Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 28.07.2020
Najlepsze filmy psychologiczne - TOP 20. Ranking filmów psychologicznych
1591V

Najlepsze filmy psychologiczne - TOP 20. Ranking filmów psychologicznych

Okres wakacyjny to świetny czas, aby nadrobić najlepsze filmy psychologiczne, jakie ukazały się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Aby ułatwić Wam podjęcie decyzji odnośnie do tego, które z nich warto sprawdzić, przygotowaliśmy ranking dwudziestu psychologicznych produkcji pełnometrażowych, które warto poznać. Znalazło się miejsce dla nowszych dzieł oraz kultowych tytułów. 

Choć w ostatnich latach pojawiło się stosunkowo niewiele hitowych produkcji psychologicznych, to przez ostatnie kilkadziesiąt lat pojawiło się ich wyjątkowo dużo i zdecydowanie warto się z nimi zapoznać. Aby nieco Wam to ułatwić, przygotowaliśmy dla Was zestawienie obejmujące najlepsze filmy psychologiczne, z którymi warto się zapoznać.

Pomimo że zostały one ustawione w kolejności, różnice w jakości pomiędzy każdym z nich są niewielkie. Jeśli więc zastanawiacie się nad tym, za jakie pozycje się zabrać, poniższy ranking psychologicznych filmów bez dwóch zdań ułatwi Wam wybór i pomoże odpowiednio dobrać produkcje do aktualnie panującego nastroju i ochoty. Zapraszam i mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

Zachęcam także do wpisywania w sekcji komentarzy swoich faworytów w tej kwestii. Dajcie znać, które mieliście już okazję oglądać!

Gra Wstępna (1999) - TOP 20 - najlepsze filmy psychologiczne

Ostatni rok z "jedynką" na przedzie był niezwykle mocny, jeśli chodzi o produkcje osadzone w gatunku psychologicznym. Jest to pierwszy z trzech, które pojawią się w tym zestawieniu. Jednak nawet pomimo faktu, że znajduje się na ostatnim, dwudziestym miejscu naszego rankingu, wciąż jest filmem, który warto zobaczyć - zwłaszcza będąc fanem kina, które lubi mącić widzom w głowach. 

Japońska produkcja w reżyserii Takashi'ego Miike opowiada o wdowcu, który postanawia ponownie się ożenić. Aoyama, bo tak mu na imię, decyduje się na dość niekonwencjonalny sposób odszukania dziewczyny (tu nie chcę spoilerować, warto sprawdzić samemu) i gdy w końcu poznaje jedną z kandydatek, czuje się, jakby złapał Pana Boga za nogi. Jego wybranka, Asami, zdaje się wręcz idealna. Jak się jednak można domyślać, w świecie filmowym, jak i realnym, nic nigdy nie jest takie, jak początkowo malują.

Gra Wstępna - najlepsze filmy psychologiczne

Zaginiona Dziewczyna (2014) - TOP 19 - najlepsze filmy psychologiczne

Najnowszy film z całego zestawienia i prawdopodobnie jeden z dłuższych - na seans trzeba zarezerwować sobie około 2.5 godziny. Jeśli jednak jesteście fanami tego typu kina, to nie będzie to bynajmniej zmarnowany czas. O tytule można napisać wiele, ale chyba wystarczyłoby, gdybym napisał, że to jedna z lepszych produkcji Davida Finchera. W wielu kręgach nazwisko to samo sprzedaje filmy i nie można być zaskoczonym. 

Jakby samo nazwisko reżysera Was nie ukontentowało, to należy wspomnieć, że w głównych rolach występują tutaj Ben Affleck oraz Rosamund Pike, którzy wcielają się w małżeństwo przechodzące kryzys. W dzień piątej rocznicy ślubu młoda kobieta znika, a głównym podejrzanym staje się jej mąż, który będzie musiał udowodnić swój brak winy w całej sytuacji. Kto porwał? Czy mężczyzna jest niewinny? Czy kobieta się odnajdzie? Na te pytania odpowiedź znajdziecie wyłącznie w filmie (albo i nie, bo to przecież Pan Fincher). 

