Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 21.09.2019
10 najlepszych gier ze strażakami i o straży pożarnej
1315V

10 najlepszych gier ze strażakami i o straży pożarnej

W zeszłym tygodniu zebrałem dla was w jednym miejscu najlepsze gry o policjantach. Było tego tyle, że miałem problem z wyborem. Zupełnie inaczej jest z produkcjami o strażakach i szeroko pojętej walce z pożarami.

Aż dziw bierze, że tak mało gier podejmuje tak emocjonujący temat jak walka z ogniem i pożarami. Jak pomoc ofiarom wypadków samochodowych. Jak ratowanie dzieciaków, które wpadły do studni, kanału czy setek innych dramatycznych przypadków, w których biorą udział strażacy. Bycie strażakiem to jedna z najbardziej szlachetnych profesji na świecie i fajnie byłoby, gdyby więcej deweloperów zwróciło uwagę na poświęcenie, odwagę i trudy pracy mężczyzn, którzy narażają życie dla naszego bezpieczeństwa.


10. Rosco McQueen Firefighter Extreme

Rosco McQueen może nie był obiektywnie najlepszą produkcją z kultowego Szaraka. Cóż, to nie była nawet zbyt dobra gra w kategorii "strażackiej". Ale coś w tym gaszeniu pożarów i bieganiu w ujęciu TPP mimo wszystko mnie urzekło. Tak jak wielu innych (szczególnie, że tytuł dostępny był z tego co pamiętam w formie dema, dołączanego do Official PlayStation Magazine). Do dzisiaj pamiętam zresztą recenzję tej pozycji w PSX Extreme. Kurła, kiedyś to było!

Platforma: PlayStation

 

9. Fire Department 3 (aka Emergency Fire Response)

A to dopiero rodzynek! W zalewie gier akcji doczekaliśmy się również gry symulacyjno-taktycznej o temacie walki z pożarami. W Fire Department przychodzi nam dowodzić oddziałem 615 z fikcyjnego miasta. Dysponować musimy nie tylko wozami strażackimi, ale np. ambulansami, samochodami wsparcia itd. Świetna rzecz dla graczy lubiących wytężyć szare komórki.

Platforma: PC

 

8. Brave Firefighters

Sega stworzyła jeszcze jedną produkcją o strażakach po znakomitym Burning Rangers. To stawiające na znacznie większy realizm Brave Firefighters, czyli tytuł, który można było spotkać od 1999 r. w salonach arcade. Zamiast pistoletu wymachiwaliśmy w tym "celowniczku" sikawką. Na szczególną uwagę zasługiwała tu grafika - była niezwykle dobra jak na swoje lata. Niektórzy do dziś uznają efekty płomieni z tej pozycji za bezkonkurencyjne w historii gier. 

Platforma: Arcade

 


7. City Crisis

Praca strażaka nie ogranicza się tylko do wbiegania do palących się domów i wyciągania z nich ofiar tragedii. W City Crisis mogliśmy ratować płonących nieszczęśników z.... powietrza. W grze wydanej na PS2 kierujemy śmigłowcem straży pożarnej. Całkiem ciekawy pomysł na rozgrywkę, ale niestety jego wykonanie pozostawiało trochę do życzenia.

Co ciekawe - City Crisis było pierwszym tytuł korzystającym z silnika RenderWave, którego technologiczne elementy używane były jeszcze niedawno przez EA.

Platforma: PS2

 

 

6. Firefighter F.D. 18

To była pierwsza próba poważnego podejścia do tematu życia strażaka - próba podjęta dopiero na PS2. Wyszło to nawet nieźle. W grze faktycznie ratujemy ludzi z płonących obszarów, a nie tylko polewamy wszystko pianą i wodą. Konami zadbało na dokładkę o całkiem ciekawą narrację fabularną i niezłe cutscenki. Warto to sprawdzić.

Platforma: PS2

 


5. Real Heroes: Firefighter

To była jedna z pierwszych gier, które poważnie podeszły do tematu pracy strażaków. Może nie idealna, ale w 2009 roku trudno było o bardziej wnikliwe przedstawienie roboty w tej profesji. Polecam - w szczególności na Wii, gdzie dobrze wykorzystano detektor ruchu w kontrolerze.

Platforma: Wii, PC

 


4. Mighty Switch Force! 2

Oto kolejna po Flame Over produkcja z jajem, podejmująca temat walki z ogniem. Tym razem główna bohaterka Mighty Switch Force chwyta za specjalne działko wodne, którym rozwala nie tylko wrogów, ale i gasi pożary. Świetna zabawa z przymrużeniem oka. Przy okazji polecam znakomity, chiptune'owy soundtrack w tej perełce!

Platforma: 3DS, Wii U

 


3. Grand Theft Auto III/Vice City/San Andreas

To skandal, że w Grand Theft Auto IV i V brakuje pełnoprawnych misji strażackich! Skandal, bo te zadania poboczne były zrealizowane zaskakująco fajnie m.in. w Vice City czy San Andreas. Trudno znaleźć inne gry, w których jeżdżenie wozem strażackim i używanie armatki wodnej byłoby tak satysfakcjonujące.

Platforma: PS2, Xbox, PC

 


2. Flame Over

Praca strażaków kojarzy się najczęściej z dramatycznymi i tragicznymi wydarzeniami. Flame Over postanowiło jednak podejść do tematu na luzie i z humorem. W produkcji przemierzamy piętra wieżowca, gasząc po drodze ogień. Gytuł działa w kownencji rogulike'a - piętra generowane są proceduralnie z każdym rozpoczęciem zabawy. Sterowanie działa natomiast w konwencji strzelanek twin-stickowych.

Platforma: PS4, PSV, PC

 


1. Burning Rangers

Burning Rangers, stworzone przez znakomity Sonic Team, wyszło pod sam koniec żywota Saturna, kiedy już na rynku hegemonię osiągnęło PlayStation. Dlatego wiele osób może nie kojarzyć tej pozycji. Szkoda, bo była to jedna z najlepiej zaprojektowanych i przemyślanych gier z motywem przewodnim walki z pożarami. W tym konkretnym przypadku całość osadzono w klimatach sci-fi i anime. Jetpacki, świetna grafika (jak na swoją epokę) i japońska stylówa. Gorący miód od Sonic Team!

Platforma: Saturn

Warto sprawdzić przy okazji:

Najlepsze gry o policjantach

Tagi: playstation pożar retro saturn straż pożarna