Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 20.09.2020
TOP 10 najlepszych gier na iOS w 2019 i 2020 roku
1412V

TOP 10 najlepszych gier na iOS w 2019 i 2020 roku

Rozrywce smartfonowej nadal sporo brakuje do wyrafinowania gier pecetowych czy konsolowych. Sytuacja się mimo wszytko wyraźnie poprawia, wraz z wprowadzaniem coraz potężniejszych podzespołów mobilnych, większych wyświetlaczy i np. wsparcia dla kontrolerów. W ostatnim czasie pojawiło się na sprzętach Apple wiele wartościowych tytułów, którym warto dać szansę.

Przygotowaliśmy już dla was TOP 10 gier z Androida wydanych w 2019 i 2020 roku (tekst znajdziecie w tym miejscu). Tym razem pora na świeże perełki wydane na system iOS, a więc na smartfony Apple'a, w ostatnich kilkunastu miesięcy. Jeśli macie swoje typy najlepszych produkcji z iPhone'a w 2019 i 2020 roku, to koniecznie podzielcie się nimi w sekcji komentarzy!


10. Ordia

Ordia wyróżnia się niesamowitą "natychmiastowością" gameplayu. Tytuł obsługujemy jedną dłonią, trochę jak Angry Birds, bawiąc się fizyką tego wertykalnego świata. Gra, w której sterujemy "glutem z okiem" może nie wyróżnia się szczególnie oryginalnym pomysłem, ale zapewnia tak wielkie pokłady frajdy, że nie można przejść obok niej obojętnie. Szczególnie, że produkcja kosztująca ok. 15 zł nie jest obarczona irytującymi mikrotransakcjami.


9. The Gardens Between

Bardzo ciekawy jest pomysł na rozgrywkę w The Gardens Between. W tytule wydanym w 2019 roku na iOS sterujemy upływem czasu, biegając po małych wyspach dwoma postaciami. Świetnie wypadają w tym tytule kosztującym ok. 20 zł łamigłówki, doskonale smakuje fabuła i przede wszystkim wspaniale wygląda oprawa tego sympatycznego projektu. The Gardens Between to jedno z największych pozytywnych zaskoczeń 2019 roku, jeśli chodzi o smartfonowe premiery.

8. Another Eden

Mocno się obawiałem o losy tego projektu, nad którym pieczę sprawował autor Chrono Trigger, wspierany przez Yasunoriego Mitsudę, autora muzyki do Chronoc Cross czy Xenogears. A to z tego względu, że deweloperzy zdecydowali się na model biznesowy free-to-play, który jak wiadomo "położył" już masę smartfonowych tytułów. Na szczęście nie w tym przypadku. Another Eden okazało się świetnym jRPG-iem, z piękną grafiką2D, której nie powstydziłaby się produkcja z konsoli stacjonarnej. Mechanizm walki jest prosty, a fabuła z pewnością nie wspina się na wyżyny Chrono Triggera (chociaż w grze pojawia się sporo smaczków dla fanów tej 16-bitowej perełki!), ale to i tak wartościowy jRPG, któremu warto poświęcić uwagę.

7. Rolando: Royal Edition

Pamiętacie Rolando z 2009 roku? 11 lat temu to było istne szaleństwo, które można porównać z fenomenem Angry Birds. Gra przestała jednak działać w ostatnich latach z nowszymi modelami iPhone'ów. Na szczęście deweloperzy przypomnieli sobie o tym klasyku i przygotowali jego remake, który trafił na App Store w kwietniu 2019 r. Dostaliśmy doskonale wykonany projekt, kosztujący zaledwie 5 zł, zachowujący najlepsze aspekty dawnego gameplayu, czyli przede wszystkim motyw sterowania tytułowych "kulek" przez wychylanie smartfona. 

