Mateusz Wróbel Mateusz Wróbel 09.06.2021
Far Cry 6 coraz bliżej... Wspominamy poprzednie części legendarnej serii
823V

Far Cry 6 coraz bliżej... Wspominamy poprzednie części legendarnej serii

Far Cry 6 zadebiutuje w ostatnim kwartale bieżącego roku, więc jest to dobra okazja na przypomnienie sobie poprzednich części jednej z największych marek Ubisoftu.

Materiał powstał przy współpracy z siecią Media Expert.

O serii Far Cry można mówić wiele złego i dobrego, ale trzeba przyznać, że Ubisoft nie zawodzi swoich najwierniejszych fanów oferując im co parę lat - a w niektórych przypadkach nawet co rok - kontynuacje najbardziej pokochanych przez nich marek. Książkowym przykładem jest tutaj Assassin's Creed (liczy już dwanaście głównych odsłon - wynik ten robi ogromne wrażenie!), ale diametralnie nie odstaje od niego wspomniany wyżej Far Cry. Co więcej, już za parę miesięcy na półkach sklepowych pojawi się Far Cry 6, więc jest to świetny moment na przypomnienie sobie o poprzednich częściach franczyzy - tych głównych, jak i spin-offach. 

Już teraz zamów Far Cry 6 w Media Expert

Far Cry 

Pierwszy Far Cry badał grunt. Ubisoft we współpracy z Crytekiem chciał sprawdzić, czy społeczności przypadnie do gustu strzelanina z perspektywy pierwszej osoby. Najważniejszym elementem zabawy były otwarte tereny podatne na eksplorację i wykonywanie zadań na różne sposoby, więc nie można było tutaj mówić o liniowości, tak jak w innych grach akcji z tamtego okresu - przypomnijmy, że owa produkcja ujrzała światło dzienne w pierwszej połowie 2004 roku.

Far Cry 2

Far Cry 2 był sporym przełomem nie tylko pod względem graficznym (opustoszałe pustynie, tudzież tętniące życiem dżungle robiły ogromne wrażenie w czasie premiery), ale także w kwestii rozmiarów otwartego świata, liczącego mniej więcej 50 kilometrów kwadratowych, oraz sztucznej inteligencji, która w "dwójce" potrafiła chociażby przystosować swoją taktykę pod obecne warunki atmosferyczne. Szczerze powiedziawszy, złego słowa nie można było powiedzieć o samej otoczce fabularnej skupiającej się na bohaterze chorym na malarię. 

Far Cry 3

Far Cry 3 zawiesił poprzeczkę jeszcze wyżej od poprzednika, lecz nie ma co się ku temu dziwić, bo trzecia część kultowej marki Ubisoftu wciąż pojawia się na ekranach wielu graczy chcących odświeżyć sobie starszą, ale wciąż jarą produkcję. U wielu z nas zostało dla niej zarezerwowane sporo miejsca w sercu, a przyczynił się do tego dobrze napisany wątek główny, na czele z szalonym antagonistą Vaasem Montenegro, dopieszczone, wypełnione treścią lokacje podatne na przejęcia czy bardzo przyjemny system strzelania. Pozostaje liczyć na to, że zmierzający wielkimi krokami Far Cry 6 powtórzy sukces "trójki".

Far Cry 4

Po bardzo ciepłym przyjęciu Far Cry 3, fani serii liczyli, że Far Cry 4 powtórzy sukces poprzednika. Tak się niestety nie stało, ponieważ historia Ghale'a, muszącego opowiedzieć się po jednej z dwóch stron krwawego konfliktu, nie zaoferowała nic innowacyjnego. Co gorsza, wielu odbiorców uznało, że jest ona gorzej przedstawiona od tej, którą obserwowaliśmy z perspektywy Jasona Brody'ego. 

Far Cry Primal

Po niezbyt udanym debiucie "czwórki" przyszedł czas na pierwszy, większy spin-off, który został zatytułowany przez Ubisoft jako Far Cry Primal. Deweloperzy wysłuchali swoich fanów i dostarczyli im coś, z czym nie mieli jeszcze styczności. Akcja gry przeniosła ich do Europy Środkowej, a dokładniej to fikcyjnej doliny Oros, i rozegrała się dziesięć tysięcy lat przed naszą erą, co było jednoznaczne z odejściem od broni palnej na rzecz tej białej. Zamiast przygotowywania i czyszczenia poszczególnych karabinów, zainteresowani zostali zmuszeni do sklejania maczug, włóczni czy łuku, czyli narzędzi pozwalających przeżyć im w dziczy.

Far Cry 5

Far Cry 5 podzielił fanów serii, ponieważ po dopracowanym, wprowadzającym sporo nowości spin-offie musieli wrócić do pierwotnych założeń serii. Nieciężko po premierze "piątki" było znaleźć opinie, jakoby była to ulepszona "czwórka" przenosząca nas do fikcyjnego miasteczka Hope Country w stanie Montana. Ubisoftowi udało się oddać wiejski klimat i zachęcić do poznania antagonistów z grupy Josepha Seeda kosztem - niestety - cholernie nudnych aktywności pobocznych.

Far Cry New Dawn

Ubisoft w pewnym momencie postanowił kontynuować wydarzenia z Far Cry 5, więc stworzył Far Cry New Dawn rozgrywający się dokładnie siedemnaście lat po wydarzeniach skupiających się na rodzeństwie Seedów. Wskakując w buty nowego bohatera, zwiedzaliśmy mocno zmienione wskutek wybuchu bomby nuklearnej lokacje w Hope Country, stawiając jednocześnie czoła bliźniaczkom Mickey i Lou, które chciały przejąć władzę nad amerykańskim hrabstwem.

Patrząc na ostatnie odsłony marki Far Cry, potrzebujemy coś grubszego, a przyglądając się zeszłotygodniowemu pokazowi i udostępnionym po nim informacjom nt. otwartego świata, broni, aktywności w świecie Far Cry 6, wspomniana w tytule produkcja powinna odnieść spory sukces na rynku.

Już teraz zamów Far Cry 6 w Media Expert

Advertisement

Tagi: Far Cry 6 Marka Seria Ubisoft