redakcja PPE redakcja PPE 10.10.2020
Far Cry 6 (PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series S/X, PC) - premiera, cena, edycje specjalne, informacje o grze
1746V

Far Cry 6 (PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series S/X, PC) - premiera, cena, edycje specjalne, informacje o grze

Po okresie eksperymentów z różnymi settingami Far Cry zdaje się wracać do korzeni - tym razem na tropikalną wyspę Yara garściami czerpiącą inspirację z Kuby rządzoną przez krwawego dyktatora granego przez zdobywcę nagrodę Emmy Giancarlo Esposito. Premiera Far Cry 6 odbędzie się w lutym i będzie to pierwsza części serii wydana na konsolach dziewiątej generacji. 

Premiera

Premiera Far Cry 6 odbędzie się 18 lutego 2021 roku. Gra ukaże się na PC, konsolach PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series S/X oraz platformach Google Stadia i Amazon Luna.

Cena i edycje specjalne

Edycja standardowa - 289,00 zł (PS Store); 289,99 zł (Microsoft Store); 249,00 zł (Epic Games Store)

Złota Edycja - 415,00 zł (PS Store); 414,99 zł (Microsoft Store); 399,90 zł (Epic Games Store)

Edycja złota oprócz gry zawiera także: 

  • Przepustkę sezonową (trzy duże DLC i nie tylko)

Edycja Ultimate - 450,00 zł (PS Store); 449,99 zł (Microsoft Store); 439,90 zł (Epic Games Store)

Edycja Ultimate oprócz gry zawiera także:

  • Tzw. Najlepszy Pakiet (pakiety “Wyprawa do dżungli”, “Łowca krokodyli” i “Vice”)
  • Przepustkę sezonową (jw.)

Dodatkowo osoby, które złożą przedpremierowe zamówienie na dowolną z ww. edycji, otrzymają w prezencie:

  • Broń Disco Locos
  • Skin dla psa Chorizo

Polonizacja

Gra będzie dostępna w polskiej wersji językowej.

Fabuła

Akcja Far Cry 6 rozgrywa się na fikcyjnej, karaibskiej wyspie Yara inspirowanej historią i kulturą Kuby. Według twórców będzie to największy otwarty świat w dotychczasowej historii cyklu. Odpowiedzialny za narrację Navid Khavari z Ubisoft Toronto w jednym z wywiadów wyjaśniał, dlaczego tym razem zdecydowano się na taki a nie inny setting.

Na samym początku wydawało mi się oczywistym, że wielu fanów chce powrotu tropikalnego settingu. Poza tym kiedy zaczynasz prace nad Far Cry -- a dla mnie to już czwarty Far Cry -- myślisz o miejscach, które dotąd nie pojawiały się w serii. I w końcu: chcieliśmy opowiedzieć historię o rewolucji, a kiedy opowiadasz historię o rewolucji, opowiadasz o partyzantce. Walka partyzancka kojarzy się natomiast z Kubą.

Khavari dodał, że on i jego zespół spędzili około miesiąca na wyspie rządzonej przez Raula Castro, gromadząc potrzebne informacje oraz chłonąc miejscową kulturę i koloryt. W ramach wykonywania riserczu ekipa miała nawet okazję spotkać się z dawnymi partyzantami.

Far Cry 6 Screen 1 Esperanza

Zgodnie z duchem serii antagonista jest figurą równie ważną jak główny bohater (lub w tym przypadku bohaterka). Yara rządzona jest twardą ręką przez Antóna Castillo (głosu i wizerunku użycza mu znany m.in. z “Breaking Bad” i “Zadzwoń do Saula” Giancarlo Esposito), charyzmatycznego, ponadprzeciętnie inteligentnego i -- jakżeby inaczej -- krwawego dyktatora.

