Sylvester Stallone – filmy, o których mogliście nie wiedzieć

Sylvester Stallone – filmy, o których mogliście nie wiedzieć

Iza Łęcka | 12.07.2020, 20:00

Bez walecznego Rocky'ego Balboa, weterana wojny wietnamskiej Johna J. Rambo, nieprzewidywalnego Raymonda „Raya” Tango wielu entuzjastów filmów nie wyobraża sobie hollywodzkiego kina. Sylvester Stallone jako ambitny i niezwykle pracowity młody aktor, zanim znalazł się na szczycie śmietanki branży filmowej, grał w wielu produkcjach, o których mogliście nie słyszeć. Jesteście ciekawi, gdzie jeszcze możemy zobaczyć charakterystyczne lico twórcy? Zapraszamy do naszego zestawienia filmów z udziałem Sylvestra Stallone, o których mogliście nie słyszeć.

 

Dalsza część tekstu pod wideo

1976 rok był dla Sylvestra Stallone momentem przełomowym. Po stworzeniu scenariusza i zagraniu głównej roli w filmie „Rocky”, odznaczonego aż 10 nominacjami do Oscara, kariera młodego aktora włoskiego pochodzenia nabrała tempa. Niemal 50 lat przed kamerą sprawiło, że Stallone stał się ikoną i jednym z symboli popkultury, a jego najpopularniejsze kreacje na trwałe wpisały się w historię X muzy. Kto bowiem nie widział „Rocky'ego” czy „Rambo”, ten życia nie zna. Początki Stallone w branży nie należały do najłatwiejszych, na co swój wpływ miało również wydarzenie mające miejsce przy jego narodzinach, które odcisnęło piętno na wyglądzie aktora. W wyniku powikłań po porodzie kleszczowym, mały Michael Sylvester Gardenzio Stallone doznał porażenia nerwu twarzowego, zniekształcającego część twarzy oraz będącego źródłem wady wymowy. Ciężka praca, spora inicjatywa, ogrom zapału i sukces jakim okazał się chociażby „Rocky”, do którego scenariusz napisał właśnie Stallone, miały spory wpływ na przebieg jego życia. Aktor ma w swoim dorobku filmowym ponad 80 produkcji i choć dla wielu sympatyków kina wpisał się na stałe w czołówkę Hollywood, poprzez lata kariery musiał on niejednokrotnie walczyć o uznanie recenzentów i krytyków. Co by nie mówić, niemal 70 nominacji do różnych nagród, w tym przede wszystkim Złotych Malin stawia go w czołówce najbardziej niedocenianych i wyszydzanych aktorów, choć odtwórca roli Rocky'ego ma na swoim koncie kilka dobrych filmów oraz wiele tych zaskakujących – szczególnie z początków kariery.

Analizując dorobek filmowy ikony kina, otwiera się przed nami katalog różnorodnych produkcji – od tych najbardziej znanych, dramatów, sensacyjnych czy filmów akcji. Wraz z biegiem kariery mogliśmy zobaczyć go w „Kojaku” (rola detektywa Ricka Daly w epizodzie zatytułowanym „My Brother, My Enemy”), posłuchać głosu aktora w animacjach takich jak „Mrówka Z”, „Ratchet & Clank” (Victor Von Ion) czy filmie MCU „Strażnicy Galaktyki vol. 2” (Stakar Ogord/ Starhawk)

Przedstawiamy Wam zestawienie produkcji, w których aktor zagrał lub przyłożył rękę do ich stworzenia, a mogliście o nich nie słyszeć. Dla wielu Stallone to ikona kina akcji, nieliczni jednak wiedzą, że filmowe poczynania rozpoczynał od produkcji off-Broadwayowskich (spektakle „Rain” - gdzie towarzyszył mu John Travolta – oraz „Score”), komedii, dreszczowców czy... filmu dla dorosłych!

