SKLEP
Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 10.03.2019
10 najlepszych gier Sonic the Hedgehog
1059V

10 najlepszych gier Sonic the Hedgehog

Sonic niestety mutuje w filmowym wydaniu. Naddźwiękowy jeż wbije na ekrany kin w tym roku w dosyć pokracznej postaci (polecam to zobaczyć na własne oczy). Można się z tego śmiać, ale na szczęście zostają nam gry z tym kultowym bohaterem, które na szczęście w ostatnich latach zyskały na jakości.

Jeśli chodzi o gry z Soniciem, to zdecydowanie jest w czym przebierać. Popularny zwinny zwierzak zasuwał w ponad 40 produkcjach (włączając w to spin-offy i gry "okolicznościowe"). Nie ma jednak większego problemu ze wskazaniem jego najlepszego wystąpienia - to zdecydowanie 16-bitowy okres chwały Segi.

Kinowy Sonic to prawdziwy mutant. Pierwsze grafiki

 

10. Sonic The Hedgehog 4 

Sega połączyła siły z Dimps i wyszło to całkiem nieźle. Gra została wydana w 2 epizodach i zapewniła sporo dobrej, klasycznej zabawy. Fani po latach rozczarowań byli wreszcie całkiem zadowoleni.

 

9. Sonic Adventure 2: Battle 

Jeden z niewielu udanych występów Sonica w 3D. Komiczna fabuła, opowiadana z różnych perspektyw, doskonały tryb multiplayerowy i świetne poziomy - to zalety Sonic Adventure 2: Battle, wydanego na Gamecubie. Ta udana gra stanowi odświeżoną wersję wydania z Dreamcasta. W tytuł można również pograć od 2012 roku na PS3, X360 i PC.


 

8. Sonic Rush

Nintendo DS otrzymało wiele porządnych platformówek. Jedną z najlepszych był Sonic Rush, w którym wyjątkowo dobrze oddano uczucie pędu i szybkości, chrakterystyczne dla Sonica. Grze towarzyszyła też wspaniała ścieżka dźwiękowa.

 


7. Sonic Advance 2

To najlepsza mobilna odsłona Sonica! Świetnie zaprojektowane poziomy, przyjemna grafika, odpowiednia długość. Sonic Advance 2 było absolutnym must-havem dla posiadaczy GBA.

 


6. Sonic The Hedgehog

Od tego wszystko się zaczęło. Oto jedna z NAJPIĘKNIEJSZYCH gier 8-bitowych, wydanych na domowe konsole. Niesamowite bogactwo palety barw (jak na tamte lata), doskonale płynne przewijanie ekranu i świetny framerate. Każdy kto widział ten tytuł w 1991 roku zaliczał opad szczęki, że można tyle wykrzesać z przestarzałej architektury 8-bitowej i Sega Master System, czyli ze sprzętu wprowadzonego na rynek w 1985 roku.


 

 

5. Sonic Generations 

Dwie wersje Sonica - tradycyjnie słodka ("chibi" - powiedzieliby Japończycy) i wyrośnięta spotyakją się w jednej zaskskująco udanej produkcji. Sega w 2011 roku pokazała, że jest jeszcze szansa na podniesienie niebieskiego jeża z gleby. Po zaliczeniu Sonic Mania, warto sięgnąć właśnie po Sonic Generations.

 

 

4. Sonic Mania 

Jeśli szukacie okazji do pogrania w Sonica w najładniejszym graficznie wydaniu, to nie zastanawiajcie się, tylko kupujcie i odpalajcie Sonic Mania (PS4, Switch, XOne i PC). To naprawdę udany projekt. Sega wreszcie połapała się, że nie ma sensu wydziwiać i próbować na siłę uwspółcześnić gameplayu z tej marki. Wyszła z tego wspaniała pozycja, która zadowala nie tylko żółtodziobów, ale też hardkorowych fanów. Sonic Mania daje nadzieję na nadejście renesansu niebieskiego jeża po wielu bardzo chudych latach. 

 


3. Sonic CD (wesja PS3, X360)

Sonic CD miał być wielki, tak jak Sonic 3 i... Sega nie żartowała. To najbardziej obszerna platformówka w klasycznycm stylu od Segi. Niestety pomimo wielu zalet gra nie sprzedała się zbyt dobrze - raz ze względu na mizerną popularność platformy Sega CD, a dwa z powodu niedoskonałego framerate'u na tej konsoli. Dopiero odświeżona wersja przywróciła ten tytuł do pełni chwały. I właśnie w takiej wersji, na PS3 i X360, gorąco polecam Sonic CD.

 


2. Sonic the Hedgehog 2

W 1992 roku na MegaDrive'ie to była nowa jakość - gra była znacznie szybsza od przygód wąsatego hydraulika, zadziorna, niezwykle kolorowa - po prostu dynamiczna i piękna. To jedna z najwspanialszych platformówek w historii tego gatunku.

 


1. Sonic the Hedgehog 3 & Knuckles

Oto platformowe magnum opus Segi i prawdziwa kulminacja starań tej firmu. Sonic The Hedgehog 3 w wersji "kompletnej" (czyli razem z Knuckles) okazał się dopracowany pod każdym względem, niesłychanie atrakcyjny graficznie jak nas swój czas i po prostu uzależniający. Rozwinięto tu praktycznie wszystkie motywy ze znakomitej "dwójki", dopinając wszystkie elementy gameplayu na ostatni guzik. Mistrzostwo gatunku platformówek 2D, które śmiało może konkurować z arcydziełami Nintendo takimi jak Super Mario World i Super Mario Bros. 3.

Tagi: retro sega mega drive Sonic Sonic the Hedgehog

Miesięcznik PSX Extreme