redakcja PPE redakcja PPE 29.02.2020
Persona 5 Royal (PS4). Premiera, cena, edycje specjalne, informacje o grze
685V

Persona 5 Royal (PS4). Premiera, cena, edycje specjalne, informacje o grze

Już wkrótce do sprzedaży trafi nowa edycja jednej z najlepiej ocenianych gier tej generacji. Czy Personę 5, wydaną trzy lata temu 80-godzinną epopeję autorstwa studia Atlus, można jeszcze znacząco poprawić i nafaszerować dodatkową zawartością? Twórcy Persona 5 Royal zdają się twierdzić, że jak najbardziej. 

Premiera

Europejska premiera Persona 5 Royal odbędzie 31 marca 2020 roku. Gra ukaże się tylko na PlayStation 4.

Cena i edycje specjalne

Persona 5 Royal będzie dostępna w trzech edycjach.

Edycja standardowa - 249,00 zł (PS Store)

Edycja Digital Deluxe - 289,00 zł (PS Store)

Edycja Digital Deluxe zawiera:

  • Pakiet Persona 5 Royal Kasumi Costume Bundle, w którym znajdą się cztery zestawy przedmiotów kosmetycznych

Edycja Ultimate - 419,00 zł (PS Store)

Edycja Ultimate zawiera:

  • Pakiet Persona 5 Royal Kasumi Costume Bundle
  • Pakiet Persona 5 Royal Battle Bundle
  • Pakiet Persona 5 Royal Persona Bundle

Osoby, które złożą przedpremierowe zamówienie na którąś ze ww. edycji otrzymają także w prezencie dynamiczny motyw na PS4.

Polonizacja

Gra nie będzie dostępna w polskiej wersji językowej.

Fabuła

Persona 5 Royal to rozbudowana o dodatkową zawartość nowa wersja piątej części serii Persona, która na Zachodzie ukazała się pierwotnie w 2017 roku. Gra nie ma żadnych fabularnych związków z poprzednimi (numerowanymi) odsłonami cyklu, dlatego ich znajomość nie jest wymagana.

Akcja rozgrywa się w Japonii w czasach współczesnych, podobnie jak poprzednie części cyklu. Głównym bohaterem jest licealista (w grze nadajemy mu imię sami), który wpada w kłopoty po tym, jak próbuje pomóc kobiecie zaczepianej przez namolnego faceta. Interwencja staje się jednak źródłem jego poważnych kłopotów. Natręt okazuje się być bardzo wpływową osobistością i oskarża protagonistę o napaść, w następstwie czego kończy on z wyrokiem w zawieszeniu, wylatuje ze swojej dotychczasowej szkoły i staje się niczym trędowaty dla reszty społeczeństwa.

Jedyną placówką gotową przyjąć ucznia z kartoteką okazuje się być tokijska Shujin Academy. Tu też na dobre rozpoczyna się jego historia. Na telefonie głównego bohatera w tajemniczych okolicznościach pojawia się dziwna aplikacja, która -- jak się rychło okaże -- pozwala podróżować między prawdziwym światem a Metaverse i tzw. Pałacami, surrealistycznymi alternatywnymi rzeczywistościami powstałymi z pragnień innych ludzi. Spiritus movens tej intrygi, Igor (znany z poprzednich części), gospodarz zawieszonego między świadomością i podświadomością Velvet Room, informuje naszego podopiecznego podczas snu, że musi on przejść długi proces “rehabilitacji”, by uniknąć przyszłych nieszczęść.

Aplikacja przydaje się wkrótce. W Shujin terror sieje bowiem Suguru Kamoshida, trener siatkówki i były olimpijczyk, który znęca się nad uczniami i nagabuje uczennice. Sprawa ta okaże się pierwszym etapem “rehabilitacji” głównego bohatera, a także wydarzeniem, w wyniku którego powstanie grupa Phantom Thieves - złodziei serc poskramiających wyjątkowo zepsutych złoczyńców. Choć początki jej działalności będą skromne i lokalne, z czasem zyskiwać będzie ona coraz większą popularność w całym kraju.

Rozgrywka

Persona 5 Royal opiera się na formule rozgrywki przedstawionej w Shin Megami Tensei: Persona 3. Słowem, mamy tu do czynienia z połączeniem dungeon crawlera z symulatorem życia.

Rytm gry wyznacza kalendarza. Sednem rozgrywki jest eksploracja Pałaców, miejsc powstałych z żądz i pragnień najważniejszych dla głównego wątku zakapiorów. Naszym celem jest dotarcie do tzw. skarbu, znajdującego się w centrum danego dungeonu przedmiotu-symbolu, który doprowadził do wykolejenia tego lub innego osobnika. Gra daje nam pewną dozę swobody w kwestii tego, w jakim tempie przeczesywać lochy, choć należy pamiętać, że na przejście jednego Pałacu mamy wyznaczony czas (zwykle ok. miesiąca), dlatego odwlekanie wizyt nie jest zalecane.