Zaginiona Dziewczyna - najlepsze filmy psychologiczne

Zawrót Głowy (1958) - TOP 18 - najlepsze filmy psychologiczne

Na 19. miejscu był najnowszy film z całego rankingu, a kolejne, osiemnaste, okupuje najstarszy. Debiut "Vertigo" miał bowiem miejsce aż 62 lata temu! Jest to jednak jedno z większych dzieł Alfreda Hitchcocka, więc nie mogło gu tu zabraknąć. Co warto zaznaczyć, rzeczoną produkcję można obejrzeć na platformie Netflix i zdecydowanie warto zaplanować sobie raz taki seans, aby samemu przekonać się o możliwościach legendy kina.

Fabuła wydaje się pozornie prosta - podejrzliwy mąż wynajmuje detektywa, będącego jego przyjacielem, aby ten zajął się śledzeniem żony ze skłonnościami do samobójstw. W trakcie śledztwa odkrywa on, że kobieta będąca jego "celem" jest niezwykle tajemnicza i na swój sposób wyjątkowo pociągająca. Gdy śledczemu udaje się uratować kobietę (zjawiskowa Kim Novak) przed śmiercią, wspólnie decydują się stawić czoła swoim lękom.

Zawrót Głowy - najlepsze filmy psychologiczne

Donnie Darko (2001) - TOP 17 - najlepsze filmy psychologiczne

Za głośną produkcję z 2001 odpowiada w całości Richard Kelly i mówiąc wprost - stanął na wysokości zadania. Stworzył niecodzienny film, który doskonale balansuje na granicy filmu psychologicznego i kina grozy. Widzowie niejednokrotnie gubią się w tym, kto właściwie jest tu "tym złym" i jaki jest cel całej produkcji. Wszystko wyjaśnia się na samym końcu, choć do dziś spotykam się z opiniami, że to tylko złudne przekonanie o słuszności własnych poglądów.

Młody Jake Gyllenhaal, młoda Jena Malone i nieco starsi Holmes Osborne oraz Mary McDonnell. Trzeba powiedzieć sobie wprost - obsada iście gwiazdorska. Główny bohater filmu, Donnie Darko uznawany jest za psychicznie chorego nastolatka, który pewnej felernej nocy dostrzega dziwną hybrydę królika z człowiekiem, który zdradza mu, że jest przybyszem z przyszłości, mającym za zadanie uchronić teraźniejszość przed zbliżającą się tragedią... Dalej jest tylko więcej absurdów! 

Donnie Darko - najlepsze filmy psychologiczne

Psychoza (1960) - TOP 16 - najlepsze filmy psychologiczne

Kolejny leciwy film na liście, ale tak wielkiego klasyka również nie mogło tu zabraknąć. Miesiąc temu minęło równe sześćdziesiąt lat od jego premiery i nawet pomimo pewnych archaizmów, wciąż broni się rozwiązaniami fabularnymi i doskonałym napięciem. Choć przez lata pojawiło się mnóstwo podobnych filmów, od tego konkretnego dzieła Alfreda Hitchcocka wciąż czuć sporo powiewów świeżości, a sam seans daje sporo frajdy. Podobnie, jak inne dzieło z tamtego okresu, ten również można nadrobić na platformie Netflix.

Młoda sekretarka decydująca się na kradzież bankowych pieniędzy i przystojny właściciel motelu, który się w niej zakochuje. Historia mogłaby mocno przypominać choćby perypetię Bonnie i Clyde'a, ale kobieta w tym filmie ma dużo więcej tajemnic, a mężczyzna wie o niej tyle, co nic. Z czasem jej obraz zaczyna się nieco bardziej klarować, ale zaczyna to rodzić całą masę kłopotów, których nikt nie mógł się spodziewać. Film doczekał się aż trzech kontynuacji, ale żadna nie była na tak wysokim poziomie. 

