10 najlepszych płatnych gier na Androida

10 najlepszych płatnych gier na Androida

Igor Chrzanowski | 06.05.2018, 17:00

Od paru ładnych lat platformy mobilne dynamicznie rosną w siłę, a na ich cyfrowych sklepach pojawiają się coraz to lepsze gry, które mimo tego, że nie są darmowe i tak warte są ogrania. A niektóre z nich to istne perełki, które chcielibyśmy ujrzeć nawet i na konsolach oraz PC.

Dziś postanowiliśmy zatem przyjrzeć się 10 naszym zdaniem najciekawszym produkcjom z systemu Android, które to powinny trafić w gusta zarówno okazjonalnych graczy mobilnych, jak i tych preferujących bardziej wymagające doznania. Poniższe zestawienie zawierać będzie zarówno propozycje tytułów przygotowanych z myślą rynku mobilnym jak i tych, które trafiły na niego z innych środowisk.

Dalsza część tekstu pod wideo

Porty z PC oraz konsol

Nasze zestawienie postanowiliśmy rozpocząć od czegoś bardziej zbiorczego i oczywistego, aczkolwiek mało zauważanego przez większość graczy. Czy wiecie, że cyfrowe sklepy zarówno App Store jak i Google Play pełne są klasyków sprzed lat? Wydawcy tacy jak Square Enix czy też Rockstar, wprost zalewają wirtualne półki swoimi hiciorami.

Dzięki temu na telefonach czy tabletach zagracie w starsze odsłony Grand Theft Auto, Final Fantasy, Chrono Trigger, Tomb Raider, Max Payne, The Witness, Minecraft, Terraria, Baldur’s Gate, Planescape: Torment, Farming Simulator, The Escapists, a nawet gry z cyklu LEGO. Jeśli chcecie nadrobić trochę klasyki będąc w drodze, warto się temu przyjrzeć.

Rayman: Jungle Run & Rayman: Fiesta Run

Rayman w swojej klasycznej formule 2D sprawdza się wprost idealnie – szczególnie na sprzętach przenośnych takich jak PS Vita czy Nintendo Switch. Nic zatem dziwnego, że Ubisoft postanowił zarobić dodatkową kasę niskimi kosztami i korzystając z silnika, a nawet elementów składowych Rayman: Origins i Rayman: Legends, stworzył aż dwie typowo mobilne odsłony przygód uwielbianego bohatera.

Tak jak w „dużych” odsłonach, tak i tutaj przemierzamy plansze od punktu A do B zbierając po drodze monetki, wsłuchując się w rytmiczną, klimatyczną muzykę, a także skacząc po głowach dobrze znanym nam już oponentom. Bardzo dobrym aspektem jest tu sterowanie, albowiem Rayman biegnie sam, a my musimy tylko w odpowiednim momencie podskoczyć lub zasunąć komuś z liścia.

Assassin’s Creed Identity

Marzył Wam się kiedyś pełnoprawny, duży Assassin’s Creed na małym ekranie? Liberation na PS Vita pokazało, że to jak najbardziej możliwe, zaś wspomniane wyżej Identity nieco przystosowało tę formułę do potrzeb serii i zamiast skupiać się na fabule, jako swój rdzeń obrało rozgrywkę.

Dzięki temu wydany w 2014 roku Assassin’s Creed Identity praktycznie w niczym (poza opowieścią) nie odstępuje od klasycznych, dużych przygód z serii. Możemy tu eksplorować otwarte włoskie miasto, walczyć ze strażnikami na takich samych regułach jak w trylogii Ezio, wspinać się po budynkach, czy też skrywać w grupkach przechodniów. Za cenę tych 9 zł, zdecydowanie warto tę grę wypróbować.

Final Fantasy XV: Pocket Edition

Final Fantasy XV uratowało w oczach Square Enix całą markę i sprawiło, że uwierzyli w nią nie tylko starzy wyjadacze, lecz pokochało ją całe mnóstwo nowych graczy. Zgodnie ze swoim planem rozszerzenia FF XV Universe, Kwadratowi przygotowują całe mnóstwo różnych produkcji mających na celu wzbogacić historię świata Noctisa, a także pokazać samą serię Final Fantasy nowym odbiorcom.

Idealnie do tego celu nadaje się Final Fantasy XV: Pocket Edition. Czym jest to cudo? Generalnie rzecz ujmując, jest to pełnoprawne, lecz mniejsze i nieco bardziej zamknięte FF XV, jakie znamy z dużych konsol i pecetów. Gra przedstawia nam dokładnie tę samą historię, ten sam świat, te same postacie, bardzo podobne mechanizmy, taki sam soundtrack, lecz ukazuje to w bardzo uproszczonej grafice, z którą poradzi sobie na spokojnie z połowa dzisiejszych telefonów i tabletów.

Kingdom Rush Seria

Cykl Kingdom Rush rozpoczął się od darmowej pozycji z gatunku Tower Defense, którą to ekipa Ironhide przygotowała tak dobrze, że zawojowała swoim tytułem cały rynek mobilny. W następnych latach powstały zaś dwa, płatne już sequele, oparte na takich samych zasadach co oryginał.

