redakcja PPE redakcja PPE 18.09.2019
Światłowód – zalety szybkiego internetu
883V

Światłowód – zalety szybkiego internetu

Ręka do góry, kto pamięta czasy, kiedy nie było… internetu. Tak, tak, krążą takie legendy :). Dzisiaj trudno wyobrazić sobie brak dostępu do globalnej sieci. Skupiamy się raczej na tym, aby z internetu korzystać jak najbardziej komfortowo i tym samym coraz częściej spoglądamy w kierunku technologii światłowodowej. Wspólnie z Orange Polska zapraszamy na ostatni materiał przybliżający zalety najszybszego obecnie dostępu do sieci.

Technologia światłowodowa coraz śmielej poczyna sobie w obecnych czasach. Nie powinno to nikogo dziwić, bo liczba zalet sprawia, że nie brakuje chętnych, aby skorzystać z dostępu do najszybszego obecnie internetu. Sieć światłowodowa jest stale rozbudowywana – przypomnijmy, że według danych jednego z liderów tej technologii, firmy Orange, obecnie dostęp do światłowodu ma 3,79 mln gospodarstw domowych i firm, a docelowo w 2020 roku liczba ma to wzrosnąć do 5 mln.

Wielu z nas, graczy z obecnego pokolenia 30- i 40-latków, doskonale pamięta przeboje związane z dostępem do sieci w latach 90. i początkach XXI wieku. Magiczny numer 0202122, trzeszczący modem, pierwsze „stałki” na osiedlu, kawiarenki internetowe. Teraz te problemy to już przeszłość i co najwyżej okazja do powspominania, że „kiedyś to było lepiej” (chociaż chyba nie w tym temacie :)). Dzisiaj już nie przejmujemy się rosnącym kosztem za kolejne połączenia czy limitem pobranych danych, a jedynie zwracamy uwagę na to, czy nasze łącze jest w stanie sprostać wymaganiom internetowego świata. Internetowa telewizja, sieć w komputerze, konsola podpięta do netu, telefony z apkami stale aktualizującymi dane, a zapewne w niedalekiej przyszłości powszechne systemy inteligentnego zarządzania oświetleniem i zabezpieczeniami w domu – szybkość i niezawodność stały się wymogami, które dzisiaj stoją za naszymi oczekiwaniami w stosunku do internetu.


Reklama


W 2016 roku Netflix otworzył się szeroko na świat. 1 czerwca 2017 roku wystartowała usługa Xbox Game Pass, oferująca dostęp do pokaźnej biblioteki gier. W 2019 roku rekordy popularności biją streamerzy, m.in. PewDiePie, który przekroczył 100 mln subskrypcji na YouTubie, i Ninja, który za 50 mln dolarów przeniósł się z Twitcha na platformę Microsoftu – Miksera. Te teoretycznie różne wydarzenia łączy… internet. Chcecie wygodnie oglądać filmy i seriale na platformach VOD, które coraz częściej serwują programy w 4K? Zależy Wam na czasie w trakcie korzystania z „abonamentów growych”, które umożliwiają pobieranie dziesiątek gier? A może marzy się Wam kariera streamera? W każdej z tych sytuacji przyda się szybki internet, który pozwoli cieszyć się najlepszą jakością odtwarzanych filmów, zagwarantuje błyskawiczne pobieranie setek gigabajtów danych, a także zapewni transmisję podczas naszych popisów w sieci on-line. Zapewne nie brakuje osób, które irytowały się na „skaczący” obraz emitowanego serialu lub narzekały na marną jakość rozmowy na Skypie. Rozwiązanie tych problemów już znacie :).

Kolejne zalety technologii światłowodowej można mnożyć. Zależy Wam na wygodnej i bezstresowej grze online? A może tworzycie filmy w świetnej jakości i denerwuje Was niekończący się upload? Światłowodowe łącza są znacznym skokiem jakościowym w porównaniu ze znanymi nam rozwiązaniami. To nie tylko szybsze pobieranie i wysyłanie, ale też stabilność połączenia internetowego – nie zerwie się z powodu burzy i nie zwolni, kiedy wszyscy w okolicy będą również korzystać z internetu. Ponadto światłowód zapewni nam odpowiednie zaplecze do szybkiego domowego Wi-Fi, dzięki czemu wszyscy domownicy będą mogli korzystać z sieci jednocześnie na różnych urządzeniach: smartfonach, tabletach, komputerach czy nawet na telewizorze. Nie zauważą spadku prędkości. Światłowód od Orange to także zalety związane z instalacją – cała operacja trwa około 2 godziny – i estetyką – światłowód ze względu na niewielką średnicę bardzo łatwo „ukryć” nawet przy konieczności rozprowadzenia go po mieszkaniu.

I najważniejsze w tym wszystkim – cena. Nie, to nie tak, że technologia światłowodowa kosztuje krocie. Miesięczna opłata za łącze do 300 Mb/s w Orange to 59,99 zł (dla mieszkańców Warszawy 49,99 zł), a najszybsze obecnie łącze do 1 Gb/s to kwota 79,99 zł (w stolicy 69,99 zł). Wypada się cieszyć, że koszt ten nie rośnie wprost proporcjonalnie do wzrostu szybkości ;). Jeśli masz możliwość skorzystania ze światłowodu – warto przemyśleć to rozwiązanie. Jeśli nie – pozostaje cierpliwość i myśl, że wszystko co najlepsze w kwestii szybkiego internetu wciąż przed Tobą!

Zalety światłowodu:

  • najszybsze pobieranie filmów i seriali
  • jakość gier online na najwyższym poziomie
  • bezproblemowy streaming wideo
  • najwyższa prędkość Wi-Fi bez względu na liczbę użytkowników
  • dobry zasięg w całym domu
  • bardzo małe ryzyko narażanie na cyberatak
  • odporność na zakłócenia
  • stabilna prędkość połączenia

Materiał sponsorowany powstał przy współpracy z Orange Polska.


Reklama

Tagi: Orange światłowód