Psychoza - najlepsze filmy psychologiczne

Czarny Łabędź (2010) - TOP 15 - najlepsze filmy psychologiczne

"Black Swan" to produkcja sprzed dekady, której premiery bardzo mocno wyczekiwali wszyscy fani kina psychologicznego. Do seansu zachęcała znakomita obsada aktorska (Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel), genialnie uszyta fabuła oraz nazwisko reżysera. Zdradzę, że to nie ostatni raz, gdy Darren Aronofsky pojawia się w tym zestawieniu! Główna aktorka zdobyła za rolę w filmie Oscara i, czego by nie napisać, rzeczywiście była to Natalie w najlepszej formie. 

Balerina Nina (genialna Portman) występuje na deskach teatrów w Nowym Jorku, gdzie spędza praktycznie całe życie. Nagle na jej drodze pojawia się okazja nie do pominięcia - tancerka dostaje szansę zagrania w "Jeziorze Łabędzim", a więc spektaklu, który stanowi cel dla najlepszych baletnic na świecie. Gdy na drodze do marzenia naszej bohaterce staje inna utalentowana kobieta, ta zaczyna dostrzegać w swoim wnętrzu pokłady rywalizacji, o które nigdy wcześniej sama siebie nie byłaby w stanie nawet podejrzewać. 

Czarny Łabędź - najlepsze filmy psychologiczne

Siedem (1995) - TOP 14 - najlepsze filmy psychologiczne

Nie mógłbym sobie wybaczyć, gdybym nie wspomniał na łamach tego zestawienia o tej produkcji od Davida Finchera. Świetne kino i wybitna intryga, która do dziś zadziwia pomysłowością i rozmachem. Liczne nagrody i nominacje nie są bynajmniej przypadkiem, a zakończenie zaskakuje, jak mało co. Całość potrafi wciągnąć nie gorzej niż najlepsze dzieła gatunkowe, więc seans wydaje się obowiązkiem. Podobnie, jak kilka innych pozycji z listy, ta również dostępna jest na łamach usługi Netflix. 

Historia skupia się na sprawie seryjnego mordercy, który dobiera swoje ofiary na podstawie specjalnego klucza, a mianowicie siedmiu grzechów głównych (pycha, chciwość, nieczystość, łakomstwo, zazdrość, lenistwo i gniew). Do schwytania go wyznaczonych zostaje dwóch policjantów - Mills (Brad Pitt) oraz Somerset (Morgan Freeman), którzy razem z widzem poznają kolejne mroczne strony umysłu chorego psychicznie zabójcy. 

Siedem - najlepsze filmy psychologiczne

Memento (2000) - TOP 13 - najlepsze filmy psychologiczne

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, a trwająca pandemia nie weźmie drugiego rozbiegu, to jeszcze w sierpniu mieszkańcy Polski będą mogli udać się do kin na premierę najnowszego dzieła Christophera Nolana, które zatytułowano "Tenet". Wybitny artysta stworzył w swojej karierze mnóstwo interesujących filmów i miejsce dla jednego z nich znalazło się także w tym zestawieniu. Mowa o "Memento" z przełomu ubiegłego oraz bieżącego wieku, a więc produkcji, którą powinien poznać każdy fan psychologicznych kryminałów. 

Film opowiada o Leonardzie, mężczyźnie, który w wyniku wypadku stracił pamięć krótkotrwałą. Nie przeszkadza mu to jednak w poszukiwaniach mordercy ukochanej i radzi sobie z dolegliwością zapisując szczegóły w formie notatek oraz fotografii, a te ważniejsze tatuując na własnej skórze. Pozwala mu to segregować swoje poszlaki i coraz bardziej przybliża do odkrycia zagadki śmierci jego żony.

