SKLEP
Igor Chrzanowski Igor Chrzanowski 17.03.2019
Najlepsze bijatyki obecnej generacji konsol
1975V

Najlepsze bijatyki obecnej generacji konsol

Gatunek bijatyk towarzyszy naszej branży niemalże od samego początku, kiedy to pierwszy Street Fighter zrobił prawdziwą furorę na wszystkich rynkach. Na obecnej generacji miłośnicy mordkolepek mogą obserwować ich istny renesans.

Na poprzedniej generacji konsol niewiele bijatyk miało okazję rozwinąć skrzydła i przebić się do głównego nurtu. Tym razem sytuacja jest zupełnie odmienna i na sklepowych półkach pojawiło się w ostatnich latach zdecydowanie więcej bardzo dobrze zarabiających bijatyk - dziś przyjrzymy się 12 najlepszym z nich. 

1. Super Smash Bros. Ultimate - 93%

Nintendo rzadko wchodzi w sektor bijatyk, jednak jeśli już ten moment nadchodzi, rozbija bank i pokazuje wszystkim konkurentom, jak powinno się to robić. Najnowsza odsłona Super Smash Bros. posiada ponad 70 unikalnych wojowników, kilkadziesiąt plansz, prawie 1000 utworów muzycznych i na dzień dobry sprzedało się w aż 12 milionach egzemplarzy.

2. Injustice 2: Legendary Edition - 88%

Produkcja NetherRealm Studios jest obecnie drugą najlepszą i zarazem drugą najlepiej sprzedającą się bijatyką na obecnej generacji sprzętów. Niestety druga odsłona Injustice znalazła nieco ponad 6 milionów nabywców. Największym atutem gry jest świetna mechanika walki, bogaty rooster wojowników spod szyldu DC i masa postaci gościnnych - takich jak chociażby Wojownicze Żółwie Ninja.

3. Street Fighter V: Arcade Edition - 87%

Capcom od dawna tworzył fantastyczne bijatyki, lecz niestety początki Street Fightera V były dosyć słabe. Dopiero w Arcade Edition Japończycy pokazali co tak naprawdę potrafią i sprawili, że wielu graczy dołączyło do Ryu i ekipy. Obecnie jesteśmy w trakcie trzeciego sezonu rozwoju SFV, a na horyzoncie pojawi się zapewne kolejny rok wsparcia. Ponadto jest to obecnie najpopularniejsza e-sportowa bijatyka na rynku.

4. Dragon Ball FighterZ - 87%

Przez wiele lat Bandai Namco starało się ugryźć temat bijatyk osadzonych w uniwersum Dragon Balla w formule 3D, jaką znamy z cyklu Budokai Tenkaichi czy też Xenoverse. Jednakże to klasyczna zabawa w 2,5D i stylizowanej na anime szacie graficznej, okazała się idealnym rozwiązaniem - jednakże tak ogromny sukces Dragon Ball FighterZ był możliwy wyłącznie dzięki kunsztowi jakim posługuje się w swoim fachu studio Arc System Works.

5. Killer Instinct: Definitive Edition - 86%

Podczas gdy PlayStation 4 zapewniło sobie ekskluzywność na kilka ważnych serii bijatyk, Microsoft w pocie czoła rozwija własny reboot marki Killer Instinct. Tytuł posiada zarówno wersję free-to-play, lecz jego najważniejszą zawartość znajdziemy w pełnej, płatnej edycji, gdzie czekać na was będzie kilkudziesięciu zawodników - w tym legendarny Battletoad. Dzieło Microsoftu posiada crossplay PC-Xbox oraz naprawdę udany, przyjemny system walki.

6. Guilty Gear Xrd Rev 2 - 86%

Arc System Works to już jak wspomnieliśmy najlepsze studio tworzące bijatyki 2D (ewentualnie 2,5D), którego dzieła za każdym razem są doszlifowane tak bardzo, jak to tylko możliwe. Druga odsłona Guilty Gear Xrd poprawiła wiele błędów poprzednika, dorzuciła do silnika parę nowych rozwiązań, zaś wachlarz dostępnych postaci rozrósł się do 25 wojowników.

7. Mortal Kombat XL - 85%

Ekipa NetherRealm Studios eksperymentowała z systemami mikropłatności w pierwotnym wydaniu Mortal Kombat X, co odbiło się mocno na reputacji firmy. Jednakże przy rozszerzonej edycji XL, która zawierała już wszystkich możliwych zawodników, naprawiono ten błąd i dopieszczono balans rozgrywki. Ponadto MK XL posiada bardzo ciekawy wątek fabularny, w którym z pewnością znajdziecie coś dla siebie.

8. SoulCalibur VI - 84%

Na prawdziwy powrót SoulCalibur czekaliśmy ponad 7 lat, ale trzeba przyznać, że czas ten nie poszedł na marne, a ekipa Project Soul wyciągnęła lekcję z poprzednich odsłon oraz felernego SoulCalubir: Lost Swords. Tym razem zadbano o efektowne finishery, gościnnie wystąpili w grze Geralt z Wiedźmina i 2B z NieR: Automata, a w planach są kolejne łatki do gry.

9. Tekken 7 - 82%

Wydawcy zauważyli ostatnimi czasy, że ściąganie do swoich gier gościnnych postaci z innych uniwersów jest bardzo korzystne, dzięki czemu Tekken 7 doczekał się bogatego grona najróżniejszych przyjezdnych. Poza klasycznymi i oryginalnymi wojownikami, w szranki stawali między innymi Akuma ze Street Fightera, Noctic z FFXV, Geese Howard z SNK, a także Negan z The Walking Dead.

10. The King of Fighters XIV - 79%

Początki The King of Fighters XIV były niezwykle trudne, albowiem już na starcie tytuł odrzucał swoim budżetowym wykonaniem pod kątem audio-wizualnym - mimo, że sama mechanika walki była bardzo dobra. Po pewnym czasie SNK zdecydowało się na upgrade pozycji, parę przecen i obecnie "czternastka" radzi sobie całkiem nieźle. Jeśli szukacie nowego doświadczenia w gatunku, na pewno się nie zawiedziecie - zwłaszcza, że gra kosztuje obecnie 79 zł.

11. BlazBlue Cross Tag Battle - 79%

Trzecią już wzmiankę na liście zalicza niezawodne Arc System Works, które stworzyło własny "mały-wielki" crossover. W najnowszym BlazBlue spotkamy postacie znane fanom tejże serii, lecz poza nimi w ogromnym roosterze zawodników są także bohaterowie Persona 4 Arena, Under Night In-Birth, RWBY, a także Arcana Heart. Fani produkcji ASW znajdą tu raj, na który może nawet i nie wiedzieli, że czekają, jednakże każdy fan hardcore'owych bijatyk powinien dać BlazBlue szansę.

12. Dead or Alive 6 - 76%

Żywot Dead or Alive 5 był niesamowicie sztucznie przedłużany przez zespół Team Ninja oraz jego wydawcę, Koei Tecmo. Zbyt duże skupienie się na fikuśnych strojach oraz fizyce kobiecych wdzięków, odrzuciło od serii jej pierwotnych fanów, którzy pokochali DoA za świetny system walki i efekty wizualne. Teraz "szóstka" stara się odzyskać zaufanie starych fanów i odchodzi stopniowo od zasypywania nas milionem paczek ubranek dla pań. Niestety mimo iż sytuacja jest lepsza niż w "piątce", nadal do poziomu z DoA 3 bardzo wiele brakuje.

Tagi: bijatyki publicystyka top 10

Miesięcznik PSX Extreme