Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 14.11.2021
10 najlepszych filmowych Easter Eggów w grach
1455V

10 najlepszych filmowych Easter Eggów w grach

Twórcy gier od wielu lat lubują się w umieszczaniu w swoich dziełach rozmaitych, ukrytych smaczków. Często są to bardzo rozbudowane nawiązania do filmów. Właśnie na tym temacie - aluzji do hollywoodzkich produkcji w grach - skupiamy się w dzisiejszym rankingu TOP 10.

10. Halo 5 - "Diuna"

W Halo 5, na mapie The Rig, można natknąć się na bardzo klimatyczny Easter Egg, związany z filmem (a właściwie obecnie już z "filmami") "Diuna". W grze można zobaczyć w oddali jak z pustynnych piasków wyłania się słynny czerw pustyni (aka "piaskal"), czyli stwór wymyślony na potrzeby epickiej opowieści Franka Herberta.

9. Shadow Warrior - "Godzilla"

W Shadow Warrior (2013) na graczy czeka niezły smaczek, który wypatrzą osoby lubiące napawać się pięknymi pejzażami. W pewnej lokacji, w 2 rozdziale gry możemy dostrzec z balkonu budynku tytułową bestię z japońskiej serii filmów "Godzilla", majaczącą na horyzoncie.

8. Fallout: New Vegas - "Indiana Jones", "Gwiezdne wojny"

Obsidian zaszalało z żartami w New Vegas, wracając do komicznej atmosfery, którą przepełniony był Fallout 2 (pierwsza odsłona marki utrzymana była w poważniejszym klimacie). W grze nie zabrakło nawiązań filmowych. W Fallout: New Vegas znaleźć można lodówkę ze szczątkami Indiany Jonesa, któremu tym razem nie udało się przeżyć atomowej eksplozji (aluzja do "Królestwa Kryształowej Czaszki"). W dziele Obsidian natknąć się też można na spopielone kości Beru i Owen. Imiona te powinny być doskonale znane fanom "Gwiezdnych wojen".


7. Call of Duty: Ghosts - "Halloween" i "Predator"

W Call of Duty: Ghosts pojawiły się dwa doskonale zrealizowane Easter Eggi związane z filmami. Pierwszy z nich związany jest z filmem "Halloween" z 1978 roku. Na mapce Fog, dostępnej w DLC Onslaught, można odblokować nagrodę za Field Order, dzięki której zmieniamy się w Michaela Myersa. Transformacji towarzyszy charakterystyczna muzyka. Drugi Easter Egg to świetne nawiązanie do "Predatora" z 1987 roku, występujące na mapce multiplayerowej Ruins.


6. Kingdom Come: Deliverance - "Harry Potter"

Czeskie studio Warhorse chyba nie przepada za Harrym Potterem. W jednej lokalizacji tej niedocenianej perełki, którą polecam wszystkim miłośnikom RPG, możemy natknąć się tajemniczy grób. Po odkopaniu mogiły okazuje się, że leży w niej szkielet kogoś w czerwonej pelerynce ułożonego tak, jakby ujeżdżał miotłę, trzymając dodatkowo w garści tajemniczy uskrzydlony przedmiot, kojarzący się ze "złotym zniczem", czyli piłeczką używaną w podniebnych zmaganiach sportowych zwanych quidditchem. Niech ci ziemia lekką będzie, Harry.

5. Daymare: 1998 - "Powrót do przyszłości"

W 3 rozdziale Daymare: 1998 można natknąć się na garaż z bardzo charakterystycznym samochodem. Ta kultowy wóz DeLorean DMC-12, spopularyzowany w "Powrocie do przyszłości" w jeszcze nieprzerobionej wersji. Na aluzje filmowe naprowadza obecność w garażu Kondensatora Strumienia i oczywiście nazwa osiągnięcia, które zgarniamy za jego znalezienie.

4. Wiedźmin 3 - "Gra o Tron"

Jeden z najlepszych filmowych Easter Eggów w magnum opus CDP RED związany jest z serialem "Gra o Tron". W pewnym miejscu na mapie Skellige dotrzeć można do zwłok wyjątkowo niskiej postaci. Po przyjrzeniu się nie ma wątpliwości, co do tożsamości denata. To Tyrion Lannister, który w świecie Dzikiego Gonu, nie przetrwał pobytu w podniebnym więzieniu. Geralt wspomina nawet o tzw. "Sky Cell", czyli zawieszonych na ogromnych wysokościach celach tylko z trzema ścianami.

3. Borderlands: The Pre-Sequel - "2001: Odyseja Kosmiczna"

W Borderlands The Pre-sequel można odnaleźć świetny Easter Egg, nawiązujący do jednego z najlepszych filmów sci-fi wszech czasów. W grze pojawia się tajemniczy Monolit z "Odysei Kosmicznej", który ma bardzo ciekawe właściwości (tutaj również nie brakuje odniesień do arcydzieła zaadaptowanego do kina przez Stanleya Kubricka), objawiające się po zetknięciu się z jego powierzchnią. Fantastycznie zrealizowany smaczek!

2. Grand Theft Auto 5 - "Thelma i Lousie"

Jeden z fajniejszych, przygotowanych z wielkim pietyzmem, filmowych Easter Eggów, znajdziemy w GTA 5. To doskonała aluzja do finału "Thelmy i Louise", filmu Ridleya Scotta z 1991 roku, opowiadającego o szalonej ucieczce dwóch przyjaciółek. Scenkę nawiązującą do zakończenia tego obrazu można zobaczyć wieczorami w świecie GTA 5 (między godziną 19 a 20), w określonym miejscu mapy. Easter Egg jest dobrze ukryty, więc możliwe, że sporo osób go nie widziało.

1. Fallout 2 - "Monty Python i Święty Graal"

Wiele jest filmowych nawiązań i żartów w marce Fallout. Najbardziej ikoniczne i udane są aluzje związane z filmami brytyjskiej grupy Monty Python. Doskonałe jest w Fallout 2 spotkanie z grupą rycerzy, którzy nie tyle, że nawiązują, co w wielu momentach cytują całe fragmenty z filmu "Monty Python i Święty Graal", poszukując nie tytułowego kielicha, lecz "świętego granatu ręcznego" (oczywiście z Antiochii).

To nie koniec rewelacyjnych nawiązań do Monty Pythona, wykonywanych przez studio Black Isle. Zespół stworzył jeszcze jeden rewelacyjny Easter Egg, wrzucając do Fallouta 2 słynny "most śmierci" z filmy "Monty Python i Święty Graal", na którym trzeba oczywiście odpowiedzieć na pytania tajemniczego strażnika.

Tagi: easter egg retro top 10