redakcja PPE redakcja PPE 01.08.2020
FIFA 21 (PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X, Switch) - premiera, informacje o grze
1015V

FIFA 21 (PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X, Switch) - premiera, informacje o grze

Choć FIFA 21 będzie pierwszą odsłoną serii wydaną na konsolach dziewiątej generacji, dotychczas udostępnione informacje wskazują raczej, że w tym roku developerzy Electronic Arts nie zaimplementują nowości i trybów, których ogłoszenie wyróżniałoby się szczególnie pośród nagłówków mediów branżowych (jak chociażby Volta w roku ubiegłym). Tegoroczna FIFA to bardziej dalsze szlifowanie znanej formuły: więcej realizmu, możliwości i zmian uatrakcyjniających rozgrywkę. 

Premiera

Premiera FIFA 21 odbędzie się 9 października. Gra ukaże się tego dnia na komputerach PC oraz konsolach PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch (ta ostatnia jako Legacy Edition z zaktualizowanymi składami i zmodyfikowanym interfejsem). 

W późniejszym terminie FIFA 21 zostanie wydana również na PlayStation 5 i Xbox Series X. Konkretna data nie jest w tym przypadku znana, przypuszczalnie jednak obie wersje ukażą się w sprzedaży w dniu premiery nowych sprzętów.

Cena i edycje specjalne

FIFA 21 będzie dostępna w trzech edycjach (nie wliczając Legacy Edition ze Switcha).

Edycja standardowa - 299,90 zł (PS Store); 288,99 zł (Microsoft Store); 269,90 zł (Steam, Origin)

Osoby, które złożą przedpremierowe zamówienie na edycję standardową otrzymają w prezencie:

 • nawet 3 złote paczki rzadkich kart (1 tygodniowo przez 3 tygodnie)
 • piłkarza z okładki na 5 meczów wypożyczenia w FUT
 • ambasadora FUT na 3 mecze wypożyczenia w FUT (możliwość wybrania jednego z trzech piłkarzy)
 • wyjątkowe stroje i dekoracje stadionowe FUT

Edycja mistrzowska - 399,90 zł (PS Store); 389,99 zł (Microsoft Store); 349,90 zł (Steam, Origin)

Osoby, które złożą przedpremierowe zamówienie na edycję mistrzowską otrzymają:

 • dostęp 3 dni przed premierą
 • nawet 12 złotych paczek rzadkich kart (1 tygodniowo przez 12 tygodni)
 • piłkarza z okładki na 5 meczów wypożyczenia w FUT
 • uzdolnionego wychowanka w trybie kariery (krajowy junior z potencjałem klasy światowej)
 • ambasadora FUT na 3 mecze wypożyczenia w FUT (możliwość wybrania jednego z trzech piłkarzy)
 • wyjątkowe stroje i dekoracje stadionowe FUT

Edycja Ultimate - 449,00 zł (PS Store); 448,99 zł (Microsoft Store); 399,90 zł (Steam, Origin)

Osoby, które złożą przedpremierowe zamówienie na edycję Ultimate otrzymają:

 • Limitowaną czasowo zawartość dodatkową: niewymiennego piłkarza „Obiecujące transfery” w FUT 21 (oferta dla osób, które złożą pre-order do 14 sierpnia)
 • dostęp 3 dni przed premierą
 • nawet 24 złote paczki rzadkich kart (2 tygodniowo przez 12 tygodni)
 • piłkarza z okładki na 5 meczów wypożyczenia w FUT
 • uzdolnionego wychowanka w trybie kariery (krajowy junior z potencjałem klasy światowej)
 • ambasadora FUT na 3 mecze wypożyczenia w FUT (możliwość wybrania jednego z trzech piłkarzy)
 • wyjątkowe stroje i dekoracje stadionowe FUT

Uwaga: ceny nie uwzględniają zniżek dla subskrybentów usługi EA Access.

Polonizacja

FIFA 21 będzie dostępna w pełnej polskiej wersji językowej.

FIFA 21 Mbappe

Rozgrywka

FIFA 21, podobnie jak poprzednie edycje, oferuje wielką zawartość: ponad 17 tys. prawdziwych piłkarzy, 700 zespołów, blisko 100 stadionów itd. W grze znalazło się ponad trzydzieści lig, nie tylko czołowe rozgrywki europejskie, ale też polska Ekstraklasa, ligi południowoamerykańskie, azjatyckie czy międzynarodowe puchary w rodzaju Ligi Mistrzów, CONMEBOL Libertadores lub CONMEBOL Sudamericana. 

