SKLEP
Roger Żochowski Roger Żochowski 10.06.2017
Recenzja komiksu Wonder Woman by Greg Rucka - Amazonka w wysokiej formie
586V

Recenzja komiksu Wonder Woman by Greg Rucka - Amazonka w wysokiej formie

W kinach zadebiutowała udana filmowa wersja przygód Wonder Woman, tymczasem na rynku dostępny jest pierwszy opasły tom jej komiksowych przygód, które sygnuje swoim nazwiskiem Greg Rucka.

Komiks, który liczy sobie 396 stron, rozpoczyna się samodzielną historią zatytułowaną Hiketeia a następnie przedstawia losy słynnej półbogini zebrane w zeszytach. Hiketeia, choć dość krótka, zaskakuje mrocznym klimatem i opowiada o pewnym starożytnym rytuale, którego zasad musi również przestrzegać Wonder Woman. Świetnie poprowadzona historia stawia superbohaterkę w bardzo ciężkiej sytuacji - musi ona otoczyć opieką dziewczynę oskarżoną o liczne zabójstwa i ściganą przez Batmana. Całość przypomina trochę grecką tragedię - cokolwiek zrobią bohaterowie i tak ściągnie to na nich nieszczęście. Historia pokazuje Dianę od "ludzkiej" strony, co jak się szybko okazuje jest jedną z głównych cech całego tomu

Dalsza część wydania zbiorczego jest może mniej mroczna, ale równie wciągająca. Widzimy Wonder Woman zarówno jako heroinę walczącą ze złoczyńcami i próbującą ratować ziemię, jak i ambasadorkę Themysciry (wyspy Amazonek) przy ONZ. Poza scenami, w których korzysta ona ze swoich mocy, spora część komiksu skupia się na ukazaniu jej codziennego życia. Ciężkiej pracy, rozmów ze swoim sztabem, negocjacjach na szczeblu państwowym czy więzach rodzinnych. Diana wydaje też na rynek książkę, w której porusza wiele ważnych kwestii ocierających się momentami mocno o feminizm. To nadaje jej postaci charakteru, w kilku momentach czytelnik może nawet kwestionować jej podejście do pewnych spraw. Wszystko dlatego, że Wonder Woman nie jest idealizowana.

Bardzo podobały mi się gościnne, nienachalne występy innych postaci z uniwersum DC jak Superman, Batman czy Flash. Z drugiej strony w pewnym momencie możemy poczuć się zagubieni, bo liczba postaci pobocznych wprowadzonych do scenariusza wymyka się spod kontroli. A to dlatego, że w komiksie mamy ogrom przeróżnych wątków. Wydana książka przyciąga do Wonder Women zarówno zwolenników jak i przeciwników. Ci drudzy na czele z doktorem Psycho planują urządzić jej na ziemi piekło, a nie brakuje też organizacji sprzeciwiającej się poglądom słynnej Amazonki. Jakby tego było mało, mamy Olimp, na którym dochodzi do kolejnych sprzeczek bogów. W komiksie przewija się cała masa postaci znanych z mitologii greckiej, a na pierwszy plan wysuwa się spór Zeusa z siostrą, tajemnicze podchody boga wojny, Aresa, czy perypetie pewnych Gorgon próbujących ożywić siostrę Meduzę. Jak przystało na greckich bogów - jest zazdrość, gniew, zemsta, miłość, rządza, dramat i masa smaczków dla fanów tej tematyki. Równolegle do tych wydarzeń trwają również polityczne przepychanki pomiędzy USA i wyspą Amazonek mającą ogromne problemy oraz próba uratowania Silver Swan, przyjaciółki Wonder Woman poddanej okropnym ekspertom. Na nudę nie można narzekać

Za rysunki odpowiadają między innymi Drew Johnson i Steven Sadowski. Komiks jest bardzo czytelny, nie brakuje efektownym i pełnych kolorów kadrów, ale i stonowanych, klimatycznych obrazów budujących nastrój. Niestety czasami przydałoby się nieco więcej detali, lekkim zawodem są też sceny walk, które powinny być bardziej efektowne i skomplikowane, a sprawiają momentami wrażenie niedbałych. Inna sprawa, że jest to komiks, w którym akcja ustępuje ciekawym dialogom i budowaniu relacji pomiędzy postaciami. Greg Rucka, autor scenariusza, pokazał Wonder Woman z wielu stron - jako ambasadorkę, panią polityk, superbohaterkę, ale i dziewczynę, która ma swoje wady, obawy i uczucia. O ile film kinowy pokazuje początki Diany, w komiksie przedstawiony jest obraz kobiety, którą świat szanuje nie mniej niż Supermana czy Batmana. W świecie komiksu wypełnionym po same wieko męskimi postaciami, pierwszy tom autorstwa Rucki pokazuje ogromny potencjał drzemiący w Wonder Woman. Warto mieć go w swojej kolekcji.

Wydawca: Egmont
Scenariusz: Greg Rucka
Rysunki: Drew Johnson, J.G.Jones, Shane Davis, Stephen Sadowski         
Liczba stron: 396
Oprawa: twarda w obwolucie
Papier: kredowy
Cena z okładki: 119,99 zł

Tagi: komiks recenzja wonder woman

Werdykt
  • + Dobry wielowątkowy scenariusz
  • + Znakomite rysunki
  • + Otwarcie w postaci Hiketei
  • + Smaczki z greckiej mitologii
  • + Wonder Woman z krwi i kości
  • - Nagromadzenie postaci
  • - Część kardów
8.5
Roger Żochowski
Roger Żochowski Jeśli ktoś lubi komiksy, w których efektowne bitki ustępują miejsca wielowątkowej fabule i budowaniu relacji pomiędzy bohaterami, Wonder Woman to zakup obowiązkowy.

Miesięcznik PSX Extreme