Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 24.05.2020
TOP 10 gier, w których pojawia się Polska
10712V

TOP 10 gier, w których pojawia się Polska

Polska w świecie gamingu to już potęga. Kiedy mowa o najlepszych firmach w branży, na pierwszych miejscach wymienia się obecnie właśnie rodzime studia (wystarczy wspomnieć, że CD Projekt osiągnął ostatnio wycenę taką jak europejski gigant w postaci Ubisoftu). Nasz piękny kraj pojawiał się już również w szeregu gier. Przyjrzyjmy się zatem tym występom!

Polska jako temat etapów, map czy wręcz jako cywilizacja do poprowadzenia do zwycięstwa? Jak najbardziej! Studia tworzące gry już wielokrotnie sięgały po temat polskości - nie tylko w kontekście aluzji czy smaczków, jak np. w serii Wiedźmin.

10. Uprising 44: The Silent Shadows

Uprising 44 miało być spełnieniem marzeń o poważnym podjęciu tematu Powstania Warszawskiego. Niestety deweloperzy nie sprostali wyzwaniu, tworząc fatalnie przemyślane poziomy, wykonane w okropnej jakości wizualnej (tragiczna kamera TPP) i z żenująco słabą fabułą. Grę odnotowujemy jednak za osadzenie akcji w Warszawie i próby przybliżenia w grze specyfiki uzbrojenia, którym dysponowało AK i nasi powstańcy.

9. Wacki: Kosmiczna Rozgrywka

Wacki przypominają trochę Franko - tutaj akcja też rozgrywa się (przynajmniej początkowo) na polskim osiedlu. Tylko ze zdecydowanie mniejszą brutalnością, a większą dawką humoru. Tytuł to klasyczny przedstawiciel gatunku point and click, zapewniający spor okazji do pośmiania się z polskich realiów końca lat 90. Całkiem udany - warto dodać.

8. Battlefield 1

W mapie dodanej po premierze Battlefield 1 przenosimy się na tereny Polski. Dokładnie chodzi o Przełęcz Łupkowską, czyli obszar oddzielający Beskid Niski od Bieszczadów (na granicy Polski ze Słowacją). W tym miejscu dochodziło do bardzo intensywnych walk w trakcie I wojny światowej w związku z jej strategicznym położeniem. Przełęcz pozwalała bowiem na transport wojsk na drugą stronę Karpat i zaopatrywanie Twierdzy Przemyśl.

7. Mount & Blade: Ogniem i Mieczem  

Jeśli macie ochotę zapuścić się w dawne, polskie dzieje, czyli do XVII-wiecznej Rzeczypospolitej, to mogę polecić Mount & Blade: Ogniem i Mieczem. W grze da się odwiedzić kilka znanych miast - m.in. Kraków, Warszawę, jak i zapuścić się do księstwa moskiewskiego, kozackiej Ukrainy czy Chanatu Krymskiego. Dla fanów Trylogii Henryka Sienkiewicza to wielka gratka (w grze da się nawet spotkać Michała Wołodyjowskiego czy Zagłobę).


 
6. WRC 7 FIA World Rally Championship

W zeszłym roku WRC 8 pominęło Polskę, ale generalnie można powiedzieć, że seria WRC pamięta o odcinkach specjalnych, rozgrywających się w naszym kraju. Nie inaczej jest z WRC 7 FIA, które uderzyło na rynek we wrześniu 2017 roku. Gra, którą nasz redaktor naczelny nazwał w swojej recenzji "krokiem w dobrym kierunku", zaoferowała cały Rajd Polski, co stanowi wielką atrakcję. Więcej na temat gry i wrażeń z Rajdu Polski znajdziecie w naszej recenzji.

5. Sołtys

Polska wieś Poraż stała się sceną wydarzeń dla gry stworzonej przez LK Avalon i wydanej na PC w 1995 r. Sołtys był prostą przygodówką point and click, rozgrywającą się w rzeczonej, podkarpackiej miejscowości. Motorem napędzającym wyadarzenia jest motyw prób wydania za mąż brzydkiej córki tytułowego bohatera. W tytule nie zabrakło oczywiście masy gagów i tzw. "żartów z Wąchocka" - m.in. o tym, że mieszkańcy Bieszczad zwijają asfalt na noc i innych smaczków.

4. Warsaw

Polskie studio Pixelated Milk odeszło w swojej najnowszej produkcji od klimatów fantasy, osadzając tym razem akcję w Warszawie z czasów Powstania. To ciekawy manewr, który dodał przygotowanej grze taktycznej atrakcyjności. Tytuł może nie wytrzymuje porównań z najlepszymi RPG-ami taktycznymi czy strategiami, ale nadal oferuje intrygujący gameplay i opowiada o wydarzeniach z 1944 roku w sposób, jakiego nie widzieliśmy wcześniej w grach.

3. Franko: The Crazy Revenge

Gra, której z pewnością nie trzeba przedstawiać posiadaczom Amigi lub pecetowym graczom z połowy lat 90. To był pierwszy głośniejszy tytuł w historii rozgrywający się właśnie w Polsce (dokładnie na ulicach Szczecina) - pokazanej w trochę krzywym zwierciadle, ale ze wszystkimi, charakterystycznymi atrybutami postkomunistycznymi (szare bloki, smutne osiedla lat 90). Wyszła z tego może nie najlepsza chodzona bijatyka, ale mimo wszystko ciekawa produkcją, którą warto znać. Szczególnie, że aktualnie powstaje jej sequel, czyli Franko 2: Revenge is Back. Nowa gra ma trafić do dystrybucji jeszcze w tym roku.

2. Hearts of Iron IV

Kiedyś zacząłem grać w Hearts of Iron II, kierując Polską o godzinie 18:00 i ocknąłem się dopiero o 5:30... nad ranem. Po czym odinstalowałem ten tytuł, bo przeraziłem się, jaki ma wpływ na moje życie (oczywiście po tygodniu nie wytrzymałem i gra wróciła na dysk twardy). Tak, ta marka strategiczna potrafi tak intensywnie wciągnąć, że zapomina się o całym świecie!

W całej serii strategii spod szyldu Hearts of Iron możemy wybierać i kierować Polską. Najlepiej zostało to zrealizowane w Hearts of Iron IV, które polecam, jako najbardziej aktualne wydanie marki. Jeśli interesujecie się historią II Wojny Światowej i militariami, to ta naprawdę wyrafinowana i głęboka strategia, jest dla was!

1. Civilization VI

W rewelacyjnym, ostatnim wydaniu "Cywilizacji" bardzo fajny występ zaliczyła właśnie Polska. Na czele naszego narodu stoi królowa Jadwiga a deweloperzy zadbali o charakterystyczne dla naszej historii umiłowanie "złotej wolności" i o skrzydlatą husarię, jako militarną jednostkę specjalną. Z kolei budynkiem unikalnym dla Polski w Civilization VI są Sukiennice, co też można uznać za strzał w dziesiątkę. Generalnie wyszła z tego jedna z ciekawszych cywilizacji do poprowadzenia w grze, często wybierana i chwalona przez zaprawionych w bojach fanów (nie jest to jednak dobry wybór dla zółtodziobów).

Warto przy okazji pamiętać, że nadciąga kolejna, bardzo ciekawa produkcja, która rozegra się w Polsce (dokładnie w Krakowie). Chodzi o The Medium, nad którym pracuje ekipa Bloober. Tytuł szykowany jest dla Xbox Series X i PC.

Tagi: civilization vi polska Polskie gry retro top10