Najnowsza FIFA wprowadza szereg nowości i modyfikacji do formuły rozgrywki. Nowy jest dla przykładu system dryblingu, który w założeniach ma dawać nam większą kontrolę nad piłką i umożliwić szybsze reagowanie w pojedynkach jeden na jednego (tu warto dodać, że w grze pojawią się nowe sztuczki, dzięki którym bardziej doświadczeni gracze będą mogli łatwiej zostawiać obrońców w tyle). Oprócz tego w FIFA 21 dopracowano system indywidualnego ustawiania się na boisku. Zawodnicy będą inteligentniej reagować na wydarzenia: lepsi napastnicy będą czekać w linii z obrońcami, by wyjść na czystą pozycją i jednocześnie nie spalić akcji, obrońcy skutecznie przecinać podania, a rozgrywający szukać wolnej przestrzeni między liniami. Twórcy zwracają uwagę także na tzw. kreatywne biegi, którymi będzie można wpływać na poruszanie kolegów niebędących w posiadaniu piłki, co zaoferuje nowe możliwości w dziedzinie konstruowania akcji.

Zmian doczeka się także kariera, tryb pozwalający nam budować własną drużynę, który został zepchnięty na boczny tor przez Ultimate Team. FIFA 21 daje w nim dostęp do nowych narzędzi i opcji. Pierwsze novum to interaktywna symulacja meczu pozwalająca wkraczać do akcji lub wycofywać się w zależności od naszego widzimisię. Możemy np. przejąć kontrolę w kluczowym momencie spotkania, by wykonać rzut karny lub inny stały fragment gry.

FIFA 21 Cantona

Przebudowy doczekał się ponadto system treningów. Brakuje nam piłkarza na jakąś pozycję, a nie mamy pieniędzy na sensowny transfer? FIFA 21 oddaje w nasze ręce narzędzia, które pozwolą skuteczniej wpływać na rozwój zawodników i odpowiednio pokierować ich rozwojem. Jeśli widzimy taką potrzebę, możemy przerobić np. lewego obrońcę na lewego skrzydłowego (czyli zaczerpnąć inspiracje z kariery Garetha Bale’a).

Inne ciekawe rozwiązanie to tzw. system koncentracji meczowej. Dostarcza on informacji pozwalających przewidzieć, jakie jest prawdopodobieństwo zagrania na maksimum możliwości w kluczowym momencie meczu przez tego lub innego zawodnika. Na uwagę zasługuje ponadto system zarządzania aktywnością (system pozwala ustalić tygodniowy plan zajęć dla podopiecznych) czy aktywny system treningów. Ten ostatni daje nam sposobność zorganizowania grupowych sesji treningowych, w trakcie których zawodnicy mogą doskonalić swoje umiejętności, np. wykończenia czy grę w destrukcji.

Tryb kariery doczeka się także udoskonalonej sztucznej inteligencji naszych rywali. Dotyczy to nie tylko piłkarzy biegających po boisku, ale też działalności klubów. Jako przykład podaje się w tym kontekście ruchy na rynku transferowym. FIFA 21 umożliwi składanie ofert wypożyczenia z opcją lub obowiązkiem późniejszego wykupu (casus okładkowego Kyliana Mbappe i jego przejścia do PSG). Możemy to robić my, mogą też rywale.

FIFA 21 Volta

Popularny Ultimate Team także doczeka się nowych atrakcji, choć -- jak wynika z ujawnionych dotąd informacji -- nie będzie ich wiele. EA wspomina tu o trybie współpracy (łączymy siły ze znajomym i razem walczymy o nagrody), a także więcej opcji personalizacji drużyn.

W FIFA 21 powraca Volta, tryb poświęcony piłce ulicznej, który zadebiutował w poprzedniej edycji. Został on tym razem wzbogacony o między innymi nowe formaty meczów kilkuosobowych (z maksymalnie trójką znajomych lub losowymi graczami), lepsze tempo spotkań, udoskonaloną sztuczną inteligencję, bardziej satysfakcjonujące pojedynki jeden na jednego czy większą liczbę opcji personalizacji avatara.

Wersja na next-geny

FIFA 21 na PS5 i Xbox Series X ma pod paroma względami wyróżniać się na tle wersji wydanych na starsze sprzęty. EA wspomina tu niewidzianym wcześniej w grach sportowych realizmie, a także o wykorzystaniu technologii haptycznej użytej w kontrolerach DualSense, która -- jak czytamy -- pozwoli poczuć siłę strzałów, podań, interwencji defensorów itd.

Wspomnieć warto, że osoby które kupią grę na PS4 i Xbox One otrzymają możliwość dokonania bezpłatnego upgrade’u po nabyciu nowej konsoli.

Wymagania sprzętowe - FIFA 21

Minimalne:

 • Wymaga 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego
 • System operacyjny: Windows 7/8.1/10 64-Bit
 • Procesor: Athlon X4 880K @4GHz / Core i3-6100 @3.7GHz lub lepszy
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: Radeon HD 7850 / GeForce GTX 660 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 50 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane:

 • Wymaga 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego
 • System operacyjny: Windows 10 64-Bit
 • Procesor: FX 8150 @3.6GHz / Core i5-3550 @3.40GHz lub lepszy
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: Radeon R9 270x / GeForce GTX 670 lub lepsza
 • Sieć: Szerokopasmowe połączenie internetowe
 • Miejsce na dysku: 50 GB dostępnej przestrzeni

Video - FIFA 21

Tagi: EA Sports Electronic Arts FIFA 21