Dom z papieru – w jakich innych filmach i serialach zobaczymy aktorów hitowej produkcji?

Dom z papieru – w jakich innych filmach i serialach zobaczymy aktorów hitowej produkcji?

Kajetan Węsierski | 19.09.2020, 14:00

Aktorzy z "Domu z Papieru" zdążyli zdobyć przez cztery sezony serialu całkiem pokaźne grono wielbicieli. Warto więc przyjrzeć się temu, gdzie jeszcze mieli okazję występować. 

Netflix coraz śmielej poczyna sobie na gruncie produkcji własnych. Ich seriale oraz filmy zdają się z roku na rok prezentować wyższy poziom i widać, że pcha się w nie coraz więcej pieniędzy, a co za tym idzie, lepsze scenografie oraz samych aktorów. Sprawia to, że kolejni fani odczuwają zainteresowanie, a koło samo się napędza. Wśród największych hitów znajdziemy wiele produkcji, które kojarzy dziś praktycznie każdy.

Dalsza część tekstu pod wideo

Jednym z owych hitów, za których produkcję odpowiada Netflix, jest„La Casa de Papel”. Z sezonu na sezon zainteresowanie poczynaniami włamywaczy rośnie, a fani na całym świecie przeżywają przygody, jakby sami brali w nich udział. Warto w tym miejscu przypomnieć, że historia dobiegnie końca już w przyszłym roku, gdy na małe ekrany wleci piąty sezon opowieści, gdzie nie ma do końca złych, ani całkowicie dobrych. 

Kluczowi są aktorzy

Można mieć masę pieniędzy na efekty specjalne, najlepszych reżyserów oraz świetnie rozpisane scenariusze, ale bez prawdziwie utalentowanych aktorów, szanse na odniesienie sukcesu są co najwyżej marne. Na szczęście w „Domu z Papieru” udało się zgrabnie połączyć wszystkie te elementy, więc nie było problemu, aby zwyczajnie rozkochać w sobie widzów z całego świata. Geneza fenomenu jest tu dość prosta do zbadania. 

Przez minione cztery sezony fani bardzo szybko przywiązali się do konkretnych bohaterów oraz samych aktorów. Doskonale wiemy, że produkcja nie byłaby tym samym, gdyby zabrakło świetnie granego Profesora, ikonicznego śmiechu Denvera czy ostrej jak brzytwa Alicii Sierry. Jeśli więc w oczekiwaniu na kolejne odcinki, chcielibyście zobaczyć więcej produkcji ze znanymi aktorami, przygotowaliśmy dla Was zestawienie filmów oraz seriali, w jakich możecie na nich trafić! 

Fatamorgana (Alvaro Morte)

Zestawienie otwiera hiszpańska produkcja z 2018 roku, za której wyreżyserowanie odpowiada Oriol Paulo. Film opowiada o swoistym załamaniu czasu, gdzie przez dziwną anomalię główna bohaterka, Vera Roy, ratuje chłopca sprzed ponad 20 lat, ale traci swoją córkę. Dla matki nie ma nic gorszego, więc bez namysłu postanawia podjąć się pozornie niemożliwego zadania i próbuje ją odzyskać. Niemały wpływ na promocję tytułu miał oczywiście Alvaro Morte, który zasłynął globalnie z roli Profesora w „Domu z Papieru”.

Przystań (Alvaro Morte)

Kolejna produkcja, w jakiej możemy oglądać wspomnianego wyżej aktora, to Przystań (oryg. „El embarcadero”), która ukazała się rok po filmie „Fatamorgana”, albowiem w 2019 roku. Co dość ważne, mówimy w tym przypadku o serialu. Fabuła skupia się na Alejandrze, architektce, która dopiero po niedawnej śmierci męża (w tej roli Alvaro Morte) zaczyna odkrywać, jak wiele sekretów skrywał przed nią i innymi bliskimi. 

Uwięzione (Alba Flores, Najwa Nimri)

Ten serial jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych tytułów na liście. Pierwszy sezon debiutował w 2015 roku, jeszcze przed „La Casa de Papel”, a najnowszy, czwarty, w ubiegłym roku. Na ekranie oglądać możemy dwie kobiety z hitowej produkcji – obie darzone skrajnymi uczuciami – Albę Flores (znaną jako Nairobi) oraz Najwę Nimri (grającą w „Money Heist” zaborczą Alicię Sierrę). Akcja rozgrywa się w żeńskim więzieniu, choć zaznaczyć należy, że ma nieco inny klimat niż to, które widzieliśmy w „Orange is the new Black”.

