7 powodów dla których potrzebujesz karty z ray tracingiem, a jeszcze o tym nie wiesz

7 powodów dla których potrzebujesz karty z ray tracingiem, a jeszcze o tym nie wiesz

redakcja | 14.07.2020, 20:00

Technika ray tracingu na dobre zagościła w grach i przy wymianie karty graficznej na nową warto brać pod uwagę wyłącznie modele ją obsługujące. A jeżeli jeszcze się wahasz, oto powody dla których powinieneś przestać.

Artykuł powstał przy współpracy z morele.net.

Dalsza część tekstu pod wideo

1. Potrzebujesz wydajnej karty graficznej

Jeżeli szukasz wydajnej grafiki i niespecjalnie orientujesz się w tym, co jest aktualnie najlepsze, to można kierować się prostą wskazówką – wybierz kartę NVIDIA obsługującą ray tracing w czasie rzeczywistym. Takie karty nie mają sobie równych pod względem wydajności również w grach, które nie korzystają z ray tracingu. Kupując kartę z serii GeForce RTX, na pewno wybierzesz dobrze. Jeżeli szukasz najnowszych modeli zwróć uwagę na te z oznaczeniem SUPER.

2. Chcesz, żeby gry ładnie wyglądały

Znasz kogoś, kto chce grać w gry z brzydką grafiką? My też nie. Wydajne karty graficzne umożliwiają tworzenie coraz ładniejszych światów, z coraz większą ilością efektów wizualnych. NVIDIA dzięki wprowadzeniu na rynek dwa lata temu kart graficznych GeForce RTX spowodowała, że technologia śledzenia promieni światła wymagająca dużych mocy obliczeniowych trafiła pod strzechy. Wspierany sprzętowo ray tracing umożliwia tworzenie ładniejszych efektów oświetleniowych, odbić światła itp. Sceneria wygląda dzięki temu ładniej i bardziej naturalnie. Jednym z najbardziej spektakularnych zastosowań jest Minecraft – gra o bardzo prostej grafice w wersji RTX zmienia się nie do poznania. Teraz jest naprawdę ładna.

3. Potrzebujesz dużej liczby FPS

Jeżeli uważasz, że nie potrzebujesz wydajniejszej karty graficznej bo ta, którą posiadasz, daje prawie 60 klatek na sekundę w niewymagającej grze, którą ogrywasz całymi dniami, to spójrz na testy, które przeprowadziła NVIDIA. Wynika z nich, że większa liczba wyświetlanych klatek na sekundę ma realny wpływ na wyniki rozgrywek. Płynność obrazu ma decydujące znaczenie szczególnie w pierwszoosobowych strzelankach. Jeżeli jesteś dobry, nie pozwól, by sprzęt ograniczał twoje możliwości.

4. Kupiłeś monitor z G-SYNC

Jeżeli chcesz cieszyć się idealnie płynnym obrazem w grach, warto sięgnąć po monitor wyposażony w system G-SYNC zapobiegający rozrywaniu się obrazu. Trudno pokazać działanie tej techniki na statycznych screenach. Ale wystarczy kilka minut używania takiego monitora, aby przekonać się jak niesamowicie płynna potrafi być gra, gdy monitor w pełni współpracuje z kartą graficzną.

7 powodów dla których potrzebujesz karty z ray tracingiem, a jeszcze o tym nie wiesz

5. Tańsze RTX-y też dają sobie radę z ray tracingiem

Obiegowa opinia głosi, że śledzenie promieni jest wymagające sprzętowo i tańsze modele, takie jak RTX 2060, nie dają rady. To nieprawda. Fakt, że ray tracing wymaga dużej mocy obliczeniowej, ale pewne rzeczy można zoptymalizować. Służy temu technika DLSS wspierana przez karty graficzne RTX. To rodzaj sztucznej inteligencji uczącej się gry i metod optymalizacji wydajności przy zachowaniu dobrej jakości obrazu. Obecna jego implementacja DLSS 2.0 wprowadziła szereg zmian i udoskonaleń. Teraz jedna sieć neuronowa jest wykorzystywana dla wszystkich gier. Dotąd sztuczna inteligencja musiała być trenowana dla każdej gry z osobna. Dało to ogromny skok jakości obrazu. Obraz generowany przez komputer z włączonym DLSS nierzadko jest bardziej szczegółowy i ostry niż natywna rozdzielczość. A co ważniejsze – DLSS 2.0 może być używany także w grach, które nie wykorzystują ray tracingu. Doskonałym przykładem jest tutaj Death Stranding, w której aktywacja DLSS umożliwia uzyskanie na każdej karcie graficznej GeForce RTX ponad 100 klatek na sekundę w rozdzielczości 1440p lub płynne 60+ kl./s w rozdzielczości 4K. Obecnie DLSS 2.0 wykorzystują gry: Death Stranding, Control, Deliver Us the Moon, Wolfenstein: Youngblood oraz MechWarrior 5: Mercenaries, a szereg tytułów z DLSS 2.0 już czeka na swoją premierę (m.in. Cyperpunk 2077).

7 powodów dla których potrzebujesz karty z ray tracingiem, a jeszcze o tym nie wiesz

6. Chcesz w pełni korzystać z DirectX 12 Ultimate

Zgodność z najnowszymi standardami to gwarancja najlepszej wydajności i jakości obrazu. Dzięki współpracy NVIDII z Microsoftem do DirectX 12 Ultimate trafiły takie funkcje, jak DirectX RayTracing (DXR), Variable Rate Shading (VRS), Mesh Shaders oraz Sampler Feedback i będą z nich też korzystały konsole nowej generacji. Aby móc w pełni sprzętowo skorzystać z tych funkcji – potrzebujesz karty z rodziny NVIDIA RTX.

7. Chcesz grać w najnowsze, najlepsze gry

Praktycznie wszystkie najważniejsze gry, na które czekają gracze na całym świecie, będą wspierały ray tracing oraz DLSS 2.0. Oczywiście można grać w niższych rozdzielczościach, z wyłączonymi efektami specjalnymi i po prostu gorszą jakością obrazu. Scenariusz gry na tym nie ucierpi. Ale po co skazywać się na półśrodki i nie zobaczyć wszystkiego, co przygotowali dla graczy twórcy gier.


KONKURS

Drodzy Czytelnicy, w tym tygodniu na PPE pojawi się konkurs, w którym do zgarnięcia będzie karta graficzna GeForce® RTX 2060 SUPER™ DUAL. Zaglądajcie do nas codziennie!

7 powodów dla których potrzebujesz karty z ray tracingiem, a jeszcze o tym nie wiesz

Źródło: własne
redakcja Strona autora
Wszechstronny autor – a to przygotuje materiał sponsorowany, a to komunikat redakcyjny. Znajdziecie go w każdym zakątku portalu jak to na szefa wszystkich szefów przystało. Nie tylko pisze, ale coś naprawi i wysłucha - piszcie na [email protected].
cropper