Memento - najlepsze filmy psychologiczne

Rzeka Tajemnic (2003) - TOP 12 - najlepsze filmy psychologiczne

Ekranizacja powieści "Rzeka Tajemnic" z 2001 roku nie była ogromnym filmem z kosmicznym budżetem, ale nawet pomimo tych braków, udało jej się zawładnąć sercami milionów ludzi na całym świecie. I nie można się temu dziwić - za reżyserię odpowiadał Clint Eastwoord, a scenariusz, na podstawie pióra Dennisa Lehane'a, napisał sam Brian Helgeland. Tytuł dostał aż 17 różnych nagród, w tym dwa Oscary. 

Fabuła skupiała się na życiu trójki przyjaciół, gdzie wszystko rozpoczynają sceny z dzieciństwa i porwanie jednego z nich - Dave'a Boyle'a (Tim Robbins). Po latach ich drogi ponownie się krzyżują. Gdy córka jednego z nich zostaje zamordowana, drugi przejmuje sprawę (będąc policyjnym detektywem), a podejrzanym jest... Trzeci, a dokładniej, porwany przed ponad dwudziestoma laty chłopiec. 

Rzeka Tajemnic - najlepsze filmy psychologiczne

Requiem dla snu (2000) - TOP 11 - najlepsze filmy psychologiczne

Kolejny dowód na to, że ostatni rok ubiegłego wieku to prawdziwy urodzaj pod kątem produkcji traktujących o ludzkiej psychice. Zastanawiam się, co wpłynęło na tak duże zainteresowanie tym tematem przed dwiema dekadami. Choć nie znam jeszcze odpowiedzi na to pytanie, to wiem, że możemy cieszyć się faktem, iż powstało tak wiele projektów tego typu. Prawdziwa uczta dla wymagających widzów i podobnie było w przypadku "Requiem dla snu", które nie pozwalało odsapnąć przez ponad 1.5 godziny. 

Darren Aronofsky zaprezentował nam bowiem historię czterech pozornie różnych bohaterów, którzy uciekają w świat używek, aby tylko "wyłączyć się" ze świata realnego i nieco odpłynąć. Uzależnienie bardzo szybko zbiera żniwo i sprawia, że wszystko kończy się dla postaci psychologiczną tragedią. Obowiązkowa pozycja, nie tylko dla fanów gatunku, albowiem doskonale pokazuje, jak wiele nieszczęść może przynieść próba chorego oderwania od świata.

Requiem dla snu - najlepsze filmy psychologiczne

Szósty Zmysł (1999) - TOP 10 - najlepsze filmy psychologiczne

Reżyserski szczyt Pana Shymalana, ale nie jest to bynajmniej ujmą. Gdyby każdy twórca wydawał przynajmniej jedno takie dzieło, to liczba klasyków kina byłaby co najmniej kilkukrotnie wyższa. Mówimy bowiem o filmie (swoją drogą kolejnym z 1999 roku), który zapisał się dużymi literami w historii kina i do dziś uznawany jest za wzór produkcji traktującej o duchach. 

Psychiatra dziecięcy, w którego rolę wchodzi sam Bruce Willis, postanawia pomóc nietypowemu dziecku imieniem Cole Sear, który pomimo zaledwie ośmiu wiosen, zdaje się zdecydowanie bardziej rozwinięty niż rówieśnicy. Cechują go nietypowe zainteresowania i ogromna skala rozumienia otaczającego świata. Bardzo szybko okazuje się, iż młody bohater posiadł "szósty zmysł", który umożliwia mu kontakt ze światem zmarłych - może ich zarówno widzieć, jak i słyszeć. 

Szósty Zmysł - najlepsze filmy psychologiczne

Wyspa Tajemnic (2010) - TOP 9 - najlepsze filmy psychologiczne

Są filmy łatwe w odbiorze, są zakręcone i jest Wyspa Tajemnic. Oglądałem tę produkcję około 4-5 razy i dalej nie umiem jednoznacznie powiedzieć, jakie było rzeczywiste zakończenie. Czy wszystko było wytworem wyobraźni? A może konsekwencją działań? Jedno jest pewne - niecodziennie ogląda się tego typu produkcje! Dla mnie to zdecydowana czołówka projektów od Martina Scorsese i dzieło, które powinien zobaczyć każdy! 