Sylvester Stallone – filmy, o których mogliście nie wiedzieć

Wieczorek u Kitty i Studa (Włoski ogier) - Sylvester Stallone filmy

Na 6 lat przed rolą Rocky'ego Balboa, Stallone zaliczył debiut filmowy w komedii erotycznej (a raczej filmie z gatunku soft porno) „Wieczorek u Kitty i Studa”, w której grał jedną z głównych ról. Produkcja traktuje o młodej parze, Kitty i Studzie, którzy spędzają wspólny czas na uciechach cielesnych. Po zaproszeniu znajomych na domową imprezę, fabuła nabiera jeszcze więcej pikanterii... W latach 80. XX wieku, aktor miał się przyznać, że do wystąpienia w owej produkcji zmusiła go sytuacja materialna. Po dwóch dniach na planie miał on bowiem zarobić 200 dolarów. Co ciekawe, po sukcesie „Rocky'ego” film ukazał się na kasetach VHS pod tytułem „Włoski ogier”, a w późniejszych latach został kilkukrotnie wydawany na płytach DVD. Pod nową nazwą był nawet promowany słowami: „To wszystko, co kiedykolwiek chcieliście zobaczyć u Sylvestra Stallone" . Samemu odtwórcy głównej roli, po zdobyciu popularności, proponowany był zakup praw do produkcji, która mogła odcisnąć piętno na jego karierze – Stallone nie chciał jednak zapłacić 100 tysięcy dolarów, twierdząc, że na „Wieczorek u Kitty i Studa” nie wydałby nawet dolara. W 2010 roku, po wystawieniu na aukcji, prawa do filmu oraz oryginalne 35mm negatywy nabył nieznany nowy właściciel, płacąc 412 000 dolarów.

Sylvester Stallone – filmy, o których mogliście nie wiedzieć

Bananowy czubek - Sylvester Stallone filmy

Kolejna z mniejszych ról początkującego wtedy aktora, który znalazł się w filmie Woody'ego Allena. „Bananowy czubek” to komedia nietypowa, bo najmocniej w dorobku reżysera nastawiona na kwestie polityczne. Groteskowa, lekka fabuła, przepełniona gagami, przedstawia losy Fieldinga Mellisha (W. Allen). Mężczyzna chcąc zaimponować młodej aktywistce, wyjeżdża do Ameryki Południowej, gdzie bierze udział w rewolucji w San Marcos. Młodego Stallone możemy zobaczyć w epizodzie, grającego chuligana w metrze.

Sylvester Stallone – filmy, o których mogliście nie wiedzieć

Klute - Sylvester Stallone filmy

John Klute jest prywatnym detektywem, który podejmuje się sprawy zaginięcia biznesmena Thomasa Grunemana. Z biegiem wydarzeń i postępującym dochodzeniem, ślady prowadzą do ekskluzywnej call-girl, która ujawnia szereg mrocznych sekretów o zaginionym. W filmie wyreżyserowanym przez Alana J. Pakulę, rolach głównych zobaczyć mogliśmy Jane Fondę oraz Donalda Sutherlanda. Stallone jako początkujący 25-letni aktor grał mężczyznę tańczącego w klubie.

Sylvester Stallone – filmy, o których mogliście nie wiedzieć

Książęta z Flatbush - Sylvester Stallone filmy

Tytułowi „Książęta” to grupa czterech młodych cwaniaków z Brooklynu, którzy mierzą się z dorastaniem i problemami z kobietami. Grany przez Stallone Stanley Rosiello jest zmuszany do małżeństwa ze swoją dziewczyną Frannie, która zaszła w ciążę. Reszta ekipy przeżywa podobne rozterki życiowe, jednak młodzi mężczyźni ciągle się wspierają. Oprócz zagrania jednej z głównych ról, Amerykanin napisał dodatkowy dialog do filmu. Jego kreacja miała stać się inspiracją dla postaci Fonziego z amerykańskiego serialu „Happy Days” emitowanego w latach 1974-1984 przez stację ABC. Dzięki pieniądzom uzyskanym z angażu, Stallone wyjechał z Nowego Jorku do Hollywood.

Sylvester Stallone – filmy, o których mogliście nie wiedzieć

Buntownik - Sylvester Stallone filmy

Akcja dreszczowca rozgrywa się pod koniec lat 60. XX wieku, kiedy to przeciwny wojnie student Jerry Savage dołącza do grupy młodych ludzi, którzy w akcie sprzeciwu przed prowadzeniem interesów z dyktatorami Ameryki Południowej, dopuszczają się zamachów bombowych wobec różnych przedsiębiorstw. Po jakimś czasie na trop grupy trafiają agenci FBI, a wydarzenia stawiają przed studentami coraz bardziej wymagające doświadczenia.

Sylvester Stallone – filmy, o których mogliście nie wiedzieć

Kryształ górski - Sylvester Stallone filmy

Stallone nie bał się żadnego typu obrazów, o czym świadczy ten omawiany za moment. „Kryształ górski” to komedia muzyczna z 1984 roku, w której obok aktora wystąpiła Dolly Parton. Legendarna piosenkarka country opracowała również muzykę do filmu. Jake Ferris (D. Parton) podejmuje się udziału w zakładzie, który ma udowodnić, że z każdego beztalencia będzie w stanie stworzyć gwiazdę country. Jak możecie się domyślić, jej nowym uczniem staje się postać grana przez Stallone'a. Film nie zaskarbił sobie uznania krytyków, będąc wielokrotnie nominowany do Złotych Malin, między innymi w kategoriach „Najgorszy aktor” oraz „Najgorszy utwór filmowy”. Co ciekawe, jak na lata 80. produkcja mogła się pochwalić całkiem dużym budżetem, bo liczącym 28 milionów dolarów.

