Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 02.08.2020
Spider-Man to wierzchołek góry lodowej. Najlepsze inne gry o superbohaterach
3671V

Spider-Man to wierzchołek góry lodowej. Najlepsze inne gry o superbohaterach

Marvel’s Spider-Man, który debiutował dwa lata temu, okazał się ogromnym hitem i grą, jakiej oczekiwali fani komiksowych superbohaterów. Warto przypomnieć sobie o innych, znakomitych tytułach opartych na podobnych materiałach źródłowych. 

Zapowiedź Marvel's Spider-Man: Miles Morales była jedną z najgłośniejszych informacji czerwcowego pokazu Sony. Nie ma w tym nic dziwnego, albowiem Marvel’s Spider-Man z 2018 roku okazał się ogromnym hitem i jedną z najlepszych produkcji traktujących o superbohaterach, jakie kiedykolwiek pojawiły się w branży gier wideo. Po latach dostaliśmy wreszcie porządny tytuł na bazie komiksu, który pasował do bieżącej generacji. 

Sporo przyszło nam przecież czekać na pozycję, która pozwoli tak dobrze wcielić się w jednego ze znanych herosów i tak swobodnie korzystać z całego wachlarza jego mocy. Nie oznacza to jednak, że jest to pierwsza dobra bohaterska pozycja. Bynajmniej, albowiem było ich jeszcze kilka i zdecydowanie warto sobie o nich przypomnieć.

Te powstawały w celu promowania filmów, wydarzeń komiksowych, albo po prostu w wyniku pomysłu danego studia deweloperskiego. Rodziło to całą masę słabych tytułów, o których lepiej dziś zapomnieć, ale także nieco perełek, które warte są zapamiętania. Okres wakacji może być idealnym momentem, aby się z nimi zaznajomić, tudzież poznać po raz pierwszy. 

Jeśli więc po ukończeniu przygód Petera Parkera od Insomniac Games szukacie czegoś, co wypełni Wam pustkę w sercu i pozwoli wytrwać w oczekiwaniach na spin-off, którego premiera ma mieć miejsce jeszcze w tym roku, to poniżej znajdziecie sporo ciekawych opcji. Jeśli są jeszcze jakieś gry traktujące o postaciach Marvela lub DC, koniecznie dorzućcie swoje propozycje w sekcji komentarzy. Bardzo chętnie poznam Waszych faworytów! 

LEGO Batman 2: DC Super Heroes

Produkcje z serii LEGO, które poruszają tematykę superbohaterów, przeważnie wypadają naprawdę dobrze. Podobnie było z całą trylogią traktującą o Batmanie. Wszystkie trzy gry trzymały całkiem wysoki, spójny poziom - jedna wybiła się jednak ponad resztę. Mowa oczywiście o drugiej odsłonie, która przyniosła masę ciekawych mechanik i fabułę, która rzeczywiście potrafiła nieźle wciągnąć. Jeśli jesteś fanem Nietoperza, a jeszcze nie grałeś, nadrabiaj koniecznie!

Marvel Ultimate Alliance: Black Order 3

Najnowsza pozycja na liście i jedyna, w którą zagrać mogą wyłącznie posiadacze konsoli Nintendo Switch. Wydaje się jednak, że fani Marvela byliby w stanie zakupić hybrydowy sprzęt, tylko aby sprawdzić, co ów tytuł ma im do zaoferowania. Formułę można porównać do nieco podrasowanych pod pewnymi względami Pokemonów - wykonujemy misje, za które odblokowujemy kolejnych bohaterów, których możemy z kolei później włączyć do naszej drużyny. Ogromnym plusem są wyjątkowe moce i sposoby walki każdego z nich! 

DC Universe Online

Jedyna sieciowa gra na liście, ale nie mogłem jej pominąć. Nieczęsto dostajemy przecież MMO w konwencji superhero. Projekt pozwalał nam stworzyć własnego bohatera, a następnie określić jego przynależność - mógł zostać protagonistą albo antagonistą i służyć konkretnemu stronnictwu, walcząc z tymi drugimi. Ogromną zaletą jest oczywiście fakt, że całość funkcjonuje w modelu „free to play”, a potwierdzeniem udanego formatu jest długowieczność - pierwotna premiera miała przecież miejsce prawie 10 lat temu. 

