SKLEP
Tomasz Ambroziak Tomasz Ambroziak 06.04.2019
Najciekawsze i najdroższe edycje limitowane PS3
5441V

Najciekawsze i najdroższe edycje limitowane PS3

Od swojej premiery w 2006 roku PS3 doczekało się ponad 60 modeli i edycji limitowanych (w niektórych przypadkach powstała nawet tylko jedna sztuka). Oto kilkanaście z nich.

Yakuza 3

Na wstępie może zaznaczmy, że Japonia była rozpieszczana pod względem dostępności różnych edycji limitowanych konsol (nie tylko PS3), więc pewna nadreprezentacja modeli wydanych właśnie tam nie powinna dziwić w takim zestawieniu. Pierwszy z nich to ten wydany z okazji premiery Yakuzy 3. Wyprodukowano 10 tys. egzemplarzy, które rozeszły się na pniu, co wcale nie było takie oczywiste, bowiem w tamtych czasach tygodniowa sprzedaż PS3 regularnie była mniejsza (dla relatywnie nowego sprzętu, obecnego na rynku dwa lata, był to wynik zatrważający, a niektórzy być może pamiętają jeszcze korespondencyjny pojedynek między PS3 a Wii Fit).

Cloud Black

„Cloud Black” to edycja konsoli przygotowana z myślą o premierze Final Fantasy VII Advent Children Complete, filmowej kontynuacji Final Fantasy VII, która została wzbogacona o pewną liczbę nowych scen względem pierwowzoru z 2005 roku. Wraz z filmem można było też otrzymać grywalne demo Final Fantasy XIII, co było nie lada gratką. Po premierze w Japonii ACC stało się zdecydowanie najszybciej sprzedającym się filmem na Blu-Ray.

Final Fantasy XIII

Brak limitowanej edycji PS3 na premierę Final Fantasy XIII byłby dziwny, więc nie dziwota, że takowa się pojawiła, zwłaszcza że sprzęt Sony w 2009 roku ciągle potrzebował impulsów, które pozwoliłby zwiększyć sprzedaż. „Trzynastka” pozostała najlepiej sprzedającą się grą na PS3 w Japonii. Rozeszło się ok. 2 mln egzemplarzy. Był to wynik na tle poprzedników z PS2 słabszy, ale nie jakoś dramatycznie.

Final Fantasy XIII-2

Można narzekać na Final Fantasy XIII, ale gra mimo wszystko okazała się sukcesem. Nic dziwnego, że powstała kontynuacja, w czym pomógł fakt, iż – jak twierdził jeden z twórców w popremierowych wywiadach – liczba nieużytych assetów stworzonych na użytek 'trzynastki' pozwalałby sklecić całą drugą grę (i istotnie, niektóre rzeczy, które nie pojawiły się w FFXIII, jak np. modele, pojawiły się w sequelu). Sprzedaż gry była już wyraźnie słabsza, ale doczekała się ona limitowanej edycji PS3.

Warto dodać, że w USA też pojawiły się limitowane edycje PS3 z motywami z FFXIII-2. Powstało jednak tylko kilka egzemplarzy, które rozdano na PAX i Comic-Conie.

One Piece: Pirate Warriors

Premierze gry na podstawie jednej z najpopularniejszych mang w historii musiały towarzyszyć bardziej efektowne działania promocyjne, i tak też się stało, czego przykładem ta złota edycja limitowana PS3, która pojawiła się na premierę One Piece: Pirate Warriors (w Japonii One Piece Musou). Produkcja Omega Force/Koei Tecmo nie powalała wykonaniem, lecz warto dodać, iż jest drugą najlepiej sprzedającą się grą na PS3 w Japonii.

Tales of Xillia

Ta widoczna na zdjęciu poniżej przyjemna dla oka edycja specjalna edycja PlayStation 3 została wydana z okazji premiery Tales of Xillia w Japonii w 2011 roku, w czasach, gdy seria Tales of była zdecydowanie najpopularniejszą marką jRPG nienależącą do Square Enix.

PlayStation 3 ze złota

Teraz Zachód. Najciekawszą, jeśli tak to można nazwać, edycją PS3 wydaną na Zachodzie była chyba ta widoczna właśnie na zdjęciu powyżej. Pokryta 24-karatowym złotem konsola (kontrolery też; można je było kupić oddzielnie) została przygotowana przez firmę Computer Choppers. Udostępniono tylko pięć sztuk, a ich cena wynosiła prawie 5 tysięcy dolarów. Gdybyście nie załapali się na tamtą ofertę, śpieszymy poinformować, iż podobny sprzęt na zamówienie robiła (i chyba wciąż robi) też firma Ademov.

Metal Gear Solid 4

Złota konsola bynajmniej nie jest najdroższą w tym zestawieniu. Model, który widzicie na poniższym zdjęciu, powstał z myślą o akcji charytatywnej Penny's Arcade Child's Play. W zestawie znajdował się również zmodyfikowany pad (wyglądający trochę niczym gadżet z gry), jakieś materiały promujące czwartą część Metal Gear Solid, a obudowę zdobił podpis Hideo Kojimy. Szczęśliwy nabywca wylicytował sprzęt za ponad 17 tys. dolarów.

Need for Speed: The Run

Propozycja o tyle interesująca, gdyż w zestawie można było otrzymać nie tylko specjalną edycję konsoli z graficznym motywem Need for Speed: The Run, ale i... buty firmy Adidas. Przygotowano 45 sztuk, które można było zdobyć biorąc udział w konkursie zorganizowanym na Facebooku.

Euphoria

Dość oryginalny przypadek. Tę specjalną edycję PS3 mogły otrzymać tylko osoby, które kupiły bilety na trasę koncertową Euphoria Enrique Iglesiasa. Powstało zaledwie dziesięć jej sztuk.

Twisted Metal

Kolejny rarytas. Powstała tylko jedna widoczna na zdjęciu konsola tego typu, a otrzymał ją zwycięzca turnieju Twisted Metal zorganizowanego w 2012 roku w San Francisco.

Red Dead Redemption

Red Dead Redemption to bez wątpienia jeden z największych hitów poprzedniej generacji, lecz tylko dwóch wybrańców mogło nacieszyć się widoczną na zdjęciu konsolą. Obie sztuki rozdał Rockstar w ramach własnych inicjatyw.

Bonus

Konsola dla Kaza Hiraia

Prawdziwy rarytas pośród rarytasów. Ten akurat model otrzymał od swoich kolegów Kaz Hirai po odejściu z Sony Computer Entertainment w 2012 roku. Hirai, przypomnijmy, został potem prezesem całego Sony i na tym stanowisku radził sobie naprawdę nieźle, wyprowadzając firmę na prostą po niezbyt udanych rządach Howarda Stringera. Zastąpił go Kenichiro Yoshida.

Tagi: ps3

Miesięcznik PSX Extreme