Kingdom Rush: Origins oraz Kingdom Rush Frontiers są mistrzami w swojej klasie, co udowadniają przede wszystkim posiadacze obu gier, dają im kolejno średnią ocena na poziomie 4.8/5 oraz 4.7/5. Decydując się na tę przygodę będziecie mieli okazję zmierzyć się z hordami wrogów na krętych trasach, gdzie poustawiacie najróżniejsze wieżyczki i nieco swoich sprzymierzeńców. Lubicie Tower Defense? To lepiej już nie traficie!

Hitman Sniper

Square Enix ma w swoim portfolio chyba najlepsze gry mobilne, ze wszystkich dużych wydawców w naszej branży. I tyczy się to zarówno tytułów przeportowanych z innych systemów na telefony, jak i produkcji oryginalnych wyłącznie dla sektora „smart”.

Jedną z pierwszych, jakie wypuścili Japończycy było Hitman Sniper, które mimo iż jest płatne, do dziś zostało pobrane ponad 10 milionów razy! To fantastyczny wynik zważywszy na to, że gra polega w sumie tylko na tym, że jako snajper skrywamy się w dużej odległości od swoich ofiar i kasujemy je zgodnie z wytycznymi Agencji. Tytuł może pochwalić się dobrą grafiką, świetną mechaniką i oczywiście unikalnym klimatem, oddającym chłód, z jakim działa Agent 47.

Hitman GO, Lara Croft GO, Deus Ex GO

Jak już wspomniałem, Square Enix na mobilkach po prostu rządzi. Mini seria „GO” zrzesza jak do tej pory jedynie trzy pozycje, lecz każda z nich warta jest tego symbolicznego „piątaka”. Coś dla siebie znajdą tu fani cyklu Hitman, Tomb Raider oraz Deus Ex.

Na czym polegają wszystkie trzy produkcje? Są to turowe gry logiczne oparte o system ruchu „pionków”. Całość zapoczątkował Hitman GO, gdzie postacie rzeczywiście były pionkami i z każdym ruchem gracza, inne pionki na planszy poruszały się zgodnie z ustaloną trasą. Ideę tę rozwinięto w kolejnych grach, gdzie dodano do tego ładną grafikę, skrypty i bajeranckie animacje. Każda z propozycji jest oczywiście utrzymana w klimacie swojej macierzystej serii.

Anomaly Seria

Polskie 11bit Studios zaczęło swoją wielką karierę od pierwszej gry z serii Anomaly, gdzie odwrócono nieco schemat Tower Defense i tym razem to gracz był tym, który musi przedrzeć się przez śmiercionośne wieżyczki kosmitów, jacy zaatakowali Ziemię. W tymże cyklu jako dowódca pewnego oddziału mieliśmy za zadanie obalić wszystkich rozstawionych na mapie wrogów, a do wykonania tej misji mieliśmy szereg odpowiednich narzędzi.

Fajnie zaprojektowane wozy bojowe, kilka power-upów wspierających naszych dzielnych wojaków, możliwość zmiany położenia w szeregu danego pojazdu, a w drugiej odsłonie cyklu nawet opcję przemiany dowolnego wozu w Mecha. Wszystkie gry z serii są bardzo wymagające i na pewno zadowolą tych, którzy lubią pogłówkować podczas podróży.

The Room Seria

Ah, zestawienie to miało zawierać 10 najlepszych mobilnych gier, a ja tu rzucam seriami i seriami. Ale no inaczej się nie da. Do The Room należą bowiem aż cztery rewelacyjne łamigłówki typu „escape puzzle”. Co to oznacza w praktyce? Wcielamy się tu w postać, która musi uciec z danego pomieszczenia, w którym się znajduje, lecz aby tego dokonać, idąc wzorem klasycznych przygodówek, musi znaleźć ku temu adekwatne narzędzia.

Utrzymane w klimatach lekkiego dreszczowca, a niekiedy nawet i horroru opowieści, zmuszają do myślenia w nieszablonowy sposób, ponieważ tylko dzięki bardzo dokładnemu szukaniu tego magicznego „klucza”, będziemy w stanie uciec z pułapki, w jakiej się znaleźliśmy. Każda z odsłon serii zdecydowanie warta jest swojej ceny, choć polecam zacząć od „jedynki”, bo ta kosztować Was będzie jedynie 5 zł.

Monument Valley 1 & 2

Na zakończenie naszej podróży w mobilnym świecie Google, przyjrzyjmy się dwóm wprost fantastycznym produkcjom od polskiego studia „ustwo games”. Według wielu zestawień oraz graczy są to najlepsze dostępne gry na systemach mobilnych, w ogóle. Co sprawia, że te dwie małe perełki tak mocno skradły nasze serca?

Tutaj perfekcyjne jest praktycznie wszystko. Fabuła, styl graficzny, model biznesowy, wsparcie deweloperów, a także sama rozgrywka, która idealnie wykorzystuje charakterystykę systemów przenośnych. Całość polega tu na pokonywaniu pięknych lokacji tak, aby znaleźć ukryte przejścia, otwierać sobie ścieżki, czy także znajdować różne sekrety. Gwarantujemy, że zakochacie się w nich od pierwszego wejrzenia.

Źródło: własne
Igor Chrzanowski Strona autora
Z grami związany jest praktycznie od czwartego roku życia, a jego sercem władają głównie konsole. Na PPE od listopada 2013 roku, a obecnie pracuje również jako game designer.
cropper