Assassin's Creed: Vallhala - co warto sprawdzić przed premierą?

Assassin's Creed: Vallhala - co warto sprawdzić przed premierą?

Krzysztof Grabarczyk | 28.09.2020, 21:30

Nadeszła jesień. Jak co roku, to okres prawdziwego wysypu jesiennych hitów. Wśród nich nie mogło zabraknąć nowej odsłony najbardziej dochodowej marki francuskiego Ubisoftu. Tym razem producent zabiera nas nordyckie realia oferując rozbudowany, skandynawski świat wypełniony zawartością. Wiemy już, że wzorem z dwóch poprzednich odsłon, to będzie ogromna gra.

Spędzimy w niej od 50 do nawet stu godzin. Z racji podjętego przez twórców uniwersum nordyckich realiów, warto jeszcze na moment przed premierą zgłębić nieco temat. W ostatnich latach nastała prawdziwa ekspansja nordyckich motywów za pośrednictwem gier czy seriali. Sprawdźcie zatem naszą propozycję współczesnych produkcji z wikingami w tle jeśli chcecie lepiej wejść w świat nowego Assassin's Creed. Lecimy.

Dalsza część tekstu pod wideo

Saga "Wikingów"

Assassin's Creed: Vallhala - co warto sprawdzić przed premierą?

Emitowany od 2013 roku dzięki stacji History, zrealizowany z dużym rozmachem serial zdobył miliony entuzjastów wśród widzów. Historia Ragnara Lothbrook'a (Travis Fimmel) rozłożona no kilka sezonów to prawdziwy festiwal świetnych, szerokopasmowych ujęć, mocnych dialogów i więzi między bohaterami. Nie brakuje barbarzyńskich aktów przemocy, intryg u progu władzy i tragicznych scen. Wikingowie słyną ze świetnie dobranej i wykonanej charakteryzacji oraz scenografii. Ukazywane w serialu miejsca takie jak chociażby Kattegat (rodzinna osada bohaterów) wzorowo oddają towarzyszące tamtym czasom obyczaje. Ponadto, serial nierzadko w fantastyczny prezentuje sceny wszelkich obrzędów czy krwawych rytuałów związanych z wierzeniami ludzi północy. Dla kogoś kto dopiero poznaje dawne życie tych oddanych sprawie wojowników, "Wikingowie" to wspaniała wycieczka w tamte czasy, ukazująca jak mogło przebiegać życie i wojny tamtej ery. Świetny materiał źródłowy przed premierą nordyckiego Asasyna. Polecam, zwłaszcza że wszystkie sezony są obecnie dostępne na platformie streamingowej Netflix.

God of War (2018, Sony Santa Monica)

Assassin's Creed: Vallhala - co warto sprawdzić przed premierą?

Jak zapewne większość z Was się domyśliła, nie mogło w tym zestawieniu brakować nordyckiego wcielenia najsłynniejszego z konsolowych bogów, Kratosa. "Każda zmiana jest możliwa" - te słowa padły z ust reżysera, Cory'ego Barlog'a po sukcesywnej premierze gry. O ile wspomniana wcześniej saga Wikingów doskonale realizuje faktyczną rzeczywistość codziennego życia rdzennego ludu średniowiecznej Skandynawii, tak God of War (2018) prezentuje materiał typowo od "boskiej" strony. Postacie choćby Baldura czy Freji to nic innego jak bogowie świata Midgardu, z boską siedzibą w Asgardzie.

To w produkcji Sony znajdziecie najwięcej informacji o całej strukturze władzy począwszy od samego wszechojca, Odyna na Thorze, Asach, Wężu Świata kończąc. Dzięki towarzystwie wszechwiedzącego Mimira, poznajemy mnóstwo legend i przepowiedni podczas swobodnego przepływu przez Jezioro Dziewięciu. Wszelkiego rodzaju ołtarze Jotunów czy artefakty to zapiski z minionych lub nadchodzących wydarzeń w nordyckiej mitologii. Prawdziwa kopalnia wiedzy podana w brawurowym, audiowizualnym stylu. Nie graliście? Tytuł jest obecnie do wyrwania za grosze, więc nie ma co czekać. Wallhalla już niebawem.

Wiedźmin 3: Dziki Gon (2015, CD Projekt Red)

Assassin's Creed: Vallhala - co warto sprawdzić przed premierą?