Antón Castillo to syn poprzedniego władcy Yary zgładzonego 50 lat wcześniej, w związku z czym od lat nastoletnich nie opuszczało go poczucie krzywdy, wrażenie, że kraj został odebrany jemu i jego rodzinie. W postaci Antóna wydało nam się ciekawe to, że ktoś tak inteligentny i charyzmatyczny używa pokręconej logiki, by uzasadnić zło czynione swoim ludziom.

Far Cry 6 pozwoli nam się wcielić w Daniego Rojasa (lub Dani Rojas; płeć do wyboru) - nie jest to avatar gracza, jak zdarzało się w poprzednich częściach, tylko postać z krwi i kości silnie osadzona w tutejszych realiach. Rojas to były wojskowy pochodzący z Esperanzy, stolicy Yary. Choć początkowo nie chce on mieć z Castillo i polityką nic wspólnego, w końcu w wyniku splotu pewnych wydarzeń staje się częścią ruchu oporu walczącego zbrojnie z okrutnym reżimem. 

Fabuła, jak mówią developerzy Ubisoftu, skupia się przede wszystkim na dwóch wątkach. Pierwszy to relacja Castillo z jego synem, nastoletnim Diego, który jest przez niego przygotowywany do roli następcy. Drugi dotyczy partyzantki - na pozór monolitycznej formacji, którą od środka rozsadzają spory i ego dowódców mających odmienne wizje działania.

Far Cry 6 Screen 2

Rozgrywka

Główne założenia rozgrywki nie uległy zmianie: Far Cry 6 to strzelanina z widokiem z perspektywy pierwszej osoby rozgrywająca się w dużym otwartym świecie.

Jak wspomniano, Yara to największy open world w historii serii. Świat gry składa się z wielu zróżnicowanych miejscówek, np. gęstych dżungli, leżących na rubieżach wiosek czy malowniczych plaż, między którymi będziemy mogli się przemieszczać za pomocą rozmaitych środków lokomocji - począwszy od koni a skończywszy na czołgach. Na szczególną uwagę w tym kontekście zasługuje Esperanza. Stolica Yary wprowadza nieco nowego do gameplayowej formuły, będąc sporych rozmiarów terenem zabudowanym (co samo w sobie jest novum w Far Cry), ale też poszerzając możliwości w dziedzinie eksploracji dzięki ‘wertykalności’ (tj. wysokim budynkom, z których będzie można korzystać). 

Przyroda i klimat nie są jedynymi punktami wspólnymi, jakie Yarę łączą z Kubą. Kraj rządzony przez Castillo jest bowiem od wielu lat odcięty od świata zewnętrznego, co odciska swoje piętno na otoczeniu. Po ulicach krążą modele samochodów sprzed kilku dekad, stare budynki straszą sypiącymi fasadami, a żołnierze i partyzanci (w tym również Dani Rojas) posługują się przestarzałym sprzętem wojskowym. Wspomniany już wcześniej Navid Khavari stwierdził, że setting Far Cry 6 jest jak pocztówka z lat 60. ubiegłego wieku - miejsce, w którym czas przestał płynąć.

Far Cry 6 Screen 3

Przedstawiciele Ubisoftu w swych wypowiedziach wspomnieli też o innych patentach: kustomizacji sprzętu i postaci, możliwości współdziałania z drugą osobą/postacią, zwerbowania do pomocy jamnika Chorizo, a także o tzw. technikach trzecioosobowych, które w pewnych sytuacjach pozwolą zobaczyć naszą postać w całej okazałości. Więcej informacji o poszczególnych aspektach rozgrywki ma zostać ujawnionych jeszcze przed lutową premierą.

Gra, jak wynika z wypowiedzi Giancarlo Esposito, będzie posiadać wiele zakończeń. Developerzy z kolei nie chcieli jeszcze odpowiedzieć na pytanie, czy poczynania gracza będą w stanie wpłynąć na relację Castillo z jego synem Diego.

Far Cry 6 posiadać będzie multiplayer dla dwóch osób. 

Video - Far Cry 6

Tagi: Far Cry 6 Ubisoft