Igor Chrzanowski Igor Chrzanowski 25.08.2018
10 najlepszych gier rajdowych
3040V

10 najlepszych gier rajdowych

Gatunek gier wyścigowych jest jednym z tych, który rozwijał się w naszej branży najszybciej i oferował swego czasu największą różnorodność i realizm. Wraz z rozwojem technologii powstało coraz więcej symulatorów.

Jednym z pierwszych podgatunków ścigałek oferujących realistyczne doznania były tak zwane „rajdówki”. Chyba każdy kto posiadał kochanego szaraka, czy w miarę dobrego PC z akceleratorem grafiki 3D, pamięta pierwsze odsłony Colina, V-Rally, czy też automatowe Sega Rally. Dziś prezentujemy zatem 10, naszym zdaniem, najlepszych gier rajdowych. Układ jest losowy, zaś dorób ustalony na zasadzie – 1 gra na serię.

Colin McRae Rally 2.0

Zaczynamy od absolutnej klasyki, która to ukształtowała całe pokolenie graczy i zdecydowanie spopularyzowała „rajdówki” wśród szerokiego grona odbiorców. Colin McRae 2.0 było jeszcze lepsze niż pierwsza odsłona cyklu, która i tak już była dosyć rewolucyjna - jednakże to dopiero „dwójka” pokazała nam na co stać Codemasters, zapewniając Colinowi 2.0 pozycję najwyżej ocenianej gry rajdowej w historii – 90% dla wersji na PSX.

Dirt Rally

W dzisiejszych czasach, śmiało możemy uznać Dirta za osobną serię, która to odcięła się od Colinowego rodowodu i wykształciła własny charakter. Wydany w 2015 roku Dirt Rally jest świetnym przykładem na to, że w tym gatunku można jeszcze namieszać i przy odrobinę większym budżecie niż ma konkurencja, wypuścić cudo, któremu to w naszej recenzji daliśmy piękne 9/10.

V-Rally 2

Jednym z głównych konkurentów Codemasters i ich Colina McRae na pierwszym PlayStation była tworzona przez Eden Studios seria V-Rally. W Europie znaliśmy ją po prostu pod szyldem V-Rally, lecz w USA pierwsza odsłona zyskała przydomek „Need For Speed: V-Rally” oraz „Test Drive: V-Rally”. Cykl ten nieco wyprzedzał konkurencyjnego Colina pod względem nowych i ciekawych zawartości, jak na przykład wyścigi 1 vs. 1 na zamkniętej w okrążenia strasie.

Sega Rally 2

Cykl Sega Rally liczy sobie prawie 24 lata, podczas których ujrzeliśmy zaledwie jego kilka odsłon. Według recenzji w mediach oraz ocen graczy, najlepszą częścią serii jest wydana w 1999 roku Sega Rally 2. Famitsu dało wersji na Dreamcasta ocenę 36/40, a fani gatunku również dają jej noty na poziomie 87%. Rajdówka ojców Sonica jest znacznie bardziej zręcznościowa niż symulacyjna, ale daje naprawdę mnóstwo frajdy.

World Rally Championship

Zanim Evolution Studio zajęło się produkcją Motorstorma, produkowało ekskluzywną dla PlayStation 2 serię World Rally Championship opartą na oficjalnej licencji FIA. WRC od Evolution jest według ocen najlepszą produkcją opartą na dokonaniach tej federacji, której to media dały średnie noty na poziomie 80%. To znacznie wyższe wyniki niż te, jakie osiągają współczesne WRC-ki, choć im również można dać szansę – wszakże nie każdy ma dostęp do PS2.

Xpand Rally

Polacy nie gęsi i swoją rajdówkę też mają. W 2004 roku rodzimy Techland wypuścił na świat Xpand Rally. Grę utworzono na autorskim silniku Chrome Engine i jakościowo celowano oczywiście w stanie się dobrą, pecetową alternatywą dla popularnego wtedy Colina. Polakom eksperyment ten bardzo się udał, albowiem gra ma na Metacriticu ocenę na poziomie 82%. Xpand zawierał aż 20 pojazdów i aż 60 tras!

Rally Cross

Rally Cross jest jedną z najbardziej zapomnianych serii rajdówek w historii, a to nieco dziwne, albowiem była to marka produkowana przez Sony ekskluzywnie dla pierwszego PlayStation. Tytuł ten jest zdecydowanie najbardziej unikatowym ze wszystkich na tej liście i raczej bliżej mu do na przykład numerowanych Dirtów, aniżeli czegoś pokroju klasycznych Colinów. Sporą zaletą był tu obecny split screen.

Richard Burns Rally

Za panowania PlayStation 2 i pierwszego Xboksa studio Warthog Games postanowiło stworzyć konkurencję dla niepodzielnie panującego Colina, dlatego też nawiązało współpracę z mistrzem rajdów WRC Richardem Burnsem. Pod względem rozgrywki była to nieco gorsza kopia zwykłych Colinów, w której to mieliśmy do wyboru 8 pojazdów i około 36 tras.

Rally Trophy

Rally Trophy było debiutancką grą studia Bugbear Entertainment, które to na bank kojarzycie z dwóch pierwszych odsłona FlatOuta. Tytuł ten był niestety dostępny wyłącznie na PC, lecz już wtedy deweloperzy okazali swój talent do gatunku wyścigów. Ich dzieło zyskało średnią ocen na poziomie aż 82%, a do tego zostało nominowane przez PC Gamera do tytułu najlepszej gry wyścigowej 2002 roku.

RalliSport Challenge 2

Na koniec przyjrzymy się drugiej odsłonie rajdowej serii stworzonej przez niezawodne DICE, a wydanej ekskluzywnie na pierwszego Xboksa. RalliSport Challenge 2 może poszczycić się bardzo wysoką notą zarówno od mediów jak i graczy, która w obu przypadkach wynosi aż 87%. Teraz gdy dostępna jest usługa Wstecznej Kompatybilności na Xbox One, jest spora szansa na to, że seria powróci do żywych.

Tagi: colin mcrae rally dirt richard burns rally v-rally xpand rally