Jestem wprost pewny, że wielu z Was zakwestionuje obecność jednej z bezapelacyjnych gier generacji w kontekście tego tekstu. Nic bardziej mylnego. W trakcie historii oferowanej przez Dziki Gon, gracz w końcu trafia na Wyspy Skellige. Tamtejsze rejony to nic innego jak wierna iteracja nordyckiego świata w przełożeniu na wiedźmińskie uniwersum. Zaśnieżone górskie szlaki, liczne osady i gwara tutejszych mieszkańców dają poczuć ten klimat. Jesteśmy nawet świadkami obrzędu pochówku w stylu skandynawskich wierzeń. Tak naprawdę, to właśnie skeligijski świat zagwarantuje Wam mocny przedsmak tego czego możemy się spodziewać w nowym Assassin's Creed.

W końcu, od 2017 roku marka czerpie garściami z konstrukcji świata i questów zapoczątkowanej w Wiedźminie 3. Skellige to także obecność regionalnych klanów i toczonych między nimi waśni. W trakcie historii będziemy uczestniczyć w prawdziwej uczcie na zamku, w towarzystwie wojów z różnych części tego kontynentu. Klimat nordyckiego folkloru aż się wylewa. Nawet mimo faktu, że wszystkie obecne postacie czy wydarzenia nie są oparte na historycznych faktach. Warto jednak potraktować to jako wycieczkę w takie klimaty, lepszej w takiej formie nie znajdziecie. Na Skellige bowiem można spędzić bardzo dużo czasu.

Zaginione Królestwo (Netflix) 

Assassin's Creed: Vallhala - co warto sprawdzić przed premierą?

Przed Wami kolejny warty uwagi serial z szalenie popularnej platformy. Główny bohater, pomimo faktu iż nie jest rdzennym mieszkańcem Skandynawii staje się jednym z nich. Porwany za młodu, z czasem okazuje się jednym z najbardziej wprawnych wojów na kontynencie. Obraz jednak tym razem ukazuje Wikingów od strony znacznie barbarzyńskiej i często w świetle antagonistów.

Pierwszy sezon, chociaż wydaje się czasem monotonny, jest preludium do o wiele lepszych odcinków w kolejnych cyklach. Serial może nie oferuje tak przesadnej miejscami szczegółowości jak saga Wikingów, lecz nadrabia odniesieniami do historii i klanów wojowników północy. Świat przedstawiony w Zaginionym Królestwie jest znacznie bardziej ascetyczny i przez to starannie oddaje ubogość pewnych regionów. Jeśli więc znacie Wikingów a nadal poszukujecie inspiracji przez Assassin's Creed Valhalla to warto się zapoznać.

The Elder Scrolls V: Skyrim (2011, Bethesda)

Assassin's Creed: Vallhala - co warto sprawdzić przed premierą?

Prawdziwa gra - instytucja od Bethesdy. Jej premiera w 2011 roku to początek nowej ery w kreacji coraz bardziej kreatywnych modyfikacji ze strony fanów. Piąta odsłona Elder Scrolls jest obecnie dostępna na praktycznie każdej platformie do grania, zarówno stacjonarnego jak i przenośnego. Co zatem w niej takiego zjawiskowego? Przede wszystkim świat zrealizowany w dużym rozmachem. Setki krajobrazów prowincji Skyrim to wprost interaktywna wycieczka po krainach rodem z opowieści o wikingach. Od drobnych osad, po otoczone murem grody, zamki i fortece. Zaśnieżone górskie szlaki i wszechobecne poczucie nordyckiego chłodu. Jako Dragonborn, możemy przynależeć do klanów, być barbarzyńcą lub wojem z zasadami. Wszystko podane w prawdziwie północnym sosie. To ogromny projekt, którego ukończenie zajmuje niezliczoną ilość godzin. Jednocześnie fantastyczne, w pełni immersyjne wprowadzenie w nordyckie realia The Elder Scrolls V: Skyrim.

Assassin's Creed: Valhalla będzie jednym z pierwszych tytułów międzygeneracyjnych. Nie wątpię, że producent zadba o świetnie wykreowany świat i postacie. Te elementy od zawsze stanowiły mocny punkt kolejnych ambitnych projektów wydawcy. W świetle nowej odsłony bardzo pomaga jednak dobór epoki historycznej ze strony twórców. W końcu era Wikingów to wciąż szalenie popularnej w kulturze masowej temat i nadal wielu odbiorców chętnie sięga po wszelkiego rodzaju produkcje związane z nordycką mitologią czy obyczajami. Mam nadzieję, że powyższe zestawienie wydaje się dla Was interesujące. Pewnie nie wymieniłem tutaj wszystkich wartych uwagi gier lub seriali lecz bazowałem na własnych doświadczeniu. Sięgnięcie po coś z tej listy przed premierą gry? 

Interesuje Cię ten tytuł? Sprawdź nasz poradnik do Assassin's Creed Valhalla.

Krzysztof Grabarczyk Strona autora
cropper