10 najlepszych Easter Eggów i smaczków z serii Far Cry

10 najlepszych Easter Eggów i smaczków z serii Far Cry

Bartosz Dawidowski | 05.12.2021, 09:00

Marka Far Cry znana jest z gagów i komicznych motywów. Nie dziwi zatem fakt, że Ubisoft poukrywał w tytułach z tej serii wiele świetnych smaczków i Easter Eggów. Przed wami najmocniejsze przykłady takich ciekawostek od deweloperów.

10. Far Cry 6 - list od Rihanny

Okazuje się, że deweloperzy z Ubisoftu zasłuchani są w szlagierach Rihanny. W Far Cry 6 można odnaleźć list od niejakiej "Riri" (jeden z pseudonimów Rihanny), w którym cytowane są teksty z wielu znanych piosenek tej piosenkarki. W zasadzie cała ta korespondencja to miks najbardziej rozpoznawalnych wyjątków z jej utworów.

9. Far Cry 6 - skok Asasyna

Na startowej wyspie w Far Cry 6 znajdziemy wieżę, pod która umieszczono stóg siana. Samo w sobie nie zasłużyłoby to na miano Easter Egga, ale po wdrapaniu się na budowlę słychać charakterystyczny odgłos drapieżnego ptaka, wyjęty oczywiście bezpośrednio z marki Assassin's Creed. Nie próbujcie tylko skoku do sianka, jak Ezio. To nie może się skończyć dobrze w uniwersum Far Cry.

8. Far Cry - świnia prowadzi

Nie jest to może typowy Easter Egg, ale to tak zwariowany smaczek, że nie mogłem sobie odmówić umieszczenia go w tej liście. W pierwszym Far Cry jeśli zaparkujemy nasz pojazd na stromym zboczu czy schodach za kierownicą zmaterializuje się... prosiak, który przestawi wóz w bardziej cywilizowane miejsce.

7. Far Cry 4 - strzała w kolanie ze Skyrim

Kiedy wprowadzano Far Cry 4 na rynek (2014 rok) wciąż trwała szajba na punkcie Skyrim a memy związane z tym sandboksowym roleplayem Bethesdy były bardzo popularne. Ubisoft nie mógł więc przepuścić okazji, by ponabijać się z The Elder Scrolls. Firma w jednej lokacji umieściła "hołd" dla Skyrim: trupa z wbitą strzałą w kolano, na dodatek z nałożonym koszem na głowę. To nawiązanie nadużywanego przez strażników z The Elder Scrolls V powiedzonka o tym, jak zostali zranieni w nogę i zakończyły się ich przygody w szerokim świecie. Przedmiot na głowie to natomiast aluzja do exploita ze Skyrim, który pozwalał na bezkarne okradanie NPC-ów. Warto też dodać, że o "strzałach w kolanie" wspominają też niektóre postacie z Far Cry 5.

6. Far Cry 3: Blood Dragon - Wojownicze Żółwie Ninja

W Blood Dragon można znaleźć miejscówkę z żółwiami skrywającymi się w kanałach. Zimnokrwiste stwory uwielbiają... pizzę. To oczywiste nawiązanie do Wojowniczych Żółwi Ninja. W Blood Dragon gady okazują się jednak znacznie mniej groźne, niż w serialu i komiksach.

5. Far Cry 3 - organizacja z Assassin's Creed

Najlepszy Easter Egg/smaczek z Far Cry 3 związany jest z marką Assassin's Creed. W pewnym bunkrze w grze, w bonusowym pakiecie misji zwanych Lost Expeditions, czeka na nas smaczek związany z "Abstergo Industries" , czyli z organizacją doskonale znaną fanom Assassin's Creed. To nie koniec nawiązań do tej kultowej marki Ubisoftu - w dalszej części bunkra znaleźć można dokument odwołujący się do "Fragmentów Edenu", czyli dokładniej do technologii cywilizacji Isu, znanej z "asasynowego" uniwersum. 

4. Far Cry Primal - szkielet smoka z Blood Dragon

W Far Cry Primal można znaleźć w jednej z licznych jaskiń w grze szkielet tytułowego, "laserowego" gada, znanego ze znakomitego Far Cry 3 Blood Dragon. To zdecydowanie najbardziej szalona rzecz, na którą można natknąć się w tej prehistorycznej przygodzie (no... może oprócz napędzanego siłą mięśni "samochodu" z pewnego klasycznego serialu animowanego, o czym poniżej).

3. Far Cry 5 - "Pogromcy duchów"

W hotelu King's Hot Springs, w regionie opanowanym przez Faith, straszy. Błądząc po tym przybytku można usłyszeć muzykę budującą napięcie, rodem z horroru i tajemnicze pukanie. Jeśli popatrzycie w oczy niedźwiedzia znajdującego się w centralnej części holu tego miejsca, okaże się, że zwierzak śledzi nas oczami. Efekt jest subtelny, ale dostrzegalny. Najciekawszy smaczek kryje się jednak w tym nawiedzonym miejscu w liście znajdującym się na jednym ze stolików hotelowych. W nim pewien "Łowca duchów" pisze o paranormalnych zdarzeniach w hotelu Hot Springs, gdzie "ektoplazma" objawia się jako mgła. List kończy się parafrazą kultowego tekstu z filmu "Ghosbusters": "Who am I gonna call"? W innym miejscu znajdziemy natomiast list z kultową frazą "I ain't afraid of no ghosts".

2. Far Cry 5 - na planie filmu pt. "Blood Dragon"

Znakomite Blood Dragon pojawiło się w bardzo intensywnej formie w Far Cry 5. Gra wzmiankowana jest wielokrotnie w zadaniach związanych z reżyserem Guyem Marvelem, który kręci film pod właśnie takim tytułem. Aktorem w tym przedsięwzięciu staje się oczywiście główny bohater FC5, który musi w jak najbardziej efektowny zabijać Anioły Faith.

Trudno nazywać tę świetną misję, w której nie zabrakło muzyki z Blood Dragon, ukrytym Easter Eggiem. Quest jest dobrze oznaczony na mapie i trudno go przeoczyć. Ogromne dawki humoru i świetnych aluzji do innych tytułów Ubisoftu ("nie będę już więcej pracować z Francuzami"- żali się Guy Marvel) czy do strasznie kiepskiego filmu Uwe'a Bolla są tutaj po prostu mistrzowskie.

1. Far Cry Primal - samochód Flinstonów

Far Cry Primal nie miał za dobrej prasy w momencie premiery, ale Ubisoft po kilku tygodniach od wydania gry wypuścił ważną aktualizację, która wprowadziła do gry tryb Survival, o niebo ulepszający charakter zabawy w tej niedocenianej perełce. Po czasie okazało się, że nie zabrakło w niej też świetnych Easter Eggów. Choćby takich, jak zatopiony samochód Flinstonów z kultowego serialu animowanego, autorstwa Willama Hanny i Josepha Barbery.