W świetnym odbiorze bez dwóch zdań pomogła gra aktorska gwiazdorów zatrudnionych do filmu. Na ekranie mogliśmy oglądać przecież Marka Ruffalo, Bena Kingsley'a i oczywiście Leonardo DiCaprio, przy którym do dziś nie rozumiem braku Oscara za tę rolę. Chciałbym napisać coś o fabule, ale nie sposób zrobić tego sensownie, nie psując niespodzianek. Napomknę tylko, iż mamy do czynienia z miksem kina grozy, dramatu więziennego i thrillera psychologicznego. Zabawa konwencją w pełni!

Wyspa Tajemnic - najlepsze filmy psychologiczne

Lśnienie (1980) - TOP 8 - najlepsze filmy psychologiczne

Chyba najbardziej popularna produkcja Stanleya Kubricka i wydaje się, że jedna z najgłośniejszych ekranizacji książek Stephena Kinga. Zaledwie dwa miesiące temu, 23 maja, mogliśmy świętować czterdziestolecie światowej premiery niezwykłego dzieła, które podejmowało tematy horroru pod kątem aspektów mentalnych i robiło to niezwykle zgrabnie. Sześć znaczących nagród to nie byle przelewki i w pełni zasłużona liczba (choć nie byłoby przesadą, gdyby dostał ich więcej).

Historia skupia się wokół rodziny, która wprowadza się do hotelu w Kolorado po tym, jak ojciec, Jack Torrance (świetna rola Jacka Nicholsona) dostaje pracę dozorcy rzeczonej placówki. Przez zimę pensjonat nie jest uczęszczany, więc pozostaje zamknięty, a małżeństwo wraz z dzieckiem stanowią jedynych jego mieszkańców. Bardzo szybko okazuje się jednak, że choć tylko oni są tam ludźmi, to bynajmniej nie jest pusto. Nie są sami i przyjdzie im się o tym brutalnie przekonać.

Lśnienie - najlepsze filmy psychologiczne

Efekt Motyla (2004) - TOP 7 - najlepsze filmy psychologiczne

Eric Bress oraz J. Mackye Gruber to para reżyserów, o której zrobiło się głośno właśnie dzięki tej produkcji. Psychologiczny thriller z początku 2004 roku podejmował tematy, które od dawna zgłębiane są przez wielu fascynatów podróży w czasie i fanów popularnego efektu motyla. Tytuł nie wziął się bowiem znikąd - istnieje teoria, która mówi, że trzepot skrzydeł motyla w odpowiednim miejscu i czasie może wywołać huragan zupełnie gdzieś indziej. To po prostu odpowiedni łańcuch wydarzeń. 

Temat nie jest prosty, a film wcale go nie ułatwia. Obserwujemy bowiem Evana Treborna (Ashton Kutcher), który posiada zdolność podróżowania w czasie. Musi być jednak uważny, albowiem nawet najmniejsza ingerencja w przeszłość wpłynie również na przyszłość, będącą jego teraźniejszością. Bardzo łatwo może zapobiec nawet narodzinom jego samego, co miałoby oczywiście wyjątkowo pechowy skutek w postaci zniknięcia. Trzeba uważać, aby nie zrobić choćby jednego błędnego ruchu.

Efekt Motyla - najlepsze filmy psychologiczne

American Psycho (2000) - TOP 6 - najlepsze filmy psychologiczne

Istny klasyk, po prostu! Adaptacja książki pióra Breta Eastona Ellisa wbiła się do kanonu ikonicznych dzieł popkultury z buta i niemała w tym zasługa gry głównego aktora. Christian Bale był perfekcyjny w roli Patricka Batemana, amerykańskiego korpo-szczura, który decyduje się mordować ludzi, aby wyrwać się z rutyny. Przestępcza droga jest dla niego idealnym oderwaniem od życia pod krawatem i presją społeczną. 

