Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 15.10.2021
Filmy podobne do Władcy Pierścieni - TOP 10 
3069V

Filmy podobne do Władcy Pierścieni - TOP 10 

Władca Pierścieni jest tylko jeden - to fakt. Nie ma serii filmów, która mogłaby na podłożu fantastyki z nim konkurować. Jak się jednak nie ma, co się lubi... To się lubi, co się ma! A niektóre z filmów podobnych do Władcy Pierścieni, jakie na dziś przygotowaliśmy, zdecydowanie mogą przypaść wielu osobom do gustu. Ranking filmów, który możecie zaraz przeczytać, wypełniony będzie fantastyką i baśniowością aż po same brzegi - sprawdźcie sami! 

Nie ma sensu się czarować - trudno znaleźć osobę, która nie zna Władcy Pierścieni. Każdy musiał mieć kiedykolwiek do czynienia z książkami od fenomenalnego J.R.R. Tolkiena albo przynajmniej z filmową trylogią, która przed laty wyniosłą kino na zupełnie nowy, nieznany wcześniej poziom. Jakby tego było mało, mówimy o marce, która zrewolucjonizowała nie tylko sam gatunek fantasy (bo to oczywiste), ale także całą popkulturę. 

Z tego względu dzisiejszy ranking filmów będzie niełatwy do skonstruowania, ale przy tym także dość interesujący. Chciałbym przedstawić Wam filmy podobne do Władcy Pierścieni - takie, które niekiedy bazują na podobnych motywach, a innym razem w zbliżony sposób zachęcają do poddania się wirowi magii w światach fantasy. Próżno szukać dzieł identycznych, ale znajdą się takie, które znamionują pewne podobieństwa. Sprawdźcie sami! 

Legenda (1985) - TOP 10 - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Ranking filmów otwiera nam projekt, który debiutował długo przed filmowym Władcą Pierścieni. Fantastyka filmowa od Ridleya Scotta sprzed 36 lat! Dostajemy tu świat fantasy, jaki znamy z klasycznych powieści - są elfy, jednorożce, siły ciemności i walka dobra ze złem. Wszystko to zostało zebrane jednak do kupy i idealnie spojone przez baśniowy klimat. Co więcej, w produkcji możemy zobaczyć Tima Curry’ego, Mię Sarę czy Toma Cruise’a! 

Legenda (1985) - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Willow (1988) - TOP 9 - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Kolejna produkcja z lat 80. i raz jeszcze przygodowe kino fantasy. Tym razem historia kręci się wokół tytułowego Willowa - karzełka, który postanawia rzucić dotychczasowe życie i zaopiekować się niemowlęciem, które stało się celem złej i bezwzględnej królowej Bavmordy. Niskorosły mężczyzna postanawia uchronić dziewczynkę przed złym losem i pomóc jej dorosnąć, by mogła obalić zło.

Willow (1988) - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Beowulf (2007) - TOP 8 - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Nieco nowsza produkcja, tym razem od Roberta Zemeckisa. Twórcy zaserwowali nam podróż do czasów największych wojowników. Wtedy też żył najpotężniejszy z nich - tytułowy Beowulf. Gdy udaje mu się pokonać bestialskiego Grendela, ściąga na siebie niebezpieczeństwo ze strony jego matki - potężny potwór zamierza pomścić swoje dziecko, co prowadzi do prawdziwie epickiej wojny między dobrem a złem. 

Beowulf (2007) - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Niekończąca się opowieść (1984) - TOP 7 - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Prawie najstarszy film w zestawieniu, a przy tym taki, który oglądał prawdopodobnie każdy. Fenomenalny baśniowy klimat i przygoda, która wielu osobom przywodzi na myśl dzieciństwo. Wychowywały się na niej całe pokolenia, więc nie mogło jej tu zabraknąć. Twórcy zaserwowali nam świat, który wcześniej mogliśmy sobie wyłącznie wyobrażać - przedstawiono go na ekranie. Niczym wizualizacja dziecięcej kreatywności. 

