Xbox One X przenoszenie zawartości z Xbox One / Xbox One S

Xbox One X przenoszenie zawartości z Xbox One / Xbox One S

Wojciech Gruszczyk | 06.11.2017, 19:56

Pewnie wielu naszych czytelników wyczekuje teraz na kurierów z wielkimi paczkami skrywającymi najpotężniejszą konsolę w historii. Zanim jednak otworzycie pudełka i poczujecie zapach świeżej mocy, warto zadbać o kilka drobnych szczegółów. Jeśli posiadacie w domach Xboksa One lub Xboksa One S, to już teraz możecie przygotować się na nadciągające atrakcje.

Xbox One X nie można połączyć za pomocą jakiegokolwiek kabla z Xboksem One lub Xboksem One S w celu przerzucenia zawartości z jednej konsoli na drugą. Microsoft w tej sytuacji zdecydował się wykorzystać dwie opcje: przerzucenie zawartości za pomocą dysku lub wykorzystanie do pomocy połączenia sieciowego. Warto jednak jeszcze przed przywitaniem kuriera dobrze przygotować konsolę.

Dalsza część tekstu pod wideo

Przygotuj się na bestię

Microsoft już kilka tygodni temu informował o możliwości pobierania treści przeznaczonych dla Xboksa One X. Nawet posiadacze pierwszego Xboksa One mogą wskoczyć w ustawienia zaznaczyć opcję „Pobierz zasoby 4K do gier” i następnie obserwować jak wielkie łatki lądują na ich sprzęcie. Ten z pozoru niepotrzebny proces ma jednak głębsze dno, ponieważ aktualizacje dla nowej konsoli Microsoftu potrafią ważyć od kilku do kilkudziesięciu GB, więc w tej sytuacji zaoszczędzicie sporo czasu – gdy już Xbox One X wyląduje w Waszych domach, to będziecie posiadać ulepszone produkcje.

Jak to zrobię? Wejdź w „Ustawienia”, następnie przejdź do zakładki „System”, w kolejnym kroku wybierz „Kopia zapasowa i transfer” i w tym miejscu możesz zaznaczyć „Pobierz zasoby 4K do gier”.

Podłączamy dysk do konsoli

Pliki pobrane, więc czas na kolejny krok. Gracze mogą teraz wybrać jedną z dwóch opcji: podłączyć do konsoli dysk lub włączyć dwie konsole i podłączyć je do wspólnej Sieci. Zdecydowanie polecam wykorzystanie dysku, ponieważ dość prędko zorientujecie się, że 1TB wrzucony do Xboksa One X nie wystarczy na długo i niezbędne będzie kasowanie gier lub właśnie zainwestowanie w dodatkową pamięć.

Podłączony do konsoli dysk należy na początku sformatować – oczywiście w tej sytuacji stracicie całą zawartość, więc wcześniej warto przejrzeć pliki. Gdy już jesteście gotowi, nazwiecie nową partycję, to możecie rozpocząć przerzucanie zawartości.

Jak to zrobię? Wejdź w „Ustawienia”, następnie w „System”, w kolejnym kroku w „Magazyn pamięci” i w tym miejscu zobaczysz dwa dyski: wewnętrzny i zewnętrzny. Później przechodzimy na partycję po lewej stronie (systemową) i wybieramy „Przenieś” – w tym miejscu można jeszcze ustawić domyślną instalację lub miejsce przechwytywania materiałów. W zakładce „Przenieś” widzimy całą listę wszystkich zainstalowanych gier i tutaj możemy zaznaczyć wszystkie produkcje lub wybrać wyznaczone. Po dokonaniu wyboru wybieramy: „Kopiuj wybrane” (pliki zostaną na dysku i pojawią się na drugim) lub „Przenieś wybrane” (pliki zostaną wycięte z pierwszego dysku i będą dostępne wyłącznie na drugim). Po zatwierdzeniu możemy wejść do zakładki „Kolejka” (w „Gry i Aplikacje”) i tam patrzymy na proces przenoszenia plików.

Ważne: upewnij się, że posiadasz zaktualizowane gry, ponieważ w zakładce „Przenieś” mogą nie pojawić się tytuły bez najnowszych łatek.

Dzięki takiemu przygotowaniu konsoli, pobraniu aktualizacji i przeniesieniu ich na dysk zewnętrzny zaoszczędzamy sporo czasu, ponieważ po pojawieniu się w domu Xboksa One X, podłączamy urządzenie za pomocą USB do nowej konsoli i po sekundzie możemy już grać w ulepszone tytuły. Konsola Microsoftu nie wymaga przenoszenia plików na urządzenie (można grać z dysku), ale oczywiście taka opcja również istnieje – wykonujemy ją w identyczny sposób, jednak w „Magazynie Pamięci” wybieramy partycję po prawej stronie (zewnętrzną).

A może przez Sieć?

Microsoft przygotował również opcję przenoszenia plików pomiędzy konsolami za pomocą sieci wifi. Propozycja wymaga jednak włączenia jednocześnie dwóch urządzeń i sam proces trwa dłużej.

Jak to zrobię? Wejdź w „Ustawienia”, następnie w „System”, w kolejnym kroku wybierz „Kopia zapasowa i transfer”, później kliknij w „Transfer w sieci” i zaznacz „Zezwól na transfer w sieci”. Ten proces należy powtórzyć na obu konsolach i oczywiście sprzęty muszą znajdować się pod jednym wifi. Gdy już wykonamy podstawowe ustawienia, to właśnie w zakładce „Transfer w sieci” pojawi się druga konsola, więc wybieramy „Przenieś” i tutaj widzimy całą listę wszystkich zainstalowanych gier. W tym miejscu możemy zaznaczyć wszystkie produkcje lub wybrać wyznaczone. Po dokonaniu wyboru klikamy: „Kopiuj wybrane” (pliki zostaną na dysku i pojawią się na drugim) lub „Przenieś wybrane” (pliki zostaną wycięte z pierwszego dysku i będą dostępne wyłącznie na drugim). Po zatwierdzeniu możemy wejść do zakładkę „Kolejka” (w „Gry i Aplikacje”) i tam patrzymy na proces przenoszenia plików.

Ważne: w zależności od sprzętu wybieramy drogę przenoszenia plików – możemy przerzucać z Xboksa One X na Xboksa One/Xboksa One S lub Xboksa One/Xboksa One S na Xboksa One X.

Czy w ogóle warto?

Sprawa jest raczej bardzo prosta: chcesz zaoszczędzić czas? Lepiej się dobrze przygotować. Pewnie tylko garstka osób może pozwolić sobie, by pobierać pliki w prędkości 50GB w 8 minut i 20 sekund, a właśnie takie rezultaty można bez problemu osiągnąć podczas przenoszenia danych. Sporo oczywiście w tym wypadku zależy od Waszego sprzętu (dysku), ale przygotowując urządzenie na przyjazd kuriera, możecie mieć pewność, że już po kilku sekundach od odpakowania konsoli, będziecie mogli cieszyć się rozgrywką w najwyższej jakości.

Wojciech Gruszczyk Strona autora
Miał przyjść do redakcji zrobić kilka turniejów, ale cytując klasyka „został na dłużej”. Szybko wykazał się pracowitością, dzięki której wyrobił sobie pozycję w redakcji i zajmuje się różnymi tematami. Najchętniej przedstawia wiadomości ze świat gier, rozrywki i technologii oraz przygotowuje recenzje gier i sprzętu. Jeśli jest zadanie – Wojtek na pewno się z nim zmierzy. 
cropper