Mateusz Wróbel Mateusz Wróbel 28.06.2020
Nie tylko GTA -  gry w formule serii od Rockstar Games
2107V

Nie tylko GTA - gry w formule serii od Rockstar Games

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jakimi seriami zajmował się Rockstar Games, to zerknijcie na rozwinięcie artykułu.

Rockstar Games jest znane przede wszystkim z kultowej serii Grand Theft Auto, szerzej znanej jako GTA. Amerykańska firma zaczęła swoją przygodę w świecie gamingu grą Grand Theft Auto - pomogła ona im się odnaleźć na rynku i znaleźć potencjalnych klientów. Deweloperzy, gdy już zdobyli fanów, próbowali swoich sił w chociażby wyścigówkach i skradankach.

Amerykanie rozwijali w ostatnim czasie wyłącznie dwie marki, GTA oraz Red Dead Redemption. Poniżej możecie przeczytać o innych seriach Rockstara, a także przypomnieć sobie czasy, kiedy to raz w roku debiutowała, od rzeczonego zespołu, przynajmniej jedna mocna produkcja. 

Max Payne

W skład marki Max Payne wchodzą trzy gry, a są to: Max PayneMax Payne 2: The Fall of Max Payne oraz Max Payne 3. Zaprojektowaniem pierwszej i drugiej odsłony zajęło się fińskie studio Remedy Entertainment, twórcy Alana Wake'a czy również Control, a Rockstar Games jedynie wydało pozycję na rynek. Trzecią odsłonę zajęło się już w pełni amerykańska firma.

IP wyróżniało się mroczną, wciągającą jak bagno fabułą opowiadającą historię tytułowego bohatera, którego dotknęła ogromna tragedia - owa postać straciła żonę i córka, a jakby tego było mało, została wrobiona w zabójstwo swojego przyjaciela. Max badał Nowy Jork w poszukiwaniu śladów, które doprowadzą go do mafii, a także tajemniczego narkotyku.

Max Payne 3 zadebiutował w połowie 2012 roku. Parę dni po premierze Rockstar zamknął oddział odpowiedzialny za trzecią odsłonę marki (R* Vancouver). Obecnie nic nie zapowiada się na to, aby amerykańska firma miała reaktywować IP.

Manhunt

Manhunt jest, można rzec, najbardziej kontrowersyjnym IP od Rockstara. W tychże grach wcielamy się w zwierzęta (nie można ich nazwać człowiekiem). Jeden z nich ucieka, dzięki psychopacie, przed karą śmierci. Jego zbawca wysyła głównego bohatera do Carcer City, miejsca, w którym odbywa się krwawy spektakl - główny bohater gry bierze w nim udział i morduje każdego napotkanego człowieka, co podoba się zachęcającej do karygodnych czynów publiczności. Cztery lata po premierze jedynki ukazał się jej sequel, Manhunt 2, który ponownie kręcił się wokół krwawego show. 

Seria Manhunt była tak brutalna, że niektóre sklepy postanowiły zrezygnować z jej sprzedaży, a organizacja z Wielkiej Brytanii, British Board of Film Classification, pierwotnie nie pozwalała Rockstarowi wysyłać kopii do ich kraju. Do takiej decyzji przyczyniło się z pewnością morderstwo, które zostało powiązane z grą Manhunt. Dwóch kolegów spotkało się w parku, a jeden z nich, posiadacz Manhunta, zamordował z zimną krwią swojego kolegę. 

Midnight Club

Pełnoprawnych odsłon marki Midnight Club mamy cztery. Wyścigowe tytuły dzielnie walczyły z Need for Speedami o koronę króla ścigałek. IP Rockstara nie miało jednak podjazdu do takich tytułów jak NFS: Underground 2 czy NFS: Most Wanted (tego starszego). Midnight Club odstawało przede wszystkim brakiem licencji na pojazdy i lekko gorszymi mapami.

Wyścigi amerykańskiej firmy skupiały się na braniu udziału we wszelakich zawodach - pojazdami dwukołowymi oraz czterokołowymi. Naszym głównym zadaniem było dojechanie jak najszybciej do kolejnego punktu kontrolnego, przy czym Rockstar nie prowadził graczy za rączkę, bowiem mogliśmy sami obrać sobie trasę do celu.

Od 2008 do 2017 roku nic nie usłyszeliśmy o rzeczonej marce. Trzy lata temu do sieci wyciekły, za pomocą Xbox Live, dwa zdjęcia, które przedstawiły logo serii oraz warsztat, w którym modyfikowaliśmy swój samochód. Amerykanie coś pichcili w związku z Midnight Club, ale możliwe, że projekt anulowano. Istnieje też malutka nadzieja, że twórcy nadal szlifują potencjalną nową odsłonę lub remaster.

Red Dead Redemption

W zestawieniu nie mogło zabraknąć oczywiście Red Dead Redemption. Jedynka zadebiutowała wyłącznie na konsolach i opowiedziała historię Johna Marstona, żądnego zemsty rewolwerowca, który eliminował po kolei członków gangu Van Der Linde. 8 lat później zadebiutowało Red Dead Redemption 2, prequel rozgrywający się parę lat przed wydarzeniami z jedynki.

Dwójka to według większości fanów najlepsza pozycja Rockstara w historii. Deweloperzy dopieścili każdy szczegół do maksimum, wycisnęli ostatnie soki z konsol z obecnej generacji, nie zapominając przy tym o napisaniu chwytającego za serce scenariusza, którego wypełnili świetnie wykreowani bohaterzy. Patrząc na wyniki sprzedażowe RDR2 - trzecia część IP to pewniak. 

Tagi: Grand Theft Auto V Rockstar Games Rockstar North