraz ten to również klasyczny przypadek sytuacji, w której aktor drugoplanowy, czyli właśnie bohater tego artykułu, kradnie show Johnny Depp’owi, grającemu tytułową postać. DiCaprio doczekał się zresztą wspomnianej już nominacji do Oscara i choć bycie jak Tommy Lee Jones w “Ściganym” przeszło do mowy potocznej to akurat nagroda dla tego zasłużonego aktora, w kontekście prawdziwego popisu wielkiego Leo, z roku na rok wygląda coraz gorzej.

Chłopięcy Świat -  Leonardo DiCaprio filmy

1993 rok był bardzo udany dla bohatera tego artykułu bowiem właśnie wtedy trafił do kin drugi świetny obraz, w którym 19-letni wtedy aktor zagrał świetną rolę. Tym razem sprawdził się w starciu - w tym wypadku można to rozumieć dosłownie - z Robertem de Niro wypadając znów znakomicie. Głównie zresztą dzięki tej dwójce filmowi Michaela Catona-Jonesa udało się uchwycić niezwykle skomplikowaną relację pomiędzy wchodzącym w dorosłość synem a ojczymem, który kompletnie nie potrafi zbudować relacji z chłopakiem na zdrowych zasadach co chwila uciekając się do przemocy.

Złap mnie jeśli potrafisz -  Leonardo DiCaprio filmy

Problem z oceną takich filmów wiąże się z tym, że oglądane jeszcze w czasach młodości po latach pozostawiają po sobie niewiele ponad blade wrażenie i pewnie, by móc go ocenić należałoby zobaczyć go ponownie. Czasem jednak należy się po prostu oprzeć na tej wątłej impresji sprzed lat, która tym razem podpowiada, że jest to lekko niedoceniony film Stevena Spielberga, będący miksem opowieści łotrzykowskiej z filmem sensacyjnym, w którym na pierwszy plan wysuwa się rywalizacja dwóch głównych postaci, granych przez DiCaprio i Hanksa, z bardzo solidnie zarysowanym historycznym tłem. I choć Frank Abagnale jr nie dorównuje innemu wielkiemu oszustowi, którego Amerykanin będzie odtwarzał za kilkanaście lat, sama produkcja jest bardzo przyjemna.

Aviator -  Leonardo DiCaprio filmy

Ci którzy chcieli zobaczyć “Alexandra” w reżyserii Martina Scorsese z Leonardo DiCaprio w roli głównej mogą lekko utyskiwać na ten film, bo akurat jego produkcja w dużej mierze zadecydowała o fiasku realizacji dzieła o wielkim Zdobywcy, które ostatecznie zrealizował Oliver Stone. Nie ma jednak co wybrzydzać, bo Howard Hughes to postać niemal równie interesująca i co istotne bliższa współczesności, która przecież żywi się kultem genialnych jednostek, które mają z czasem zmienić świat. Naturalnie film Scorsese ma wszelkie wady typowego kina biograficznego, może się wydawać zanadto schematyczna jak na możliwości wielkiego twórcy, takiego jak reżyser “Chłopców z ferajny”, z drugiej jednak strony stanowi wzór podobnych dzieł z wielką rolą DiCaprio, zwłaszcza w słynnej scenie napadu szału Hughesa.

Incepcja -  Leonardo DiCaprio filmy

Dzieło Christophera Nolana to przykład bardzo nietypowego kina blockbusterowego, które oprócz niezwykle widowiskowych sekwencji dostarcza również bardzo skomplikowaną fabułę, która z początku wydaje się wręcz zbyt zagmatwana. Oczywiście są tacy, którzy traktują sam koncept - w kapitalny sposób wyśmiany choćby w znakomitym odcinku pierwszego sezonu serialu “Rick i Morty - za głupi i nie oceniają filmu zbyt wysoko, ale kasowy sukces oryginalnej produkcji Nolana sprawia, że nie sposób jej pominąć w tym zestawieniu. Cobb nie jest z pewnością jedną z najlepszych ról Amerykanina, ale sam obraz z pewnością należy do tych dzieł, które wspominane będą po latach jako jeden z momentów przełomowych jeśli chodzi o filmową rozrywkę.