Oprócz Pałaców odwiedzamy także Mementos, olbrzymi dungeon będący czymś w rodzaju spotworniałego tokijskiego metra, po którego tunelach poruszamy się samochodem, a konkretnie przemienionym w samochód kotopodobnym Morganą (dla tych co nie wiedzą: jedną z najważniejszych postaci w grze; tajemnica jego tożsamości jest jednym z ważniejszych wątków fabuły). Mementos także możemy odwiedzać w wolnych chwilach, by zająć się np. wykonywaniem pobocznych zadań, ale choć gra nie wyznacza nam konkretnych terminów na jego przejście, jest to lokacja ważna dla głównego wątku, dlatego należy do niej przynajmniej od czasu do czasu zaglądać (kolejne obszary Mementos odblokowywane są po ważniejszych wydarzeniach).

System walki jest turowy, jak w poprzednich częściach. Dużą rolę odgrywają nim tzw. persony, manifestacje osobowości bohaterów. Od rodzaju persony zależy zestaw umiejętności posiadanych przez podopiecznych, przy czym zaznaczyć warto, że tylko główny bohater może mieć ich na podorędziu wiele. Zdolności zużywają zaś punkty SP, których regeneracja wymaga albo posiadania raczej deficytowych przedmiotów, albo odpoczynku, co z kolei oznacza konieczność opuszczenia lochu i powrotu do ciepłego łóżka.

Zbożne dzieło przemiany złoczyńców urozmaicają inne atrakcje. Przede wszystkim jest to nawiązywanie i pogłębianie relacji z “powiernikami” (confidants). W ten sposób lepiej poznajemy ich i problemy z jakimi radzą sobie na co dzień. Powiernikami mogą być nasi towarzysze z Phantom Thieves lub niektórzy NPC, a pielęgnowanie znajomości dostarcza nie tylko nowych i ciekawych informacji o drugiej osobie, ale też najróżniejszych korzyści podczas rozgrywki, np. zwiększa asortyment w sklepach.

Nowości w edycji Royal

Persona 5 Royal oferuje szereg mniejszych i większych nowości względem pierwowzoru.

Najważniejszy dodatek to “trzeci semestr”, dodatkowy scenariusz, który dostarcza ok. 20 dodatkowych godzin rozgrywki. By uzyskać do niego dostęp, Councillor Arcana musi znaleźć się na dziewiątym poziomie przed 17 listopada. W przeciwnym wypadku fabuła potoczy się znanym z P5 torem.

W edycji Royal występują również nowe postacie. Najważniejsza wśród nich jest Kasumi Yoshizawa, która pojawia się nie w dodatkowym scenariuszu, tylko zostaje wpleciona w główny wątek. Do Shujin Academy zaczyna ona uczęszczać mniej więcej w tym samym czasie co główny bohater; jest pierwszoklasistką, uzdolnioną gimnastyczką i jako jedna z nielicznych osób okazuje protagoniście sympatię. W rzeczywistości jednak prowadzi podwójne życie i z jakiegoś powodu nie darzy Phantom Thieves szczególną sympatią.

Pozostałe nowe twarze to Takuto Maruki, szkolny doradca i naukowiec, który jest nowym powiernikiem (Kasumi, swoją drogą, także pełni tę funkcję), oraz Jose, tajemniczy chłopiec badający ludzi i pomagający drużynie podczas jej wypadów do Mementos. Wspomnieć również wypada, że Morgana pojawia się tym razem w ludzkiej postaci.

Rozbudowa scenariusza przyniosła oczywiście zmiany w rozgrywce. W grze pojawią się zupełnie nowe lokacje: kolejny Pałac (dostępny w trzecim semestrze), nowy obszar w Mementos, nowe miejscówki do spędzenia czasu i nowa dzielnica miasta, tj. Kichijoji, w której znajdziemy przybytki z rzutkami (minigra), bilardem, świątynię pozwalającą zwiększyć liczbę punktów SP czy klub jazzowy.

Z (licznych) pomniejszych zmian na uwagę zasługują ponadto nowe formy person, nowy rodzaj Cieni spotykanych w dungeonach w trakcie eksploracji (Disaster Shadows; ich pokonanie nagradzane jest atrakcyjnymi nagrodami), nowi przeciwnicy, zmiany w balansie rozgrywki (bossowie otrzymali np. nowe umiejętności, przez co walki z nimi przebiegają teraz inaczej), modyfikacje w scenariuszu głównego wątku (np. dodanie kwestii odnoszących się do postaci Haru, która w oryginale pojawiała się dość późno i raczej niespodziewanie), voice-acting w scenach, w których go dotychczas nie było, możliwość kupowania kostiumów w Harajuku, dwa dodatkowe zakończenia, ok. 20 nowych utworów muzycznych skomponowanych przez Shojiego Meguro itd.

Uwaga: Zawartości Persona 5 Royal nie można nabyć jako DLC.

Video

Tagi: Atlus Persona 5 Royal Sega