Mateusz Wróbel Mateusz Wróbel 16.10.2020
Nie tylko Assassin's Creed - najlepsze gry o skrytobójcach
1690V

Nie tylko Assassin's Creed - najlepsze gry o skrytobójcach

Na rynku gier wideo pojawiło się wiele wspaniałych gier, w których zainteresowani mogą wcielić się w skrytobójcę. Dziesięć najciekawszych z nich przedstawiamy poniżej.

Seria Assassin's Creed jeszcze parę lat temu wyznaczała trendy w gatunku gier skradankowych, w których, wykorzystując bronie poboczne, a także otoczenie, eliminowaliśmy oponentów po cichu, nie wzniecając przy tym alarmu. Obecnie popularna marka Ubisoftu coraz szerzej uśmiecha się do otwartej walki, której ma być jeszcze więcej w Assassin's Creed Valhalla, nadchodzącej odsłony, która zadebiutuje na rynku 10 listopada. Podczas zabawy zainteresowani będą atakować fortyfikacje Sasów za pomocą przykładowo taranów, więc walka z ukrycia nie wchodzi tutaj w ogóle w grę. Z tego względu postanowiłem wymienić dziesięć gier, w których skrytobójstwa odgrywają wręcz identyczną lub większa rolę w gameplayu, porównując je z dwoma najnowszymi odsłonami opowiadającymi o zakapturzonych zabójcach.

Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima przejmujemy kontrolę nad Jinem Sakaiem, samurajem, który poprzysiągł sobie, iż zapewni każdemu mieszkańcowi wyspy Cuszima bezpieczeństwo. Aby to zrobić, musi poradzić sobie z ogromnymi oddziałami Mongołów. Protagonista jest zmuszony nagiąć kodeks wojownika brzmiący, iż każdy samuraj ucina głowy przeciwnikom w uczciwej walce, ponieważ nie jest w stanie w otwartej walce poradzić sobie z Mongołami, więc zaczyna korzystać z bomb dymnych, ostrych narzędzi, czy także próbuje otruć swoich oponentów. 

Hitman 2

Hitman 2 rozgrywa się tuż po wydarzeniach przedstawionych w jedynce. Ponownie wskakujemy w buty Agenta 47, który odwiedza przeróżne zakątki świata, aby wyśledzić swoich tajemniczych klientów, a następnie ich zneutralizować. Łysy zabójca używa do tego celu najczęściej wyciszonego pistoletu (z tłumikiem), czy np. przedmiotów umożliwiających otrucie oponenta. Wyróżnić trzeba również mechanikę przebierania się za - załóżmy - robotników, dzięki któremu nasi "koledzy" nie rozpoznają Agenta 47, dopóki nie zrobi coś nieodpowiedniego. 

Batman: Arkham Asylum

Batman: Arkham Asylum to bez wątpienia najlepsza część marki Batman: Arkham. Produkcja opowiadająca o tytułowym bohaterze pozwala na własnej skórze przeżyć bliskie spotkania z geniuszem intelektualnym, jakim jest Joker. Oprócz niego, podczas przygody spotykamy chociażby Harley Quinn, Trującego Bluszcza, a także Vicotra Zsasza. Aby z nimi się skonfrontować, trzeba przechodzić zamknięte lokacje przygotowane przez deweloperów, w których znajdziemy nie kogo innego, jak wrogów. Deweloperzy z Rocksteady oddali nam do wyboru, jakim sposobem odbiorcy chcą pozbywać się przeciwników. Batman może załatwić sprawy za pomocą pięści, jak i swoich przyborów.

Dishonored 2

Dishonored 2 kontynuuje wątki poznane w jedynce. Odbiorcy przejmują kontrolę nad Corvo Attano lub pewną wspólniczką (postać, którą chcemy poznać historię wybieramy na początku zabawy) w celu uniknięcia gniewu wiedźmy Delily. Głównym elementem produkcji od studia Arkane jest wykonywanie misji stricte skupiających się na skradaniu i eliminowaniu przeciwników, a także eksploracji otoczenia, dzięki któremu dowiemy się wielu interesujących kwestii nt. naszego wroga, jak i samych sojuszników.