Sylvester Stallone – filmy, o których mogliście nie wiedzieć

Wyścig śmierci 2000 - Sylvester Stallone filmy

„Wyścig śmierci 2000” może być jedną, z tych produkcji, którą część naszych czytelników kojarzy całkiem dobrze. Wyprodukowany w 1975 roku przez Rogera Cormana, obraz w reżyserii Paula Bartela, przedstawia nieco dystopijną wizję społeczeństwa w 2000 roku, gdzie USA trawione jest przez reżim totalitarny, a formą rozgrywki są niebezpieczne, przepełnione przemocą i brutalnością transkontynentalne wyścigi. Sylvester Stallone wcielił się w Machine Gun Joego Viterbo, który jest odwiecznym rywalem głównego bohatera – tajemniczego Frankensteina.

Sylvester Stallone – filmy, o których mogliście nie wiedzieć

F.I.S.T - Sylvester Stallone filmy

Debiutujący w 1978 roku film w reżyserii Normana Jewisona to dramat opowiadający o Johnnym Kovaku (Sylvester Stallone), który wraz z Mike'iem Monahanem (Richard Herd) staje na czele związków ubiegających się o prawa dla kierowców ciężarówek (F.I.S.T). Akcja produkcji rozgrywa się w latach 30 XX wieku. Po brutalnym zabójstwie przyjaciela Kovak pragnie na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość, udowadniając innym członkom związku, że jest zdolny do najbardziej brutalnych czynów. Choć produkcja ma już swoje lata, na serwisie Rotten Tomatoes została oceniona przez 1 888 widzów, nie spotykając się jednak ze zbyt dobrym przyjęciem (średnia na poziomie 56%). Trzeba jednak przyznać, że „F.I.S.T” to obraz, w którym Stallone odchodzi od kształtującego się już wcześniej schematu bohatera. Pomimo już głośnego wtedy nazwiska aktora, film nie był sukcesem kasowym, zarabiając w box office nieco ponad 20 milionów dolarów.

Sylvester Stallone – filmy, o których mogliście nie wiedzieć

Paradise Alley - Sylvester Stallone filmy

To sportowy dramat, który zadebiutował w tym samym roku co „F.I.S.T”. "Paradise Alley" został napisany i wyreżyserowany przez Sylvestra Stallone, który nie pogardził również jedną z głównych ról. Film rozgrywa się w Hell's Kitchen w Nowym Jorku w latach 40. XX wieku i opowiada historię trzech braci, którzy zajmują się wrestlingiem i stają przeciwko wszelkim trudnościom. Odbiór filmu nie był zbyt dobry, a Stallone zewsząd był krytykowany – nie tylko za realizację, reżyserię, wykorzystane środki przekazu, ale i scenariusz, który prezentował historię „odgrzewaną” i pozbawioną świeżych pomysłów (wielokrotnie recenzenci odnosili się do nawiązań i podobieństw z motywami ujętymi w „Rocky”). Za dystrybucję „Paradise Alley” odpowiadało Universal Pictures, jednak swego czasu Stallone miał sporo pretensji do wytwórni, mówiąc: „Nigdy nie wybaczę sobie, że pozwoliłem na manipulacje podczas edycji tego filmu. Pierwotnie w scenariuszu było o wiele więcej scen, które miały oddać jego atmosferę oraz charakter. Usunięto 40 scen, ale 10 z nich ponownie dodałem do ostatecznej wersji.”

Sylvester Stallone – filmy, o których mogliście nie wiedzieć

Pozostać żywym - Sylvester Stallone filmy

W tej muzycznej produkcji nie zobaczyliśmy Sylvestra Stallone na ekranie, bowiem zasiadł on na stołku reżyserskim. Kontynuacja „Gorączki Sobotniej nocy” (oryginalny tytuł filmu z 1983 roku to „Staying Alive”) ponownie skupiała się na Tonym Manero, który dążył do debiutu jako tancerz na deskach Broadwayu. Skupiony na podążaniu ku marzeniom, bohater nie zauważa, że zaczyna tracić najbliższą sobie osobę. Pomimo iż aktorzy mogli poszczycić się licznymi zgłoszeniami do Złotych Malin, muzyczna oprawa „Pozostać żywym” została wyróżniania wieloma nominacjami do prestiżowych nagród, w tym do Złotego Globu za Najlepszą piosenkę „Far from Over” wykonaną przez Franka Stallone’a, brata aktora.

Iza Łęcka Strona autora
Od 2019 roku działa w redakcji, wspomagając dział newsów oraz sekcję recenzji filmowych. Za dnia fanka klimatycznych thrillerów i planszówek zabierających wiele godzin, w nocy zaś entuzjastka gier z mocną, wciągającą fabułą i japońskich horrorów.
cropper