SKLEP
1451V

PS Site Planet: Z DualShockiem wśród zwierząt – Rekiny

Startujemy z nowym cyklem w formie obowiązkowych (!) wykładów w myśl hasła "PS Site bawi i uczy". W związku z niedawnym odnalezieniem megalodona, motywem przewodnim naszego pierwszego spotkania będą rekiny.

Witajcie. Nazywam się dr Antoni Jaszczomb i zacznę krótkim wprowadzeniem.

Możecie pamiętać grudniową odsłonę PS Site Planet, gdzie szukałem dowodu na istnienie prehistorycznego rekina megalodona. Gremium Zoologów Konsolowych pukało się wtedy we wszystkowiedzące kolektywne czoło – Megalodony wymarły wieki temu - mówili - W zoologii konsolowej, matce wszystkich nauk, nie ma miejsca na plotki i mity!

Jako człowiek nauki nie mogłem jednak zaprzeczyć istnienia tego kolosa. Ostatnie odkrycie zadziwiło grono GKZ do tego stopnia, że wszyscy jego członkowie doznali kolektywnego zawału, toteż podczas obrony mojego doktoratu nie było żadnych obiekcji. Teraz, już oficjalnie jako samozwańczy doktor Antoni Jaszczomb, zoolog konsolowy ds. PlayStation (a przy okazji jednoosobowy organ decyzyjny tej specjalizacji), mogę prowadzić cotygodniowe wykłady na łamach PS Site.

PS Site Planet to nowy dział, który będzie dla Was rozrywką, ale przede wszystkim źródłem wiedzy. Każdej soboty (dziś wyjątkowo niedziela) poznacie nowe zwierzę i jego najciekawsze występy na konsolach PlayStation. Jako że dziekanat kazał mi nakreślić plan wykładu, prezentuje się on w następujący sposób: opis zwierza z najciekawszymi faktami na temat jego zwyczajów, najistotniejsze wystąpienia w grach oraz, jeśli starczy nam czasu, literatura dodatkowa na lepszą ocenę. Wiem, że to weekend, ale obecność jest obowiązkowa! I żadnego notowania, bo wiedzę trzeba mieć w głowie, a nie w zeszycie!

REKINY

Drapieżne ryby chrzęstnoszkieletowe rzędu dywanokształtnych, osiągające długość od marnych 15 cm do nawet 20 m, przy wadze do kilkunastu ton. Dzielą z płaszczkami podgromadę spodoustych, lecz całkiem łatwo odróżnić od siebie oba gatunki przy bezpośrednim spotkaniu. Rekiny nie posiadają kości, a ich ciało składa się w 6% z chrząstek i w 94% z krwiożerczej furii.

Najbliższy ostatnio (ponownie) odkrytemu megalodonowi jest carcharodon carcharias, czyli żarłacz biały zwany rekinem ludojadem. Potrafi on wyczuć kroplę krwi w ponad stu litrach wody i wystrzelić w poszukiwaniu ofiary płynąc do 40 km/h.

Podczas podpływania rekina do niczego nie spodziewającej się ofiary, podniecony tym faktem wszechświat zaczyna odgrywać melodię (łac. Jawus Themeus), spopularyzowną przez film Stevena Spielberga Szczęki. W kwestii metod obrony przed takim atakiem wyróżniamy dwie szkoły – można zaakceptować swój marny los lub, i tutaj bryluje przede wszystkim Batman, uderzyć napastnika w nos:

 

Lara Croft potrafiła wrzucić granat do otwartej paszczy nadpływającego potwora, Edward Kenway chował się do beczki, Niektórzy również stosują niewchodzenie do wody, lecz czasem i to nie wystarcza:

 

Rynek pracy nie pozwala rekinom zbytnio rozwinąć skrzydeł – zdecydowana większość pracuje jako straż graniczna broniąca wód wokół sandboksowych wysp. Zdarzają się wyjątkowe oferty dla najlepszych - posada jednego z bossów w pierwszej połowie przygodowych gier akcji. Chociaż zwykle pracodawcy nie przejmują się takimi szczegółami jak opieka dentystyczna w ramach wynagrodzenia, nie zraża to naszych głębinowych killerów, gdyż zębów mają kilka rzędów, które nieustannie wypadają i zastępują je zupełnie nowe.

Czas na najważniejsze role rekinów na konsolach PlayStation. 

Tagi: antoni jaszczomb batman: arkham city battlefield 4 crysis far cry 3 Injustice: Gods Among Us megalodon mortal kombat playstation ps site planet resident evil Saints Row: The Third

Przejdź do strony

Miesięcznik PSX Extreme