Tom Clancy's Splinter Cell: Blacklist

Marka Splinter Cell jest obecnie zamrożona, a jej najnowszą odsłoną jest Splinter Cell: Blacklist. Sam Fisher na naszych ekranach pojawił się po raz ostatni w połowie 2013 roku (nie licząc wydarzeń i wszelkiej maści eventów w innych produkcjach Francuzów) i na razie nic nie wskazuje na to, iż miałby powrócić. Marka ta jest znana przede wszystkim z cichych egzekucji przeprowadzanych na przeciwnikach, a także z bogatego arsenału broni, którego modyfikacja pozwala działać w cieniu.

Śródziemie: Cień Wojny

Śródziemie: Cień Wojny czerpie garściami z twórczości J.R.R. Tolkiena, brytyjskiego pisarza. Podczas zabawy poznajemy losy Taliona, jednego ze Strażników Północy, który chce stworzyć pierścień pozwalający uczynić z protagonisty wielkiego, potężnego króla oraz pomóc w zgromadzeniu armii, dzięki której powstrzyma Saurona - antagonistę. Sporo mechanik w rzeczonej pozycji przypominają te z serii Assassin's Creed. Sedno rozgrywki oparte jest na wspinaniu się, biegania po ścianach, czy także przeskakiwaniu przeszkód. Podobnie jak większość tytułów w tymże zestawieniu, Śródziemie: Cień Wojny pozwala na ciche eliminowanie wrogów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić "show" za pomocą naszych broni. 

Deus Ex: Rozłam Ludzkości

Deus Ex: Rozłam Ludzkości to kolejna przygoda Adama Jensena, protagonisty z masą wszczepów ułatwiających mu przechytrzanie, tudzież zabijanie oponentów. Tytuł opowiada historię o jego współpracy z grupą hakerską Juggernaut Collective, która próbuje zamieść pod planszę organizację Iluminatów. Oprócz sprawdzonych sposobów na pozbycie się wrogów, Jensen może próbować rozwiązać problem za pomocą konwersacji, w której musi przemówić rozmówcy do rozsądku.

Thief 

Nowy Thief pozwala poczuć smak złodziejstwa. Doświadczony w swoim zawodzie Garett powrócił na ekrany w wielkim stylu, bowiem wydana w 2014 roku produkcja oferuje niesamowicie przyjemny gameplay, a także dosyć interesującą fabułę rozgrywającą się w świecie inspirowanym epoką wiktoriańską. Protagonista trafia do miasta w celu poznania rządzącego w tamtejszych okolicach żelazną ręką Barona, a także rozwikłania zagadki tajemniczej zarazy. Gra czerpie garściami z gatunku "skradanki", co widać na każdym kroku.

Metal Gear Solid V: Phantom Pain

Hideo Kojima, twórca popularnej marki MGS, zaryzykował w kwestii piątej części wprowadzając do niej wiele elementów skradankowych, które jedni znienawidzili, a drudzy pokochali, ale warto zaznaczyć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zinfiltrować bazę nieprzyjaciela w stylu Rambo. Protagonista - Big Boss - udaje się do Afganistanu, tudzież Afryki, aby odnaleźć sprawcę zniszczenia bazy Militaires Sans Frontieres. Po drodze spotyka m.in. swojego dawnego rywala, Ocelota, a także Quiet, kobietę z paranormalnymi zdolnościami. 

Tenchu 3

Tenchu: Wrath of Heaven (Tenchu 3) skupia się na wykonywaniu trudnych misji, w których głównym celem jest wyeliminowanie oznaczonego oponenta. Odbiorcy wskakują w buty wyszkolonego wojowników Ninja - Rikkimaru, Ayame, Tesshu - aby przemierzać razem z nimi Japonię wraz z kataną, choć warto zaznaczyć, że jeden z protagonistów nie używa broni białej, bowiem preferuje walkę wręcz. 

Tagi: Assassin's Creed Valhalla skradankowe gry skrytobójcy Ubisoft