Niekończąca się opowieść (1984) - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Most do Terabithii (2007) - TOP 6 - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Jedną z ogromnych zalet „Władcy Pierścieni” był przepiękny świat, który wręcz chciało się eksplorować. W tym przypadku mamy do czynienia z dwójką nastoletnich dzieci, które tworzą swój własny, wyimaginowany świat. Dokładnie taki, jaki znamy z powieści fantasy. Są tam trolle, elfy i inne magiczne istoty. A choć początkowo wiodą spokojne życie, po czasie muszą nieco zmienić podejście, albowiem zaczyna się robić bardzo niebezpiecznie. 

Most do Terabithii (2007) - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Królestwo Niebieskie (2005) - TOP 5 - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Zdaję sobie sprawę, że tytuł tego projektu może niektórym brzmieć niczym film chrześcijański - w rzeczywistości jest nieco inaczej. Produkcja w reżyserii Ridleya Scotta przedstawia nam Baliana, który znalazł się w najgorszym momencie swojej egzystencji. I gdy wydaje się, że ta straciła dla niego całkowicie sens, spotyka swojego ojca, który przyjeżdża z wizytą. Legendarny Godfryd ma dla syna ważne zadanie. 

Królestwo Niebieskie (2005) - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Opowieści z Narni (2005) - TOP 4 - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Choć ów cykl - zarówno pod postacią książek, jak i ich ekranizacji - nigdy nie dorównał „kultowości” powieściom J.R.R. Tolkiena, to wciąż warto się z nim zapoznać. Dostajemy bowiem fantasy w pełnej krasie, gdzie magiczne istoty oraz czary są na porządku dziennym. Piękna opowieść o dziecięcej kreatywność i tym, że czasem każdy z nas potrzebuje ucieczki do innego świata. Zdecydowanie warto dać szansę. 

Opowieści z Narni (2005) - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Władca Pierścieni (1978) - TOP 3 - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Podium otwiera pozycja, o której słyszało stosunkowo mało osób. Mowa o animacji z lat 70., która bazowała oczywiście na książkowym cyklu o tym samym tytule. A jeśli szukamy podobnych produkcji, to tę wręcz trzeba tu umieścić. Za reżyserię odpowiada Ralph Bakashi i mimo dobrego zamysłu, nie udało mu się stworzyć dzieła, które stało się podobną ikoną, co filmy kilkadziesiąt lat później. Jest gorzej, ale fani powinni sprawdzić.

Władca Pierścieni (1978) - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Harry Potter (2001-2011) - TOP 2 - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Serię książek o czarodziejach z Hogwartu od J.K. Rowling bardzo często zestawia się z „Władcą Pierścieni”. Łatwo znaleźć bowiem sporo podobieństw między dwoma światami, choć na pozór są od siebie całkowicie różne. Gdyby się jednak odpowiednio zagłębić, można trafić na elementy, które wskazywałby wręcz na inspirację. Sam świat przywodzi na myśl nieco zmodernizowaną wersję Śródziemia. A cykl filmów swoi na naprawdę wysokim poziomie.

Harry Potter (2001-2011) - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Hobbit - Trylogia (2012) - TOP 1 - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Nie może w tym wszystkim zabraknąć oczywiście także filmów z cyklu o Hobbicie. Tak, w gruncie rzeczy mówimy o czymś, co często traktowane jest z „Władcą Pierścieni” jako jedność. Technicznie rzecz biorąc mamy jednak oddzielną trylogię, więc po prostu trzeba ją tu umieścić. Nie wierzę, że jakiś fan J.R.R. Tolkiena nie oglądał „Hobbita”, ale jeśli tak było, nadrabiajcie czym prędzej - zdecydowanie trzeba to zrobić. 

Hobbit - Trylogia (2012) - Filmy podobne do Władcy Pierścieni

Filmy podobne do Władcy Pierścieni - Podsumowanie

Przebrnęliśmy przez naprawdę niezłą dawkę fantastyki i mam ogromną nadzieję, że każdy znalazł tu coś dla siebie i trafił na pozycje, jakich oczekiwał. Oczywiście bardzo trudno jest dogodzić każdemu, a przy tym - kierując się częściowo subiektywizmem - dopasować ranking filmów do wszystkich. Jeśli więc wśród produkcji podobnych do Władcy Pierścieni powinien się znaleźć jakiś tytuł, którego zabrakło - dajcie znać w sekcji komentarzy! Tymczasem - miłego seansu! 

Tagi: fantasy filmy Lord of The Rings LOTR ranking Władca Pierścieni