Kultowa broń w grach. TOP 10 ikonicznych giwer

Kultowa broń w grach. TOP 10 ikonicznych giwer

Bartosz Dawidowski | 15.08.2021, 09:00

Pewne giwery stały się ikonami dla określonych serii gier. Nie jest to najczęściej wcale najmocniejsza broń w danym tytule - to po prostu wyjątkowo charakterystyczne i przyjemne w korzystaniu egzemplarze broni. Właśnie na takim ekwipunku skupiamy się w najnowszym rankingu.

10. Golden Gun z Goldeneye 007

Dalsza część tekstu pod wideo

GoldenEye 007 w swoim czasie nie miało sobie równych w multiplayerze konsolowym (w kategorii strzelanin FPP). Gwiazdą tej gry był pistolet zwany Golden Gunem, zabijający oponentów jednym strzałem. Magazynek Golden Guna może pomieścić tylko 1 nabój, więc trzeba mieć dużo zimnej krwi, by skutecznie korzystać z tej kultowej broni.

9. Railgun z marki Quake

Doom ma swojego Super Shotguna, a ikoną Quake'a jest Railgun - szczególnie dobrze wykonany w drugiej odsłonie marki. Railgun "pluje" pociskami w wolnym tempie, przypominając tym samym karabin snajperski. Bicie tej broni jest w zamian za powolność potężne - często wystarczy jeden strzał, by powalić przeciwnika. 

8. Gravity Gun z Half-Life 2

To jedna z najbardziej wykręconych broni w naszym zestawieniu. Gravity Gun stało się w zasadzie symbolem dla Half-Life 2. Giwera pozwalająca na przechwytywanie obiektów i miotanie nimi z wielką prędkością zapadła każdemu w pamięci, kto bawił się w znakomitym tytule z 2004 roku. Gravity Gun zainspirował wiele późniejszych konstrukcji w podobnym stylu, m.in. w Doom 3 i w Destroy All Humans!

7. Pistolet M6D z serii Halo

Podstawowa broń z marki Halo stała się prawdziwą ikoną kolejnych przygód Master Chiefa. To nie powinno dziwić - rzeczone klamki mają zadziwiająco dużą siłę rażenia i w zasadzie nigdy nie przestają być przydatne (szczególnie w kampaniach).

6. M1 Garand z gier wojennych

Temat II Wojny Światowej nie może się obyć bez jednej z najbardziej charakterystycznych giwer wszech czasów. Chodzi oczywiście o amerykański M1 Garand, który dźwięczy metalicznie, gdy kończą się pociski w ładownicy. M1 Garand cechował się zadziwiająco wysoką celnością przy dobrym skalibrowaniu - broń doposażona w lunetę była skutecznie wykorzystywana przez strzelców wyborowych.

M1 Garand pojawił się nawet w grach, które nie są związane z II W.Ś. To jedna z najlepszych giwer dostępnych w znakomitym Fallout: New Vegas. W grze Obsidian M1 Garand nazywa się "This Machine".


5. Pistolet 10 mm z marki Fallout

Pancerz wspomagany to ikona falloutowego rynsztunku, natomiast jeśli chodzi o broń na pierwszy plan wysuwają się dwie pukawki: miotający nuklearnymi "bombkami" Fat Man i... pistolet na amunicję kalibru 10mm. Ta druga maszynka jest chyba najpopularniejszą bronią na starcie w praktycznie każdej odsłonie marki. Stawiam więc na tę niepozorną spluwę, jako wizytówkę postapokaliptycznych krain.


 
4. BFG z serii Doom, Quake i Rage 2

Można śmiało powiedzieć, że BFG to jedna z ulubionych broni zespołu id Sofwar. BFG przewija się przez markę Doom już od pierwszej odsłony serii, czyli od 1993 roku. Później pukawka zawędrowała też do Quake'a, a nawet do drugiej odsłony Rage. Broń wyróżnia się futurystycznym designem i sporymi gabarytami (w końcu nazwa "Big F*cking Gun" do czegoś zobowiązuje).

3. Gunblade z Final Fantasy VIII

W dziejach RPG-ów mieliśmy do czynienia z kilkoma świetnie zaprojektowanymi egzemplarzami broni palnej. Najlepsze dzieło tego typu, które stało się prawdziwą ikoną dla serii Final Fantasy i w ogóle jRPG, to kultowy Gunblade Squalla, czyli fuzja miecza i rewolweru. Fenomenalny design i wykonanie w samej grze! A że korzystanie z takiego wynalazku byłoby ogromnie utrudnione w rzeczywistości... to już inna sprawa.

2. Lancer z marki Gears of War

Lancer to bezsprzecznie ikona całej serii Gears of War - giwera połączona z piłą mechaniczną, która doskonale sprawdza się dzięki tym ostrzom również w starciach na bardzo bliskim dystansie.

1. Super Shotgun z marki Doom

Najfajniejsza strzelba w grach? Nie trzeba daleko szukać - ma ją marka Doom. Super Shotgun może nie wygląda tak efektownie jak BFG, ale jest niezwykle skuteczny i moim zdaniem bardziej rajcowny w korzystaniu, niż BFG. To mistrzostwo klasycznej, dwururkowej formy, z potężnym kopem.

Bartosz Dawidowski Strona autora
Dla PPE pisze nieprzerwanie od momentu założenia portalu w 2010 roku. Przygodę z interaktywną rozrywką zaczynał od gier na kasetach magnetofonowych, by później zapałać miłością do Amigi i PlayStation. Wciąż tęskni za złotą erą najlepszych japońskich RPG-ów z lat 90. Fan strategii, gier oferujących symulacyjne elementy i bogatą immersję. Miłośnik lotnictwa w każdej postaci.
cropper