SKLEP
Kamil 3man Trzeciakiewicz Kamil 3man Trzeciakiewicz 24.02.2018
Najlepsze mody do Grand Theft Auto 5. 10 modyfikacji, które wtłaczają nowe życie w GTA 5
7456V

Najlepsze mody do Grand Theft Auto 5. 10 modyfikacji, które wtłaczają nowe życie w GTA 5

GTA V jest tytułem prawie doskonałym. Ale nic nigdy nie jest tak dobre, żeby nie można było tego ulepszyć. Wie o tym samo Rockstar, które nieustannie rozwija GTA Online, choć tu oczywiście głównym motywem jest chęć zarobienia, przez co developer nie rozwija trybu fabularnego, gdyż ten nie przyniósłby mu choćby w przybliżeniu tak dużego dochodu jak rozgrywki sieciowe. Ale od czego są fani? Najzdolniejsi moderzy znaleźli w GTA V prawdziwe Eldorado do pokazywania swych umiejętności.

Społeczność fanowska GTA 5 jest jednym z najbardziej aktywnych środowisk, także jeśli chodzi o modowanie. Wydawałoby się, że do takiego killera jak ostatnia odsłona serii Grand Theft Auto w zasadzie nie ma już co dodawać, bo to produkt niemalże doskonały, no ale właśnie... tylko się tak wydaje. Poniższa lista pokazuje, że Rockstar nie do końca przemyślało pewne elementy swej produkcji, albo inaczej - chyba niepotrzebnie usunęło wiele rzeczy, które były dostępne w poprzednich produkcjach, na szczęście fani stanęli na wysokości zadania i posiadając wersję PC można z niej dzięki modyfikacjom wykrzesać naprawdę dużo więcej niż oferuje podstawka.

10. Wojny gangów

Pamiętacie walki o kwadrat w San Andreas? To była dopiero wczuwka w wirtualne życie tego stanu i jego miast. Przedpremierowe plotki głosiły, że w „piątce” rzecz powróci, ale niestety rzecz rozeszła się po kościach i w GTA V są jakieś tam gangi, ale ich członkowie przechodzą obok siebie obojętnie jakby mijali swoją byłą a nie śmiertelnych wrogów. Ten mod zmienia obrzeża kontrolowanych przez różne gangi osiedli w strefy wojny. Chociaż ta modyfikacja nie wprowadza znanych z GTA: SA walk o terytorium, to i tak trzeba przyznać, że dzięki takiemu rozwiązaniu do gry dochodzi jedna więcej warstwa immersji. (Ale i tak szkoda, że nie można zebrać ekipy i jechać nakopać konkurencji). Najlepsze efekty daje połączenie tego moda z „Crime and Police Rebalance & Enhancement”, które czyni ulice Los Santos znacznie bardziej nieprzyjemnym  i niebezpiecznym miejscem, co zwiększa szanse na wybuch zamieszek obejmujących udział zarówno gangów, jak i policji.

mod "Gang Wars"

mod "Crime and Police Rebalance & Enhancement"

9. Realistyczna grafika

GTA V już w wersji defaultowej wygląda świetnie, zwłaszcza na PC, więc wiele osób pewnie nie widzi potrzeby, by grzebać w ustawieniach graficznych gry. Jednak mając mocnego PC naprawdę warto zainteresować się poprawą jakości graficznej, bo z tego silnika można wyciągnąć naprawdę o wiele więcej. Ze wszystkich dostępnych „polepszaczy”, Real Life Graphics Mod jest zdecydowanie najlepszy. Używa on elementów takich różnych graficznych podrasowań jak SweetFX wzmacniające kolory czy ReShade, który dodaje niesamowity poziom detali do cieniowania. Do tego dochodzi lepsze oświetlenie, ulepszone tekstury czy podrasowane efekty pogodowe.

mod "Real Life Graphics"

8. Poprawione strzelanie i gameplay

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że strzelanie to w GTA V jeden z najfajniejszych elementów i nie wiem jak Wy, ale ja zawsze czekałem, aż misje pójdą w „złym” kierunku i zacznie się rozróba, najlepiej z bronią palną w roli głównej. Nie da się jednak ukryć, że walenie z pukawek ma praktycznie zawsze ten sam „feeling”, co wielu ludziom będącym fanami także np. FPS-ów troszkę przeszkadza, bo pewnie lubicie czuć, że różne rodzaje broni zachowują się inaczej. Odpowiedzią na ten problem jest ten mod. Dzięki niemu każda spluwa w grze jest bardziej unikatowa i realistyczna. To nie jest tylko pustosłowie – nawet kule z różnych broni lecą z różną prędkością. Co więcej, reakcje cywili są teraz inne w zależności od tego, czy są postrzeleni czy potrąceni przez samochód – koniec z radosnym biegiem z przestrzelonym kolanem. Ten mod wpływa nawet na taktykę – policja nie pcha się pod lufy jak głupia, za to gangi są oczywiście bardziej bezmyślne. Co ciekawe, wymachiwanie giwerą w miejscach publicznych nie zwróci automatycznie uwagi policji – teraz to obywatele muszą to zgłosić, a niektórzy z nich, jak w życiu, po prostu tego nie zrobią.

mod "Refined Weapons and Gameplay"

7. Wyspa

Teren oddany do naszej dyspozycji w GTA V jest naprawdę ogromny i jest to największy obszar spośród wszystkich dotychczasowych gier Rockstar. Ale nie czarujmy się – już chyba wszyscy znamy ten teren jak własną kieszeń. Niestety nie ma zbyt wielu modów o odpowiednio wysokiej jakości, które dodawałyby do gry nowe obszary do eksploracji, ale Raven Rock to chlubny wyjątek. Mod ten dodaje nową wyspę na północno-wschodnim wybrzeżu Los Santos. Jest to ściśle strzeżona baza militarna z całym wachlarzem wojskowych samolotów, łodzi podwodnych, helikopterów i czołgów. Infiltracja tej bazy sama w sobie jest niezłym wyzwaniem, a do tego miejsce to zawiera kilka sekretnych obszarów, w tym tajemniczy podwodny tunel prowadzący na dno oceanu. Wizyta w tym miejscu to taka swoista reminiscencja np. Metal Gear Solid, bo trzeba się solidnie naskradać, aby w ogóle dostać się w to miejsce, nie mówiąc już o spenetrowaniu tego kompleksu. No chyba że uzbroimy się po zęby we wszelkie dostępne gnaty (i nie tylko) i pójdziemy na niemal samobójczą misję niczym Rambo – tak też można. Styl grania do wyboru, do koloru.

mod "Raven Rock (Military Island)"

6. Inżynier pociągów ;)

Pociągi i tramwaje odgrywają dużą rolę w miejskim krajobrazie Los Santos, ale z punktu widzenia gracza pożytek jest z nich żaden. Ukraść ich nie można, a jeździć nimi dla samego jeżdżenia jako zwykły pasażer to nuda nie z tej ziemi. No i tu właśnie wchodzi do gry ten rozwiązujący niniejszy problem mod. Pozwala on przejąć kontrolę nad tramwajami i pociągami. Jednak po szybkim zastanowieniu się wciąż można postawić pytanie: no ale w sumie po co tym kierować? Oto odpowiedź godna serii GTA: aby je wykoleić, rzecz jasna! Zaczyna się robić z tego gra sama w sobie gdy zaczynamy szukać jakiegoś fajnego mostu, gdzie poprzez wyjechanie z torów moglibyśmy poczynić jak największą rozpierduchę. Musicie przyznać, że na filmiku wygląda to imponująco!

mod "Railroad Engineer (train mod with derailment)"

5. Rezydencja

Zakładam, że dobrze wspominacie GTA: Vice City? Eh, kto nie kochał tej odsłony! A pamiętacie charakterystyczna rezydencję, którą Tommy Vercetti „dziedziczy” po zabiciu właściciela? Od tamtej pory nie było w całej serii posiadłości, która naprawdę wynagradzałaby trudy gracza i sprawiała, że ów czułby się naprawdę wyjątkowo, co najmniej niczym szycha amerykańskiego półświatka. Jeśli jesteście już w zaawansowanej fazie fabuły albo wręcz po jej zakończeniu, to ten mod może być tym, czego szukacie, aby poczuć się zwycięzcami także od strony prestiżowo-materialnej. Nieruchomość, o której tu mówimy, znajduje się w obszarze Marlowe Valley i posiada prywatne lotnisko, parking na 60 aut, no i oczywiście dekadencką rezydencję, gdzie całe noce trwają imprezki, na które przychodzą tancerze i celebryci. Patrzenie podczas gwiezdnej nocy z tarasu tej posiadłości na całe Los Santos naprawdę sprawia, że czujemy się niczym królowie świata i wynagradza nam wszystkie trudy poniesione podczas gry. Tylko nie instalujcie tego moda zbyt wcześnie, bo nie będziecie mieć motywacji do pięcia się w górę po szczeblach gangsterskiej kariery. ;)

mod "Marlowe Valley Safehouse/Airport [Menyoo]"

