Daniel Stroński Daniel Stroński 31.12.2018
Najlepsze gry imprezowe na Sylwestra
1614V

Najlepsze gry imprezowe na Sylwestra

Zbliża się Sylwester, a wraz z nim imprezy, w tym domówki. Jeśli macie podobne plany, przygotowaliśmy kilka świetnych gier konsolowych, które warto odpalić na takim spotkaniu.

To Jesteś Ty! (PS4)

Liczba graczy: 2-6

Otwieramy zestawienie obowiązkowym tytułem na imprezy, który powinni mieć na dysku wszyscy choć trochę towarzyscy posiadacze PS4. Dzięki inicjatywie PlayLink wystarczy nam smartfonowa aplikacja, by każdy gracz zamienił swój telefon w kontroler i wziął udział w tym wyjątkowo zabawnym starciu - starciu mającym pokazać, że najlepiej znacie pozostałych graczy i dobrze wiecie, jak ich rozbawić.

To Jesteś Ty! zostało zrobione przez ludzi, którzy wiedzą, jak rozluźnić atmosferę. W każdej chwili możemy zrobić najdziwniejsze selfie pokazywane wszystkim na ekranie, niezły polski prowadzący nie pozwala pogubić się w zasadach, a jeśli zależy Wam na rzeczywistej rywalizacji, system przyznawania punktów jest całkiem sensowny. Kiedy dodamy do tego możliwość bazgrania po zdjęciach znajomych, dostaniemy świetny sposób na zacieśnianie więzi, który działa znacznie lepiej niż planszówkowe pozycje jak Ego czy Dopasowani.

Seria Just Dance (PS4, XOne, Switch + konsole poprzedniej generacji)

Liczba graczy: do 4 naraz

W czasach, gdy Rock Band i Guitar Hero przestało się sprzedawać, a SingStar każe sobie płacić za każdą pojedynczą piosenkę, na popularności nie traci seria Just Dance. Mało tego, w najnowsze Just Dance 2019 zagramy nawet na Switchu, korzystając z Joy-Conów czy smartfona. Oczywiście odczytywanie naszych ruchów nie będzie tak precyzyjne jak w przypadku kamery PS4 czy XOne, ale ważne, że taka opcja jest.

Nigdy nie lubiliście tańczyć? Wyżej podpisany również, ale seria ma w sobie coś takiego, że nie można się doczekać swojej kolejki. Świetnie składane playlisty pozwolą znaleźć każdemu co najmniej kilka interesujących utworów, a płatna usługa Just Dance Unlimited (z darmowym trialem w nowym egzemplarzu gry) daje dostęp do ponad 400 piosenek! Zawsze zostają też skróty z naszych wygibasów, które mogą podbić Internet albo po prostu zostać na dysku konsoli, jeśli korzystaliście z kamery. Najmłodszych ucieszy zaś tryb dla dzieci. Czego chcieć więcej?

Ultimate Chicken Horse (PS4, XOne, Switch, PC)

Liczba graczy: 2-4

Niby prosta platformówka 2D, a jednak oryginalny pomysł sprawia, że ciężko ją wyłączyć. Zapomnijcie o rozbudowanych edytorach z Mario Maker Deluxe czy LittleBigPlanet - tutaj wszystko jest prostsze i znacznie lepsze, grając ze znajomymi. Założenia są banalne, bo trafiamy na jedną z kilku plansz i musimy jak najszybciej dojść do mety. Problem w tym, że co turę każdy losuje rozmaite platformy i przeszkadzajki, które następnie umieszczane są w świecie gry. I tu zaczyna się jazda bez trzymanki.

Ingerencja graczy w tworzenie poziomu oraz złośliwość w utrudnianiu rozgrywki sprawia, że wszystko staje na głowie. Jest to produkcja, którą odpalimy wyłącznie z zestawem padów dla wszystkich graczy no i przydałoby się obycie uczestników zabawy z platformówkami, ale czysta radocha, jaką niesie za sobą Ultimate Chicken Horse, jest ogromna.

Keep Talking and Nobody Explodes (PS4, XOne, Switch, PC)

Liczba graczy: co najmniej 2

Jedna z najbardziej nietypowych gier ostatnich lat. Rozgrywka wygląda następująco - jedna osoba trzyma pada i tylko ona widzi tykającą bombę, podczas gdy reszta kartkuje wydrukowaną instrukcję sapera, starając się pomóc ją rozbroić. Czasu jest mało, instrukcja dość obszerna, a poszczególne mechanizmy bomby bywają niełatwe do opisania. Festiwal pomyłek gwarantowany!

Keep Talking and Nobody Explodes jest wyjątkowo oryginalnym pomysłem, tyle że potrzeba niestandardowego położenia telewizora, by reszta graczy nie podglądała, co się dzieje na ekranie. Pomaga w tym przenośny Switch lub gogle VR, lecz nawet z wielką plazmą na ścianie salonu z pewnością uda Wam się coś wymyślić. Jedyny problem - trzeba być relatywnie trzeźwym. No... chyba że lubicie wyzwania.

Mario Kart 8 Deluxe (Switch) (2-4 osób)

Liczba graczy: 2-4

Nie mogło zabraknąć maskotki Nintendo, jednak to nie Super Mario Party jest naszym zdaniem najlepszym wyborem. Zestawy minigier i motyw biegania po planszy jest ciekawy, lecz z doświadczenia wiem, że znacznie łatwiej zainteresować gości prostą ścigałką, której nigdy nie wyłącza się po jednym tylko wyścigu. Prosty model jazdy, zabawne power-upy i przepiękna oprawa graficzna czynią z Mario Kart 8 Deluxe znakomitą pozycję na dowolną imprezę.

Na korzyść wyścigów z Mario przemawia ich przystępność oraz to, że niemal każdy miał styczność z jakąś częścią tej serii lub kultowym Crash Team Racing. Obowiązkowy split screen pozwala grać nawet w czwórkę osób, jeśli oczywiście posiadamy dodatkową parę Joy-Conów, ale też nie ma się co dziwić, że wszystko stoi tu na najwyższym poziomie - w końcu jest to formuła dopracowywana od lat.

Wiedza to Potęga / Wiedza to Potęga: Dekady (PS4)

Liczba graczy: 3-6

Zapomnijcie o serii Buzz z drogimi kontrolerami - dzisiaj "quizowanie" odbywa się w bardziej przystępnym Wiedza to Potęga. Każdy lubi w towarzystwie imponować swoją wiedzą, a gdy przy okazji możemy pokonać naszych znajomych, stawka staje się wysoka. Masa kategorii, świetna polska wersja językowa i system rywalizacji tworzą tutaj wyjątkowo grywalny zamiennik dla Buzza.

Jest to kolejna pozycja inicjatywy Playlink, tak więc gracze korzystają swojego smartfona, nie wymagając sześciu DualShocków dla każdego uczestnika. Do tego nowe pytania i liczne usprawnienia w wersji Dekady tylko urozmaicają rozgrywkę, pozwalając przy okazji wybrać długość gry oraz to, czy będzie można korzystać z przeszkadzajek. Rywalizacja rywalizacją, ale najważniejsza jest dobra zabawa!

Tagi: hardkor just dance Keep Talking and Nobody Explodes Mario Kart 8 Deluxe Nintendo Switch PlayStation 4 to jesteś ty Ultimate Chicken Horse wiedza to potęga