Mateusz Wróbel Mateusz Wróbel 21.11.2021
TOP 10 gier gangsterskich, czyli nie samym GTA 5 człowiek żyje
8016V

TOP 10 gier gangsterskich, czyli nie samym GTA 5 człowiek żyje

GTA 5 to najchętniej kupowana gra przez graczy. Ba, to najbardziej dochodowa produkcja w historii branży. Rockstar Games wydał na rynek diament, na którym tym razem nie będziemy się skupiać - poniżej znajdziecie inne tytuły gangsterskie, którym warto się przyjrzeć.

10. Empire of Sin

Dzisiejsze zestawienie otworzy strategiczne Empire of Sin, które pozwala zainteresowanym kierować mafijną rodziną w czasie prohibicji. Przenosimy się do Chicago, w którym przestępczość rozwija się na w zatrważającym tempie. Gangi walczą o swoje wpływy i tereny, a do całej zabawy dołączamy również my wraz ze swoim malutkim, a przynajmniej na początku rozgrywki, oddziałem. Sporą rolę w rozgrywce odgrywa taktyczne podejście, od którego zależy powodzenie danej misji.

9. Ojciec Chrzestny

Ojciec Chrzestny (aka. The Godfather) miało być GTA od Electronic Arts. Trzeba przyznać, że finalnie im się to udało, ponieważ produkcja z 2006 roku trzymała wysoki poziom dzięki dobrze zaprojektowanym lokacjom i satysfakcjonującym zadaniom zlecanym przez rodzinę głównego bohatera. Najczęściej ograniczały się one do odwożenia znajomych z miejsc zbrodni, podkładaniu materiałów wybuchowych czy eliminowaniu niewygodnych ludzi - wykonując je czuć było gangsterski klimat.

8. Mafia: Edycja Ostateczna

Mafia: Edycja Ostateczna to pierwszy i jedyny remake w dzisiejszym zestawieniu. Światło dzienne ujrzał w poprzednim roku i trzeba sobie powiedzieć, że jest to jedno z najbardziej chwalonych odświeżeń przez graczy. Akcja produkcji toczy się w fikcyjnym Lost Heaven, a protagonistą został Tommy Angelo - taksówkarz, którego życie w pewną noc wywróciło się o 180 stopni. Aby zdobyć szybko i łatwo pieniądze, Thomas zaczyna działać na rzecz zorganizowanej grupy przestępczej, co nie do końca wychodzi mu na dobre.

7. GTA Vice City

Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że mimo tego, iż Grand Theft Auto: Vice City otrzymało remaster wchodzący w skład Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition, to i tak lepiej jest zapoznać się z bardziej dopracowanym oryginałem. Odsłona kultowej serii Rockstara ukazała się na rynku w 2002 roku. Mniej więcej 19 lat temu zainteresowani mogli poznać Tommy'ego Vercettiego, który po wyjściu z więzienia pracuje dla wpływowego Sonny'ego Forreli. Zadaniem bohatera jest założyć filię narkotykowego interesuje swojego szefa w Vice City.

6. L.A. Noire

L.A. Noire jest kolejną produkcją od Rockstar Games w tymże zestawieniu. Była ona na swój sposób przełomowa, ponieważ deweloperzy za nią odpowiedzialni - dokładnie Team Bondi, który finalnie zbankrutował i nie zajmuje się już tworzeniem gier wideo - zadbał o technologię realistycznej mimiki twarzy, dzięki czemu wcielanie się w detektywa i przesłuchiwanie świadków sprawiało sporo przyjemności. Oprócz skupiania się na dialogach odbiorcy musieli bacznie przyglądać się twarzom NPC-ów i domyślać się, czy mówią prawdę, czy też blefują. Główna oś fabularna L.A. Noire kręci się wokół tajemniczych morderstw kobiet w Los Angeles.

5. Sleeping Dogs

Największa niespodzianka w tej kategorii gier wideo? Zdecydowanie Sleeping Dogs, które mimo tego, iż było pod wieloma względami drewniane, to potrafiło wyróżnić się na tle innych produkcji niezapomnianą fabułą, bardzo dobrze wykreowanymi bohaterami, a także wyjątkowym klimatem. Zainteresowani przejmują kontrolę nad działającym pod przykrywką Wei Shenem, który musi przeniknąć w struktury triad Bureau i zinfiltrować grupę przestępczą prowadzoną przez Sun On Yee. Poznając bliżej swoich "współpracowników" protagonista staje przed wieloma moralnymi wyborami, od których zależy życie jego kompanów, a także powodzenie misji.

4. Max Payne 3

Tuż za podium znalazł się wiecznie młody Max Payne 3. Po tragicznych wydarzeniach z poprzednich części marki Rockstara, tytułowy bohater topi swoje smutki w alkoholu oraz tabletkach. Po wielu nieprzespanych dniach w końcu dostaje drugą szansę i zostaje prywatnym ochraniarzem pewnej bogatej rodziny. Z założenia prosta praca przeradza się w kolejne krwawe zamieszki, w których Max Payne - chcąc nie chcąc - bierze udział.

3. GTA 4

Podium otwiera Grand Theft Auto IV, które - podobnie jak L.A. Noire - zaoferowało wiele innowacyjnych rozwiązań. To pierwsza odsłona GTA, w której, dzięki przebojowym silniku graficznym Rockstar Advanced Game Engine, zadbano o realistyczne zachowanie się pojazdów, ruchów postaci czy destrukcję otoczenia. Wszystko to spowodowało, że w Grand Theft Auto IV gra się przyjemnie nawet do dzisiaj. 

2. GTA: San Andreas

Podobnie, jak w przypadku GTA: Vice City, GTA: San Andreas również zadebiutowało w odrestaurowanej wersji wraz z premierą edycji Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition. Niestety, ale i tutaj przygoda CJ-a pozostawia wiele do życzenia, więc zalecane jest sięgnąć po oryginał, który wciąż jest w pełni grywalny. I do tego niesamowicie klimatyczny - osoby, które w przeszłości wychowały się na Groove Street będą doskonale wiedzieć, o czym mówię.

1. Mafia 2

Najlepsza gra gangsterka? Bezapelacyjnie Mafia II, z której wspomnienia nie ulotnią się z mojej pamięci prawdopodobnie do końca życia. Przygoda Vito Scaletty i jego przyjaciela Joe Barbaro, skupiająca się na zarobieniu pieniędzy, które potem zostałyby przeznaczone na spłatę długów, była wspaniała pod wieloma względami. Na szczególną historię zasługuje jednak sam scenariusz, który pokazuje, że ten, kto mieczem wojuje, od miecza ginie.

Tagi: 2K Czech 2K Games GTA Mafia II Mafia Remake Max Payne Sleeping Dogs