Bagienna cisza (Pedro Alonso)

Ten hiszpański thriller zadebiutował na samym początku bieżącego roku i od początku promowany był twarzą Pedro Alonso, który zasłynął na całym świecie świetną rolę bezwzględnego Berlina. Produkcja skupia się na dziennikarzu, Q, który węszy sprawę korupcji na potrzeby nowej książki – niestety szybko okazuje się, że sprawa jest grubymi nićmi szyta i zaczyna pojawiać się spore niebezpieczeństwo. Cóż, zdradzę, że potencjał był ogromny, ale ostatecznie wyszła... Nuda. 

Errementari: Kowal i Diabeł (Itziar Ituno)

Oglądaliście kiedyś hiszpański horror? Jeśli tak, to strzelam w ciemno, że prawdopodobnie nie był to szczyt gatunku. Podobnie jest w tym przypadku, to po prostu ciekawa adaptacja baśni – nic więcej. Historia opowiada o tytułowym kowalu, który winiąc demona (równie tytułowego), torturuje go w formie wyżycia się za krzywdy całego świata. Sytuacja zmienia się, gdy w życiu tego pierwszego pojawia się mała dziewczynka. Smaczkiem, który zapewne ma znaczenie, jest występ na ekranie Itziar Ituno, a więc Raquel z „La Casa de Papel”.

Cudowny Dzień (Darko Peric)

Wspomnę o tym filmie z dwóch powodów (prócz faktu, że gra w nim aktor z „Money Heist”). Po pierwsze – jest dostępny na Netflixie, a po drugie – obsada jest całkiem ciekawa. Sam Darko Peric (znany jako Helsinki) nie ma tu zbyt wiele do roboty, albowiem gra sprzedawcę wody (może to być więc smaczek tylko dla fanów serialu). Na ekranie możemy oglądać natomiast Benicio del Toro, Tima Robbinsa i Melanie Thierry. Warto więc dać szansę produkcji z 2015 roku. 

Niewidzialny strażnik (Paco Tous, Miguel Herran)

W niewielkim hiszpańskim thrillerze możemy spotkać aż dwóch bohaterów „Domu z Papieru”, choć żaden z nich nie gra tu głównej roli. Na ekranie zobaczymy więc Paco Tousa (Moskwa z popularnego serialu) oraz Miguela Herrana (Rio). I o ile ten pierwszy ma znaczenie dla historii o poszukiwaniu mordercy nastolatek, o tyle drugi jest właściwie tylko na chwilę i nie odniosłem wrażenia, aby wywarł większy wpływ na całość. 

Szkoła dla elity (Jaime Lorente, Miguel Herran)

Przez ostatnie miesiące chyba większość osób słyszała o tym hiszpańskim, młodzieżowym dramacie. Całkiem przyjemny serial i bez wątpienia pozycja, którą powinni zobaczyć fani „La Casa de Papel” – a przynajmniej dać szansę. Jeśli się bowiem spodoba, czekają Was trzy sezony pełne nastoletnich problemów, miłostek, perypetii, a wszystko to z morderstwem w tle. W produkcji występują Miguel Herran oraz Jaime Lorente, którzy w „Money Heist” grają kolejno Rio oraz Denvera. 

Kobiety Mafii 2 (Enrique Arce) 

Nie mogło zabraknąć polskiego akcentu! Nie ukrywam, że żaden ze mnie fan Patryka Vegi, a i nie potrafię z czystym sercem polecić „Kobiet Mafii 2”, ale wypada wspomnieć, że w filmie występuje niejaki Enrique Arce. Jeśli samo nazwisko niewiele Wam mówi, to zdradzę, iż w „Domu z Papieru” Denver na jego widok zareagował charakterystycznym: „Arturito?!”. Wątpliwości rozwiane, prawda? Dodam, że postać, którą tu gra, jest podobnież irytująca. 

Templariusze (Enrique Arce)

Ten sam aktor miał okazję wystąpić także w pięciu odcinkach pierwszego sezonu Templariuszy! I nie jest to byle co, albowiem produkcja jest jedną z bardziej docenianych wśród seriali historycznych w ostatnich latach. W gruncie rzeczy ciężko powiedzieć, aby miał ogromny wpływ na fabułę (był Ambasadorem z Katalonii), ale należy oddać mu, że potrafi wkręcić się do głośnych filmów oraz seriali. 

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper