SKLEP
Kamil 3man Trzeciakiewicz Kamil 3man Trzeciakiewicz 03.02.2018
Najbardziej kasowe filmy w historii kinematografii. 15 produkcji, które wstrząsnęły branżą
4039V

Najbardziej kasowe filmy w historii kinematografii. 15 produkcji, które wstrząsnęły branżą

Blockbustery. Można je kochać, można nienawidzić. Ale nie da się zaprzeczyć ich wpływowi na kulturę masową i kształtowanie gustów oraz wyobrażeń przeciętnego widza. Niniejsza lista najbardziej dochodowych filmów w historii kina zupełnie nieintencjonalnie bardzo dobrze pokazuje, jak formowała się moda na filmy w ostatnich latach i czego można się spodziewać w przyszłości.

Na początek pewna formalność: kwoty podane są w milionach dolarów, zaś łączny dochód danego obrazu już w miliardach, czyli przykładowo „zarobił 408.1” oznacza czterysta osiem milionów dolarów, zaś „łączny dochód 1,153.3” to miliard i sto pięćdziesiąt trzy miliony dolarów. To tak gwoli ścisłości, bo np. ja potrafię się czasem pogubić w anglosaskim systemie dziesiętnym.

15. Captain America: Civil War (Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów)

Premiera: 2016
Zarobił w USA: 408.1
Zarobił na świecie: 745.2
Łączny dochód: 1,153.3

Ten wynik nie może dziwić. Kolejna odsłona przygód Kapitana Ameryki o podtytule Civil War to poza pierwszymi Avengersami chyba najlepszy obraz Marvela. Ilość herosów na ekranie oraz poziom stężenia konfliktu spokojnie przekracza średnio udany Czas Ultrona i zbliża się do jakości pierwszej odsłony przygód Mścicieli, zaś wejście Spider-Mana to chyba najlepsze zarówno cameo jak i zapowiedź solowych przygód nie tylko Petera Parkera, ale i jakiegokolwiek już hiroła w całej historii filmów o superbohaterach, już nieważne z jakiej stajni.


14. Minions (Minionki)

Premiera: 2015
Zarobił w USA: 336.0
Zarobił na świecie: 823.4
Łączny dochód: 1,159.4

Ach, Minionki. Któż ich nie pokochał? To druga na tej liście animacja i wcale nie zarobiła jakoś dużo mniej niż Kraina Lodu. Minionki to prequel do animacji z 2010 roku pt. Jak Ukraść Księżyc, jego akcja rozgrywa się w 1968 r. i opowiada o podróży, jaka doprowadza je do superzłoczyńczyni, która wraz ze swoim mężem chce przejąć władzę nad światem.


13. Iron Man 3

Premiera: 2013
Zarobił w USA: 409.0
Zarobił na świecie: 805.8
Łączny dochód: 1,214.8

To jeden z najlepszych „singlowych” obrazów Marvela i na pewno zasłużył na wysoki wynik, pytanie tylko, czy aż tak dobry. W każdym razie trzecie solowe przygody Tony’ego Starka to bardzo solidna dawka emocji, świetnie nakręcająca na inne filmy z MCU. Jednak ta sytuacja pokazuje też, że widzowie na całym świecie szczególnie kochają tego typu filmy superbohaterskie, gdzie tak naprawdę zwykły człowiek, bez żadnych ponadprzeciętnych możliwości i supermocy, jest bohaterem, a film skupia się na jego psychice (vide Mroczny Rycerz Powstaje z 20. miejsca). Może to tutaj leży tajemnica sukcesu Tony’ego Starka?


12. The Fate of the Furious (Szybcy i Wściekli 8)

Premiera: 2017
Zarobił w USA: 226.0
Zarobił na świecie: 1,010.0
Łączny dochód: 1,236.0

Szybcy i Wściekli to jeden z fenomenów popkultury. Pojęcia nie mam, dlaczego tego typu konwencja tak dobrze się przyjmuje wśród widzów, ale coś musi być na rzeczy i ta seria z pewnością ma w sobie jakiś magiczny element, skoro na tej liście znajdziecie jeszcze jedną jej część. Czyżby byli to grający razem Vin Diesel, Dwayne Johnson (The Rock) i Jason Statham (zwłaszcza dwaj piersi to przecież jedni z największych twardzielów w historii kina, do tego charyzmatyczni), wspierani przez inne znane twarze, zaś szybkie samochody i piękne kobiety to dodatek, który nawet sam w sobie sprzedałby jakąś serię?


11. Beauty and the Beast (Piękna i Bestia)

Premiera: 2017
Zarobił w USA: 504.0
Zarobił na świecie: 759.5
Łączny dochód: 1,263.5

Kto by przypuszczał, że aktorski remake animowanej baśni z 1991 r. Disneya nie tylko uda się tak dobrze, ale i zarobi tak wiele, stając się obok Gwiezdnych Wojen najbardziej dochodową może jeszcze nie franczyzą, ale filmem korporacji Myszki Miki. Co ciekawe, grająca główną rolę Emma Watson zrezygnowała dla tego obrazu z La La Land (jakoś mało to dziwi w kontekście osoby, która wypłynęła na fali popularności Harry’ego Pottera…). Finansowo się opłaciło, ale teraz pewnie aktorka pluje sobie w brodę za swe nie dość że złe rozeznanie w sztuce, to jeszcze swego rodzaju wyniosłość, bo przecież Ryan Gosling i Emma Stone z pocałowaniem ręki przyjęli role w filmie Damiena Chazelle’a. No ale zapisać się w historii światowego box office’u to dla panny Watson z drugiej strony pewnie dużo więcej niż pocieszenie.


10. Frozen (Kraina Lodu)

Premiera: 2013
Zarobił w USA: 400.7
Zarobił na świecie: 875.7
Łączny dochód: 1,276.5

Pierwszą dziesiątkę otwiera druga i ostatnia animacja na tej liście, ale trzeba przyznać, że aż dwie pozycje dla filmów animowanych to i tak bardzo dużo. W każdym razie Kraina Lodu to kolejny hit od Disneya na tej liście (będzie ich jeszcze kilka). Ta świetna bajeczka opowiada o Annie, która wyrusza by odnaleźć swą siostrę Elsę posiadającą moc kontroli nad śniegiem i lodem, co prowadzi do potężnych anomalii pogodowych. 2 Oscary, po jednym Złotym Globie i Saturnie. To chyba pokazuje, z jakim poziomem mamy tu do czynienia.


9. Star Wars: The Last Jedi (Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi)

Premiera: 2017
Zarobił w USA: 610.7
Zarobił na świecie: 700.7
Łączny dochód: 1,311.4

Jak widać po bardzo podobnym dochodzie w Stanach i reszcie świata, Gwiezdne Wojny to jedna z tych marek, które są wszędzie tak samo popularne. Pozycja epizodu VIII może jeszcze ulec poprawie, bo film jest przecież cały czas wyświetlany w kinach. Widać też, że kontrowersje to jedno, a podejście szeregowego widza to zupełnie co innego i hardkorowi fani nie zdołali wpłynąć na stosunek ludzi oraz ich zainteresowanie tą franczyzą i zwłaszcza tą konkretną częścią.


8. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II)

Premiera: 2011
Zarobił w USA: 381.0
Zarobił na świecie: 960.5
Łączny dochód: 1,341.5

Trochę dziwi fakt, że na liście jest tylko jeden film o tym najsłynniejszym młodocianym czarodzieju wszech czasów. Ma to jednak bardziej związek z coraz większymi dochodami osiąganymi rok po roku przez kolejne blockbustery niż popularnością jako taką tej słynnej postaci z kart powieści J. K. Rowling. To też jedyna adaptacja książkowa na tej liście, co też każe wyciągnąć pewne wnioski. Druga część Insygniów Śmierci była nie tylko zakończeniem widowiskowej serii, ale i pewnej epoki.

Przejdź do strony

Miesięcznik PSX Extreme