W filmie znalazło się miejsce dla wielu znakomitych nazwisk, o których głośno jest nawet dziś – prawie dwie dekady od premiery „American Psycho”. W głównych rolach oglądać możemy, prócz Bale’a, Jareda Leto oraz Willema Dafoe. Wszyscy dali prawdziwy pokaz swoich umiejętności aktorskich i rzeczywiście sprawia to, że film ogląda się niezwykle płynnie, nawet pomimo tematyki, jakiej się podejmuje. Brutalne morderstwa pierwszego stopnia to nic przyjemnego. 

American Psycho - najlepsze filmy psychologiczne

Persona (1966) - TOP 5 - najlepsze filmy psychologiczne

Szwedzka produkcja sprzed ponad 50 lat to film niepodobny do niczego, co znamy z kina. Sposób kręcenia, ujęcia oraz sama fabułą są tożsame dla europejskich produkcji - wszystko zdaje się tu zdecydowanie bardziej surowe i bezpośrednie, niż ma to miejsce w kinie hollywoodzkim. I, czego by nie mówić, jest to ogromny plus przy tego typu dziele. Zdecydowanie lepiej trafia do widza i sprawia, że ten czuje się nie tylko obserwatorem, ale poniekąd uczestnikiem wydarzeń. 

Film rozpoczyna się od scenicznego przedstawienia, gdzie główna bohaterka, aktorka Elisabeth Vogler (grana przez Liv Ullmann), traci głos. Badania oraz obserwacje bardzo szybko udowadniają, że nie jest to bynajmniej uraz fizjologiczny, a kobieta zdecydowała się sama przestać mówić, aby w ten sposób zamanifestować pewne problemy, które ją nękają. Z biegiem fabuły dowiadujemy się, z czego to wynika. Nie będzie to najprzyjemniejsze przeżycie, ale wydaje mi się, że potrzebne - zwłaszcza w dzisiejszych czasach. 

Persona - najlepsze filmy psychologiczne

Mechanik (2004) - TOP 4 - najlepsze filmy psychologiczne

Christian Bale ma w sobie coś z psychola, który wchodzi w swoje role do filmów. W "Mechaniku" dał temu wyraz w pełni. Zresztą, nie muszę Wam chyba tego udowadniać - zaledwie dwie pozycje wyżej mieliście dosadniejszy przykład tego, jak wypada, gdy przychodzi mu nieco oszaleć na potrzeby filmu. Jego grze z 2004 podobnież nie można nic zarzucić. Brad Anderson wyreżyserował produkcję, która zdaje się niezwykle trafnie oddawać problemy osób chorych. 

Nie mam pojęcia, co może się dziać w głowach takich ludzi, ale jestem w stanie sobie wyobrazić, że wizja twórcy i gra Christiana doskonale to obrazowały. Historia filmu traktuje o Trevorze, cierpiącym na bezsenność i wyczerpanym człowieku, który ma problem ze zwidami i różnego rodzaju urojeniami. Nie może więc zaskakiwać, iż mężczyzna bardzo szybko popada w obsesję i gubi się w tym, co jest snem, a co jawą. Projekt praktycznie nie daje czasu na oddech i cały czas trzeba w napięciu. 

Mechanik - najlepsze filmy psychologiczne

Taksówkarz (1976) - TOP 3 - najlepsze filmy psychologiczne

Na najniższym miejscu podium rankingu psychologicznych produkcji znalazł się świetny film Martina Scorsese, który bardzo często wskazywany jest jako ten, który był inspiracją przy tworzeniu ubiegłorocznego hitu "Joker". Choć "Taxi Driver" ma już ponad 40 lat, to wciąż broni się świetnymi pomysłami fabularnymi i genialnie uknutą podszewką psychologiczną, która sprawia, że seans nie nudzi się po pierwszym, drugim, a nawet trzecim razie. 