Wyspa Tajemnic -  Leonardo DiCaprio filmy

Kolejny obraz Martina Scorsese na tej liście można nazwać filmem niepozornym, bo tym razem nie stoi za nim żadna wielka historia, a w dodatku należy on do gatunku, który jeszcze kilkanaście lat temu nie był doceniany wśród intelektualnych elit, czyli kryminału. Na szczęście czasy się zmieniają, a o zmianie stosunku do tego rodzaju literatury zadecydowały w równym stopniu większa otwartość czytelników, jak i coraz lepszy poziom tej literatury. Książka Dennisa Lehane’a, na której oparto scenariusz obrazu z 2010 roku, zapewniła precyzyjną fabułę i świetne opisy stanu psychicznego w jakim znajduje się główny bohater, co w połączeniu ze znakomitym, niejednoznacznym zakończeniem i świetną rolą DiCaprio sprawiło, że film ten jest nieprzypadkowo wymieniany jako jeden z najlepszych thrillerów mijającej właśnie dekady.

Django -  Leonardo DiCaprio filmy

W tym filmie nasz bohater niewątpliwie wznosi się na wyżyny swojego talentu grając rolę wyjątkowo obrzydliwego Calvina Candie. Zdaje się on w jednej postaci skupiać wszystkich ludzi przekonanych o własnej wyższości, wynikającej nawet z najmniej uzasadnionych przekonań, ponad wszystko nienawidzący zaś tych, którzy chcą podkopać funkcjonujące w społeczeństwie od wieków status quo. Na szczęście ostatecznie gubi ich przekonanie o tym, że w każdej sprawie muszą mieć zawsze ostatnie słowo. Z całym szacunkiem do świetnego Christopha Waltza, ale znów to DiCaprio gra tu pierwsze skrzypce przechodząc do historii dzięki kilku, sami-wiecie-którym, scenom.

Wilk z Wall Street -  Leonardo DiCaprio filmy

Film z 2013 roku pokazał, że Martin Scorsese nadal potrafi opowiadać historie niezwykle ważne z punktu widzenia ludzi współczesnych. W żadnym wypadku nie redukuje przekazu do prostej dydaktyki, której przyjęcie jest w tym wypadku często pokusą nie do odparcia (ulega jej choćby Oliver Stone), pokazując ułudę życia w dostatku sprowadzoną często do majaków na totalnym narkotycznym widzie, a mimo wielu pozornych zwycięstw (słynna rozmowa z agentami FBI na jachcie) kończy się dla głównego bohatera, świetnie odtwarzanego przez amerykańskiego gwiazdora, porażką. Obraz jest sam w sobie fenomenem także dlatego, że był finansowany dzięki innemu, wielkiemu przekrętowi, opisywanemu w kilku prasowych artykułach.

Zjawa -  Leonardo DiCaprio filmy

Mówiąc o kontrowersjach związanych z Oscarem dla DiCaprio należy dodać, że nie są one związane z samą postacią aktora, a raczej z rolą jaką zagrał. Podobnie jak w przypadku Martina Scorsese, który swoją upragnioną statuetkę otrzymał za remake koreańskiego “Infernal Affairs”, co wielu obserwatorów uznało za kompletną porażkę, tak istnieje spora część widowni, która w podobny sposób podchodzi do statuetki za rolę w “Zjawie”. Ciężko się z tym jednak zgodzić. Alejandro Gonzalez Innaritu jest co prawdaartystą bardzo nierównym i mocno dzielącym publikę, ale akurat “Revenant” to film wyjątkowo udany, którego z całą pewnością nie da się sprowadzić wyłącznie do słynnej potyczki z niedźwiedziem czy nawet pięknych zdjęć Emmanuela Lubezkiego.

Pewnego razu… w Hollywood -  Leonardo DiCaprio filmy

Jedni widzą w tym filmie prawdziwą ucztę dla kinomanów i recenzentów, a inni przede wszystkim apoteozę Hollywood, którego nigdy nie było. Niewątpliwie jednak ostatnie dzieło Quentina Tarantino to ciekawy przypadek filmu o filmie, w niektórych momentach potrafiącego denerwować odniesieniami do własnej tradycji, z drugiej jednak strony wypadającego całkiem nieźle gdy skupiamy się na samych bohaterach.

O sympatycznym Cliffie Booth’ie, którego postać jest swoistym hołdem dla kaskaderów powiedziano już sporo. Grany jednak przez DiCaprio Rick Dalton to ciekawy przypadek dobiegającego 50-tki (prawie jak sam odtwórca) aktora, którego dogania niepokojąca, jakże znamienna dla mężczyzn w jego wieku myśl o tym, że najlepsze już za nim. To ciekawa idea także w odniesieniu do przyszłości samego bohatera tego artykułu, który wydaje się jednak mieć przed sobą jeszcze co najmniej kilka świetnych ról, niekoniecznie w europejskim kinie klasy B, ale w sumie dlaczegóż by nie?

Źródło: własne
Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper