redakcja PPE redakcja PPE 20.09.2015
Muzyka Gracza - Everybody's Gone to the Rapture & Kholat
674V

Muzyka Gracza - Everybody's Gone to the Rapture & Kholat

Czas na grozę – rodzimą i zagraniczną. W najnowszej Muzyce Gracza obok siebie stają Kholat Arkadiusza Reikowskiego oraz Everybody's Gone to the Rapture Jessicy Curry. Smacznego.

Znajomość polskich kompozytorów muzyki z gier, w kraju czy za granicą, kończy się na twórcach Wiedźmina – to fakt. Z drugiej strony nie ma też co czarować; podobnie nośnych tytułów i ścieżek ze świecą szukać, ale budżet to nie wszystko. Piotr Musiał w This War of Mine (który zresztą pojawił się już w Muzyce Gracza) zdziałał sporo dobrego - „treść ponad formą, czytanie między akordami” jak to podsumował Krzysztof. Arkadiusz Reikowski i jego Kholat radzą sobie z emocjami równie dobrze. Polski horror studia IMGN.PRO oprawiono subtelnie, korzystając głównie ze smyczków i fortepianu. Mocny fundament dopełniają wokalne wykończenia – w tej roli Penelopa Willmann-Szynalik oraz Mary Elizabeth McGlynn, tak, ta sama, która regularnie pojawiała się na ścieżkach Akiry Yamaoki, a którego twórczością Reikowski nierzadko się inspiruje. Kholat to miła niespodzianka i nieźle skrojona ścieżka. Nie dajcie się prosić, tylko 5$ na Bandcampie.

Dear Esther wg pomysłu i wykonania The Chinese Room nie był grą łatwą do zaszufladkowania. Dla niektórych w ogóle nie był grą w „klasycznym” znaczeniu tego słowa. Mimo to znalazł grono oddanych fanów, czego zasługę łatwo upatrywać w oprawie audio – dla Dear Esther bardzo ważny, jeśli nie kluczowy nośnik emocji. Mnie minimalizm Jessici Curry nie kupił, ale otworzył kredyt zaufania, teraz spłacony oprawą Everybody's Gone to the Rapture. Wciąż skromna w instrumentarium, ale za to ciekawsza, przyjemniejsza w odbiorze, pełniejsza. Świetnie sprawdziła się główna atrakcja ścieżki – chóry, kościelnie majestatyczne, śpiewające w języku angielskim, co również znajduje uzasadnienie w kontekście gry. Polecamy – album na pewno znajdzie sobie miejsce w tegorocznych nominacjach.

Cotygodniową (a czasem codwumiesięczną) porcję Muzyki Gracza zapewniają Gracze Słuchacze – Lekko i z polotem o muzyce z gier.

Tagi: muzyka gracza redakcja