6. Sky: Children of the Light

Studio odpowiedzialne za piękną Podróż z PS4 nie zawiodło i na smartfonach. Sky: Children of the Light oferuje podobną, relaksującą koncepcję rozgrywki, jak w Journey, zapewniając przy tym całkiem wyrafinowany gameplay, skoncentrowany na eksploracji naprawdę ciekawego świata fantasy.Pewnym mankamentem jest nastawienie modelu biznesowego gry na mikrotransakcje (tytuł występuje niestety wyłącznie jako produkcja z mikrotransakcjami). Nie zmienia to jednak faktu, że Sky od thatgamecompany jest jedną z najlepiej przemyślanych i wykonanych tytułów smartfonowych.

5. Rush Rally 3

Główne hasło marketingowe Rush Rally 3 jest następujące "konsolowa jakość rajdów na smartfonach". Trudno się z nim nie zgodzić, bo Rush Rally 3 zaskakuje realizmem modelu jazdy i jakością wykonania grafiki (do DiRT Rally tu oczywiście daleko, ale mówimy tu przecież o mobilnej platformie i bardzo niskiej cenie!). Da się nawet grać całkiem przyjemnie poprzez sterowanie dotykowe. Samochody w produkcji nie są licencjonowane (w grze nie występują oryginalne marki i modele), ale to szczegół. Za ok. 20 zł otrzymujemy jeden z najlepszych i oferujących najgłębszy gameplay tytuł tego typu na smartfonach.

4. Call of Duty: Mobile

Od października 2019 roku król smartfonowych strzelanek jest jeden - to Call of Duty: Mobile. Smartfonowi gracze nie widzieli wcześniej tak dobrze zrealizowanej shootera (z kamerą FPP lub TPP - do wyboru), w który można przy okazji pograć bez większych problemów bez wydawania na tytuł ani grosza (dystrybucja free-to-play). Zainteresowanie produkcją oferującą rózne tryby (m.in. batalie typu Battle Royale) jest ogromne - do czerwca 2020 roku tytuł został pobrany ponad 250 mln razy. 

3. GRIS 

GRIS, którego premiera odbyła się w sierpniu 2019 roku, zachwyca przede wszystkim niesamowitym stylem wizualnym. To nie typowa "taniocha", znana z większości mobilnych produkcji. Gameplay też jest nietuzinkowy. Zamiast na "piksel perfekcyjnym" wykonywaniu skoków GRIS skupia się na eksploracji niesamowitego świata, wyróżniając się tym samym od typowych, oklepanych platformówek. Za ok. 20 zł trudno znaleźć bardziej relaksujący i piękniejszy tytuł na App Store. 

2. Dead Cells 

W sierpniu 2019 r. na App Store wskoczyła wyjątkowo udana produkcja Motion Twin. Chodzi oczywiście o znakomite Dead Cells, wyceniane na ok. 35 zł, które czerpie pełnymi garściami z rdzenia gameplayowego Castlevanii, wprowadzając do niego swoje własne, unikalne pomysły. Oczywiście wszystko w pięknej oprawie 2D. 

Dead Cells jest bardzo wymagającym tytułem, którego jakość jest jednak na tyle wysoka, że warto zainwestować w niego więcej czasu i pogimnastykować się przy konwencji roguelite'a. Sterowanie dotykowe działa w miarę satysfakcjonująco. Najlepiej jednak w tym przypadku sparować z iPhonem kontroler.

1. Hyper Light Drifter

W wakacje 2019 roku na App Store pojawił się tytuł doskonale znany fanom konsol stacjonarnych. Chodzi oczywiście o rewelacyjnego RPG-a Akcji, czyli o Hyper Light Drifter. Okazało się, że konwersja smartfonowa została świetnie przygotowana. W szczególności deweloperzy zrobili wiele, by wymagający gameplay tej ślicznej produkcji 2D dobrze działał przy sterowaniu dotykowym (najlepiej jednak oczywiście sparować z iPhonem kontroler). Produkcję wyceniono na ok. 20 zł na App Store, co wydaje się rewelacyjną ceną, jak na jakość rozgrywki, śliczną grafikę i długość zabawy (ok. 10 godzin). Na uwagę zasługuje też rewelacyjny soundtrack - warto wsłuchać się w tajemnicze dźwięki i melodie, towarzyszące eksploracji świata w Hyper Light Drifter.

Tagi: ios mobile smartfony