LEGO Marvel Super Heroes 

Kolejny tytuł z cyklu LEGO i dowód, że Marvel też potrafi. Pierwsza odsłona ukazała się w 2013 roku i bardzo szybko zawładnęła sercami fanów komiksów i kultowych klocków, a tych przecież nie brakuje. Do dyspozycji dostaliśmy dziesiątki bohaterów, których doskonale znamy, a sukces rosnącego Marvel Cinematic Universe sprawił, że coraz chętniej sięgali po grę i zanurzali się w świat - zarówno w kooperacji jak i pojedynczo. 

Batman: The Telltale Series

Zanim Telltale zostało zamknięte, pojawiła się cała masa perełek z utalentowanych rąk ich twórców. Jedną z gier, na które warto zwrócić uwagę, jest ta, która opowiada historię Batmana. Nie muszę chyba tłumaczyć, na czym polegała rozgrywka - niewiele różniła się ona bowiem od klasycznego typu, z którym tożsame są wszystkie projekty od rzeczonego studia (np. The Walking Dead, The Wolf Among Us). Bez dwóch zdań warto rzuci okiem. 

The Incredible Hulk: Ultimate Destruction

Radical Entertainment kolejny raz udowodnili, że potrafią robić gry na bazie komiksów. Znakomity tytuł o potężnym Hulku zadebiutował w połowie 2005 roku i zdecydowanie przypadł do gustu ówczesnym graczom. Sam bardzo miło wspominam godziny przy tym projekcie na PlayStation 2 i tę destrukcję, która pozwalała wyżyć się po męczących dniach w Szkole Podstawowej. Próżno było tam szukać głębszego sensu, ale wszystko stało genialnie zaprojektowaną mechaniką. 

Injustice 2

Jeden z najnowszych tytułów w zestawieniu i gra, o której ciężko napisać coś nowego. Bez wątpienia jest jedną z najlepszych, które traktują o bohaterach Detective Comics. NetherRealm Studios doskonale przeniosło swoje doświadczenie z serii Mortal Kombat na bijatykę w klimatach komiksowych postaci, a możliwość tak jakościowej i płynnej walki Supermana z Batmanem to spełnienie najskrytszych marzeń fanów wydawnictwa. 

X-Men Origins: Wolverine

Projekty towarzyszące premierom filmów i służące po części jako forma ich promocji nie mają zbyt dużego szczęścia. Przeważnie kojarzone są (nie bez powodu) z marnymi próbami wyłudzania pieniędzy od fanów konkretnych marek. W tym przypadku było jednak inaczej (i to nie ostatni przykład na liście), a gra Loganem była czystą przyjemnością. Bez wątpienia ogromna w tym zasługa faktu, że stworzeniem projektu stoi ekipa z Raven Software, która w swoim portfolio miała znacznie więcej głośnych dzieł. 

Batman: Arkham City

Nie mogło zabraknąć tu tej marki. Nawet traktując całą serię „Batman: Arkham” jako jedność (pomimo wzlotów i upadków), moglibyśmy mówić o najlepszym projekcie adaptującym komiks. Osobiście uważam, że to najmocniejszy tytuł w całym zestawieniu i pozycja, w którą każdy powinien zagrać - nawet przecież wspominany we wstępie Marvel’s Spider-Man czerpał sporo z rzeczonej produkcji. Jakby tego było, oprócz genialnego systemu walki i mechanik, świetnie wypadała sama fabuła. 

The Amazing Spider-Man 2 

Zanim dostaliśmy znakomitą pozycję w postaci Marvel's Spider-Man (2018), wszyscy fani Petera Parkera zagrywali się właśnie w ten tytuł. Muszę przyznać, że do dziś mam do niego ogromny sentyment i niezwykle ciepło wspominam bujanie się po budynkach. Debiut gry miał na celu promowanie filmowej kontynuacji z Andrew Garfieldem i towarzyszył jego premierze. Był to kolejny przykład tytułu na bazie filmu, który okazał się sukcesem. 

Tagi: Insomniac Games Marvel's Spider-Man (2018) Sony Computer Entertainment