Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 12.05.2018
10 gier, w których można pokierować Polską
7064V

10 gier, w których można pokierować Polską

Nadciągający RTS Iron Harvest to nie jedyna gra, w której można wskoczyć za stery Polski lub wcielić się w sławnych Polaków. Przed wami 10 tytułów, w których nasz nadwiślański kraj odgrywa ważną rolę.

Polskie królestwo i Rzeczpospolita Obojga Narodów odgrywały w historii tak ważną rolę, że nie sposób wyobrazić sobie bez nich większości gier strategicznych. I pod tym względem większość deweloperów nie rozczarowuje, wiedząc przy okazji, jak wielu jest fanów grania w strategie turowe i RTS-y w naszym kraju.

10. Kozacy 3

Seria Kozacy nigdy nie weszła na wyżyny strategicznego wyrafinowania, ale i tak można przy niej spędzić kilka miłych chwil (do czasu, aż nie wyłapiecie prostackich schematów zachowań SI). Faktem wartym odnotowania jest uwzględnienie w tej pozycji Polski (a dokładniej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, która ściera się z powstaniem kozaków w odrębnej dla niej kampanii). Nie są to wyżyny gameplayowe, ale jeśli zaliczyliście już wcześniej np. Medieval: Total War 2, to można temu RTS-owi dać szansę.

9. Polanie

Jedna z pierwszych prób wtłoczenia Polski (a właściwie początków naszej państwowości) do medium gier. Całkiem udana próba, bo w 1996 r. Polanom nie można było wiele zarzucić pod względem jakości rozgrywki. Był to pierwszy RTS w historii rodzimego gamedevu. W 2003 r. krakowskie studio Reality Pump nawiązało do tej marki, tworząc Polan II (aka KnightShift). Niestety nowy tytuł nie został zbyt ciepło przyjęty przez graczy.

8. Wargame: AirLand Battle

Towarzysze, Polska Rzeczpospolita Ludowa potrzebuje waszej pomocy! Oto jedna z niewielu gier, podejmujących tematykę Zimnej Wody i starć państw bloku wschodniego z Zachodem. Pokierować tu można nie tylko PRL-em, ale również NRD i Czechosłowacją. Ciekawa rzecz i całkiem dobrze wykonana.

7. Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

"Rok 1647 był to dziwny rok...". Kto by pomyślał, że powstanie gra inspirowana bezpośrednio Trylogią Sienkiewicza? Chodzi o rozszerzenie Ogniem i Mieczem do Mount & Blade. Chociaż grze daleko do mechaniki walk, to możliwość wcielenia się w husarza w takim ujęciu jest unikalna w świecie gier. Warto dać temu szansę. Szkoda tylko, że dodatek Ogniem i Mieczem nigdy nie trafił na konsole, w przeciwieństwie do podstawowej wersji gry/

6. Eternal Sonata

Po dziś dzień najlepszą polską wizytówką, jeśli chodzi o sztukę,jest muzyka Fryderyka Chopina. I tu dla osób nie interesujących się jRPG-ami zaskoczenie, bo to nie Polacy a Japończycy stworzyli grę, w której motywem przewodnim jest nasz geniusz muzyki romantycznej, urodzony w Żelazowej Woli. Chodzi oczywiście o Eternal Sonata, czyli role-playa wydanego w 2007 roku na X360 a rok później również na PS3. W grze działamy w śnie ciężko chorego Chopina, wcielając się w dziewczynę o imieniu Polka, której towarzyszy młody Fryderyk. Gra ma tak śliczne lokacje i kolorową oprawę, że nawet dzisiaj przyciąga grafiką, nawet jeśli nie są to wyżyny gameplayu.

Warto w tym miejscu wspomnieć o innym japońskim dziele, w którym centralną rolę odgrywa muzyka Chopina. Chodzi o serial animowany Piano no Mori, który jest aktualnie emitowany w Kraju Kwitnącej Wiśni. W anime występuje m.in. młody Polak, biorący udział w konkursie chopinowskim a akcja odbywa się również w Warszawie podczas rzeczonego wydarzenia.

5. Civilization VI

Na dodatek wprowadzający Polskę do frakcji dostępnych w Civilization VI musieliśmy poczekać kilka miesięcy od momentu tej świetnej strategii turowej. Niestety za przywilej poprowadzenia naszego kraju trzeba zapłacić aż 22 zł, co wydaje się wygórowaną ceną. Jako przywódczynię naszej cywilizacji wybrano królową Jadwigę, co też rodzi pewne wątpliwości. W każdym razie wraz z nowym DLC otrzymujemy scenariusz „Dziedzictwo Jadwigi”, w którym będziemy bronić się przed atakami Krzyżaków i Imperium Osmańskiego.

4. Iron Harvest

Gra, na którą jeszcze trochę poczekamy. Nie mogło jej jednak zabraknąć w tym zestawieniu. Chociaż oficjalna nazwa jednej z frakcji w Iron Harvest to "Polania", to każdy wie dokładnie, o jakie państwo chodzi. Tytuł wyróżnia się pięknymi grafikami koncepcyjnymi Jakuba Różalskiego i podejmowaniem zapomnianej przez deweloperów historii walk Polski z bolszewikami. To może być hit w gatunku RTS-ów! Premierę przewidziano na ostatnie miesiące 2018 r.

3. Empire: Total War

Zaskakująco udany występ Rzeczpospolita Obojga Narodów zaliczyła w Empire: Total War. To jedna z najciekawszych frakcji dostępnych w tej niedocenianej strategii. Polska kampania jest wymagająca, ale jednocześnie niezwykle satysfakcjonująca. Nasz kraj startuje w 1700 roku w dobrej kondycji, ale otoczony jest praktycznie samymi wrogami, co sprawia, że niełatwo odnieść tu sukces na wyższych poziomach trudności.

2. Hearts of Iron 4

Najwspanialsza strategia osadzona w realiach II W.Ś. stała się jeszcze lepsza w czwartej odsłonie Hearts of Iron. Żadna inna gra nie odzwierciedla z takim pietyzmem i taką dokładnością polskich jednostek, dowódców, technologii czy sytuacji dyplomatycznej z okresu poprzedzającego wybuch wojny. Dzięki  Hearts of Iron 4 można poczuć się jak Rydz Śmigły próbujący zatrzymać ofensywę z września 1939 roku. Jak łatwo się domyślić zablokowanie inwazji Niemców i jednocześnie Rosjan to wyczyn niezwykle trudny, ale wykonalny. Kto uzna jednak, że to niemożliwy wyczyn może próbować układać się ze Stalinem lub Hitlerem, zmieniając bieg historii.

1. Medieval II: Total War 

Polski nie mogło zabraknąć w jednej z najlepszych gier strategicznych na rynku. Mowa oczywiście o Medieval II: Total War z 2006 roku, w którym w rewelacyjny sposób uwzględniono m.in. oddziaływania papiestwa, obłęd religijny tamtej epoki, krucjaty i inne czynniki, o których zapominają najczęściej twórcy gier o średniowieczu. W tym konkretnym przypadku autorzy stworzyli znakomite rozszerzenie Kingdoms, w którym dodano Krzyżaków i Królestwo Polskie. To właśnie z "psimi łbami" zmierzymy się prowadząc nasz kraj w jednej z najciekawszych kampanii Medieval: Total War II. Gorąco polecam sprawdzenie tego scenariusza. Gra obecnie oczywiście nie zachwyca grafiką, ale oprawa nie zestarzała się na tyle, by odpychać.

Tagi: Iron Harvest polacy polska ranking retro top 10 total war