Fabuła kręci się wokół Travisa (granego przez Roberta de Niro), który będąc weteranem Wojny w Wietnamie, cierpi na Zespół Stresu Pourazowego, objawiający się u niego problemami ze snem. Chcąc w jakiś sposób spożytkować niemożność spoczynku w nocy, zatrudnia się jako taksówkarz i po zmroku wozi ludzi po Nowym Jorku. Cóż, zaufanie do tego typu zawodu jest duże, więc z biegiem czasu poznaje najmroczniejsze strony miasta. Przesiąknięty tym decyduje się wyplewić całe zło, które zdążyło się w nim zalęgnąć. 

Taksówkarz - najlepsze filmy psychologiczne

Milczenie Owiec (1991) - TOP 2 - najlepsze filmy psychologiczne

Nie uwierzę, jeśli ktoś mi powie, że nigdy nie słyszał o tej produkcji! Jeden z najgłośniejszych filmów lat 90. i prawdopodobnie także jeden z najpopularniejszych z gatunku psychologicznych thrillerów. Projekt w reżyserii Jonathana Demme, ze scenariuszem autorstwa Teda Tally'ego, okazał się przełomowym hitem. Najlepiej potwierdza to liczba nagród, w tym oczywiście te najważniejsze - film dostał nominację do Oscara w aż 7 kategoriach i wygrał pięć z nich! 

Historia opowiada o seryjnym mordercy, Buffalo Billu. Cechuje go bardzo charakterystyczny modus operandi, którym jest obdzieranie swoich ofiar ze skóry i to w dosłownym znaczeniu. Do sprawy schwytania go wyznaczona zostaje utalentowana agentka FBI, Clarise Starling, której pomóc ma inny znany morderca, Hannibal Lecter. Na czas sprawy zostaje zwolniony ze szpitala psychiatrycznego i decyduje się pomóc tylko dlatego, że okazuje się pałać dużym uczuciem do agentki granej przez  Jodie Foster. Jak zakończy się śledztwo? To trzeba obejrzeć!

Milczenie Owiec - najlepsze filmy psychologiczne

Podziemny Krąg (1999) - TOP 1 -  najlepsze filmy psychologiczne

Najgłośniejsza produkcja w reżyserii Davida Finchera  zadebiutowała pod koniec ubiegłego wieku i bardzo szybko zyskała całe masy fanów na całym świecie. Film ekranizował fabułę z książki pióra Chuck'a Palahniuka, która debiutowała pod tym samym tytułem w 1996 roku. Historia skupia się na młodym mężczyźnie, który przez korporacyjne życie w biegu zaczyna cierpieć na bezsenność. 

Za namową lekarza udaje się na spotkanie ludzi chorych, gdzie poznaje zbuntowanego Tylera Durdena (świetna rola Brada Pitta). Okazuje się, że charaktery i podejście do życia obu facetów doskonale się zazębia. Układają dość niecodzienny plan na biznes, który ma być oparty o organizowanie nielegalnych, brutalnych walk. Wszystko zostaje błyskawicznie wcielone w życie, a Podziemny Krąg staje się organizacją anarchistyczną zrzeszającą wszystkich, którzy nie godzą się na takie funkcjonowanie świata.

Podziemny Krąg - najlepsze filmy psychologiczne

Najlepsze filmy psychologiczne - Podsumowanie

W artykule znalazło się aż dwadzieścia najlepszych filmów psychologicznych, którymi warto się zainteresować. Mamy nadzieję, że udało Wam się znaleźć pośród nich pozycje, które będą dla Was odpowiednie. Osobiście zachęcam do poznania wszystkich tytułów z powyższego rankingu psychologicznych produkcji pełnometrażowych. 

Jeśli jesteście po seansie któregoś z opisanych filmów, dajcie znać w komentarzach, jak wrażenia i jak oceniacie to, co mieliście przyjemność obejrzeć! 

Tagi: filmy psychologiczne psychologiczne ranking top 20