Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 15.07.2018
10 zbanowanych gier
3375V

10 zbanowanych gier

Niektóre kraje są wyjątkowo restrykcyjne w blokowaniu wydań gier dla dorosłych (od razu na myśl przychodzą tu Niemcy i Australia). Nie zawsze chodzi jednak tylko o przemoc czy wyuzdane scenki...

W dziejach branży bany wydawnicze sypały się z naprawdę rozmaitych powodów. Nie zawsze chodziło tylko o seks i krwawe scenki. Kilka krajów podniosło cenzorski młot m.in. z pobudek polityczno-ideologicznych.


10. Thrill Kill

Z dzisiejszej perspektywy Thrill Kill może nie bulwersuje (grafika jest tu tak prymitywna, że trudno brać to co dzieje się na ekranie na poważnie). W 1998 roku ten tytuł wywoływał jednak wielkie emocje. Po tym jak rzeczona bijatyka otrzymała w USA od ESRB kategorię wiekową "Adults Only" EA uznało, że nie opłaca się wprowadzać tej produkcji na rynek. W Stanach kategoria "AO" uznawana jest za pocałunek śmierci w kategorii interaktywnej rozrywki. Gra nigdy nie pojawiła się oficjalnie na rynku, choć kopie Thrill Kill wyciekły ze studia Paradox Development, dzięki czemu w ten w zasadzie kompletny tytuł z odrobiną determinacji można zagrać na emulatorze lub zmodyfikowanym Szaraku (inna sprawa, że jest to nielegalne a sama gra jest niestety nie warta zachodu).

 


9. Marc Ecko's Getting Up

To dopiero ciekawostka! Wydania gier są zazwyczaj blokowane w związku z przesadną przemocą lub seksualną zawartością. Nie w przypadku Getting Up. Ta produkcja została zbanowana w Australii za... wandalizm! Wg urzędu klasyfikującego gry w Kraju Kangurów Getting Up promowało wandalizm wśród młodzieży (tagowanie i graffiti), dlatego gra nie mogła trafić na tym rynku do sprzedaży. 

 

8. Bully

Bully to jedna z ciekawszych i chyba cały czas niedocenianych gier w portfolio Rockstar. Tytuł nie miał większych problemów z trafieniem do sprzedaży w większości krajów... oprócz Brazylii. W tym państwie uznano umiejscowienie akcji gry w szkole za wysoce niestosowne. Bully trafił do normalnego obrotu w Brazylii dopiero w 2016 roku, w wersji cyfrowej.

 

 

7. Dead Rising 3

Niemcy zwykle nie patyczkują się z waleniem cenzorskim młotkiem po głowach wydawców. Uderzenie poczuł m.in. Capcom, którego Dead Rising 3 nie mogło zostać wydane w Niemczech. W związku z tym faktem Xbox One startował u naszych sąsiadów zza Odry z jednym "launch title" mniej, niż w reszcie państw Europy. Schade.

 


6. Homefront

Nie tylko Chiny blokowały wydania gier z pobudek politycznych. Homefront nie mogło zostać opublikowane w Korei Południowej ze względu na "negatywne przedstawienie zjednocznonej Korei pod rządami Północy". Cóż, nie dzisiaj wiadomo, że obie Koree nie darzą się sympatią...

 


5. Grand Theft Auto IV

GTA 4 nie miało większych problemów z premierą w większości krajów. W Tajlandii doszło jednak do incydentu, którego Rockstar nie mogło przewidzieć. W 2008 roku nastolatek zamordował tam taksówkarza i przywłaszczył sobie jego samochód. Zabójca tłumaczył się po aresztowaniu, że chciał sprawdzić, czy porwanie wozu jest tak samo proste, jak przedstawia to Grand Theft Auto IV. Po tym wydarzeniu władze zabroniły dystrybucji sandboksowej przygody Rockstar w sklepach.

 


4. Manhunt

Australijska komisja klasyfikująca zawartość gier nieźle się skompromitowała przy okazji Manhunt. W pierwotnym werdykcie uznano bowiem, że ten ekstremalnie brutalny i drastyczny tytuł za grę dozwoloną od... 15 lat. Do akcji wkroczył jednak niedługo później prokurator Philip Ruddock, który doprowadził do zablokowania sprzedaży Manhunt w Kraju Kangurów. Gra została też zbanowana w Korei Południowej, Arabii Saudyjskiej, Nowej Zelandii i Malezji.

 


3. Command & Conquer: Generals

Krwawa przemoc, seks? Nie tym razem. Mieszkańcy Państwa Środka dostali szału z pobudek patriotyczno-ideologicznych. W Command & Conquer: Generals w jednej z kampanii pojawia się motyw nuklearnego ataku na Pekin, a także destrukcji ikonicznych budowli m.in. z Hongkongu. Chińska duma nie mogła znieść takich motywów. Sprzedaż gry została w związku z tym definitywnie zablokowana.

 


2. Football Manager 2005 

Piłka nożna to chyba najbardziej niewinna rozrywka na świecie. Zabawa fair play, tolerancja, przyjaźń - znane zagadnienia. Okazuje się jednak, że nawet taka niepozorna rozrywka może zostać łupnięta cenzorskim młotem. W Chinach faktycznie doszło do zablokowania premiery Football Manager 2005. Tylko z tego powodu, że autorzy gry uznali niepodległość Tybetu (w grze pojawia się możliwość prowadzenia reprezentacji tego kraju). Wg chińskiego rządu Football Manager 2005 "zagrażał suwerenności i integralności terytorialnej Chin".

 

 

1. Manhunt 2

Oto prawdziwy król branżowych banów. Manhunt 2 zostało w swojej oryginalne formie zablokowane prawie wszędzie (oprócz niezwykle liberalnej Polski oczywiście!). Żeby tytuł mógł zostać wydany w USA, Rockstar ocenzurowało co bardziej brutalne scenki, dzięki czemu w końcu zmieniono klasyfikację wiekową z "Adults Only" (co de facto sprawia, że żaden duży sklep w USA nie wprowadzi takiej gry do swojej oferty) na "Mature". W wielu krajach (Australia, Nowa Zelandia, UK, Korea Południowa) tytuł nie jest jednak dostępny oficjalnie do dnia dzisiejszego.


 

Tagi: ban retro top 10