4. Wnętrza budynków

Pewnie się zgodzicie, że w GTA zawsze za mało było eksploracji wnętrz budynków. Nawet w „piątce” kwestia ta wygląda tak sobie. Sytuacji nie poprawia fakt, że wnętrza dostępne podczas misji fabularnych stają się niemożliwe do odwiedzenia podczas swobodnej rozgrywki. Ten mod otworzy przed wami 45 obszarów, w tym budynki dostępne zazwyczaj tylko w GTA Online. Pewnie zastanawiacie się, co gracz może robić w tych wnętrzach. A to już zależy tylko i wyłącznie od waszej wyobraźni. W końcu to sandbox, więc równie dobrze można spytać, co jest do roboty na otwartych przestrzeniach. Możecie na przykład zrobić rzeźnię szpitalu i czekać, aż policja zacznie oblegać budynek i próbować się wtedy wymknąć z okrążenia. Albo na odwrót – zbadać, jakie są możliwości pomagania ludziom poprzez bycie przyjaznym cywilem. Możliwości jest mnóstwo i jak we wszystkim co związane z GTA ogranicza nas tu tylko własna wyobraźnia.

mod "Open All Interiors"

3. Mod policyjny

Jednym z rozczarowań, nielicznych, ale jednak, które związane są z GTA V jest brak możliwości wykonywania „misji” policyjnych na wzór tego, co mieliśmy w „czwórce”. Na szczęście jakiś kumaty moder naprawił to niedopatrzenie Gwiazdy Rocka. A nawet więcej, albowiem jego dzieło nie tyle powtarza, co w zasadzie rozwija to, co R* oferowało w GTA IV czy też wcześniejsze mody. Albowiem tutaj zamiast po prostu grać jednym z protagonistów i udawać, że jesteśmy stróżem prawa, wcielamy się w specjalnie przygotowaną postać policjanta i mamy nawet towarzyszącego nam partnera. Otrzymujemy wezwania przez policyjne radio i ruszamy wykonywać różnorakie interwencje poczynając od spraw dla drogówki, poprzez aresztowania i kończąc oczywiście na szeroko zakrojonych strzelaninach. Co ciekawe, nie możemy zostać aresztowani, więc jeśli marzy Wam się rola Złego Porucznika to wystarczy popuścić wodze wyobraźni.

mod "Police Partner"

2. Graj jako strażak

I znów kolejny fanowski mod, który przywraca to, co niestety Rockstar niepotrzebnie wycięło z GTA V. Tak samo jak mod policyjny, strażacka modyfikacja nie tylko przywraca „utraconą” funkcjonalność, ale i ją rozwija we właściwym kierunku. Teraz nie tylko jedziemy do pożaru wozem strażackim, ale i własnoręcznie walczymy z pożarem idąc z gaśnicą na „linię frontu”. Ten mod zawiera także tryb Battalion Chief, który pozwala nam wypełniać rozmaite misje związane z ratowaniem ludzi. Pomagamy ofiarom wypadków drogowych, ewakuujemy obszary gdzie właśnie się pali albo wzywamy pomoc drogową, by odholowała wraki samochodów. Miła odmiana od tej ciągłej przemocy… i dobry test na wewnętrzną dyscyplinę by sprawdzić, jak długo powstrzymamy się od siłowego rozwiązywania problemów.

mod "Firefighter Mod (Mode Sapeurs-Pompiers)"

1. Rozbudowany zestaw broni z Battlefielda

Strzelanie w GTA V straciło swój urok? Używanie broni spowszedniało i przypomina zabawę pistolecikiem na wodę? Pora na całkowicie nowy arsenał! Co powiecie na zestaw prężnych i potężnych pukawek z Battlefield 4? Konkretnie jest to 105 broni wiernie odwzorowanych na BF4 i nie chodzi tu tylko o sprzęt czysto wojskowy, ale też broń białą w rodzaju młotów, łomów, różnorakich noży, maczet, szpikulców do lodu czy bagnetów! Z takich zestawem nowiusieńkich i dobrze oddanych broni rozwałka w GTA V znów nabierze blasku.

mod "Ultimate Battlefield Weapons Pack"

Miesięcznik PSX Extreme