2904V

Pięć rzeczy, których nadal brakuje w PS4

Żywot PlayStation 4 powoli chyli się ku końcowi. Dostaniemy prawdopodobnie jeszcze dwie, może trzy duże aktualizacje systemu, w których Sony ma szansę dodać najpotrzebniejsze rzeczy do swojej konsoli. Czego wciąż brakuje?

System w PlayStation 4 znacząco rozwinął się od momentu debiutu konsoli w 2013 roku. Dostaliśmy sporo użytecznych funkcji i niewiele mniej przydatnych, które z punktu widzenia gracza są kompletnie niepotrzebne. Co jeszcze Sony powinno dodać do swojej konsoli, zanim wszystkie siły zostaną przerzucone na PS5?

Dziennik aktywności gier

Coś, co z powodzeniem funkcjonuje na Nintendo 3DS. Prosta opcja w systemie, która będzie zliczała czas naszej gry w poszczególnych produkcjach. Dzięki temu sprawdzimy, ile poświęciliśmy danemu tytułowi, sprawdzimy, w które dni graliśmy najwięcej czy ile czasu średnio w tygodniu poświęcamy danej produkcji. Dzięki tej opcji moglibyśmy także tworzyć swoje rankingi najchętniej odpalanych gier, a nawet tworzyć własne listy rankingowe ze znajomymi i sprawdzać, kto więcej czasu biega na serwerach Fortnite'a, a kto wyjeździł w Rocket League więcej niż ktokolwiek inny. Tym bardziej, że Sony takie dane zbiera na swoich serwerach o czym wiemy dzięki rozsyłanym co jakiś czas mailom.


Lepsze zarządzanie znajomymi

Ten aspekt Sony co prawda usprawniało, pozwalając tworzyć własne listy znajomych. Opcja przydatna, ale... na chwilę. Z nią nic konkretnego nie zrobimy. A gdyby tak połączyć to z opcją powyżej i tworzyć listy znajomych w celach rankingowych? Moglibyśmy organizować rankingi łowców trofeów i rywalizować, kto ile czasu spędza przy grze. Dodatkowo Sony mogłoby umożliwić wymianę wiadomości w gronie danej listy znajomych à la istniejące grupy. Przydałaby się także opcja na ekranie "Co nowego", by wyświetlać aktywności wyłącznie z danej listy znajomych. Wygodne, prawda?


Emulacja PSX i PSP

Gier na PlayStation 4 pod dostatkiem. Są jednak grupy ludzi, którzy sentymentalnie patrzą na starsze gry albo po prostu lubią poznawać produkcje sprzed paru lub parunastu lat. PS4 spokojnie da radę emulować starsze konsole, co pokazuje wbudowany emulator PS2, oferujący lepszą grafikę oraz trofea. Ale niestety – inicjatywa jest martwa. Z jednej strony więc chciałbym emulację starszych konsol z opcją upscalingu grafiki i opcjonalnymi osiągnięciami, ale z drugiej strony, patrząc na tempo Sony, całość skończyła by się na maksymalnie kilkudziesięciu grach. Niech więc będzie po prostu opcja odpalenia gry w wyższej rozdzielczości.


Więcej opcji i lepsze PS Store

PlayStation Store to zakładka, którą na swojej konsoli nie odpalam od paru lat. Korzystanie ze sklepu bezpośrednio na PS4 jest niewygodne. Co więc Sony powinno zrobić? Przede wszystkim, dodać normalną wyszukiwarkę. Po drugie, implementacja opcji tworzenia rozbudowanej listy życzeń, która po dodaniu do niej gry mogłaby nas powiadomieniem poinformować, że dany tytuł jest w promocji lub – w przypadku przedpremierowych gier – zbliża się ich premiera. Do tego brakująca opcja kupowania gry w formie prezentu.


Opcja zmiany regionu i nicku PSN

Sony jeszcze za czasów PS3 chwaliło się, że bezproblemowo możemy kupować gry z innych regionów. Było to zbawieniem gdy nie mieliśmy dostępu do polskiego PS Store (zamierzchłe czasy, które pamiętają nieliczni). Dzisiaj, w dobie wszechobecnej cyfrowej dystrybucji, przymus zakładania konta w innych regionach jest po prostu męczący. Zwłaszcza, jeśli ktoś się przeprowadzi przykładowo z Polski do UK i chciałby normalnie korzystać PS Store. Jedna opcja w menu, zmieniamy region konta przypisanego do konsoli i możemy korzystać z zasobów nowego sklepu, nie tracąc dostępu do wcześniej zakupionych gier. A zmiana nicku PSN? O tym już wystarczająco dużo pisaliśmy.


A co według Was powinno znaleźć się w PS4? Czego brakuje Wam najbardziej?

Tagi: playstation 4 publicystyka