Mateusz Wróbel Mateusz Wróbel 23.05.2021
TOP 10 gier z serii Assassin's Creed
7437V

TOP 10 gier z serii Assassin's Creed

Jestem ogromnym fanem serii Assassin's Creed, więc postanowiłem przygotować dla Was osobisty ranking najlepszych odsłon marki o zakapturzonych zabójcach. Zachęcam do dzielenia się swoimi typami w sekcji komentarzy!

10. Assassin's Creed

Assassin's Creed otworzy dzisiejsze zestawienie. Grzechem byłoby umieszczenie gry wyżej z jednego względu - była do bólu powtarzalna, a eliminowanie coraz trudniej dostępnych celów bardzo mocno nużyło. Tak naprawdę, jedynkę wybroniła ciekawa otoczka fabularna będąca wstępem do czegoś większego. Czegoś, co pozwoliło Ubisoftowi stworzyć już dwanaście głównych odsłon serii. Liczba ta naprawdę robi wrażenie.

9. Assassin's Creed Syndicate

Assassin's Creed: Syndicate był sporym eksperymentem. Ubisoft tak naprawdę po raz pierwszy zaserwował nam bardziej otwarte tereny, które nie każdemu przypadły do gustu. Mimo tego, iż Londyn w okresie Rewolucji Przemysłowej oferował masę historycznych miejscówek, to zawarte w nim aktywności nie potrafiły zainteresować odbiorców. Minusem - ku zdziwieniu wielu - był także sam wątek główny, którym seria Assassin's Creed zawsze stała.

8. Assassin's Creed Odyssey

Assassin's Creed: Odyssey wprowadził sporo nowości w serii. Deweloperzy za nią odpowiedzialni chcieli przekształcić ją w RPG-a, więc dodali romanse, wybór w dialogach i decyzje rzutujące na dalsze wątki główne i poboczne. Niestety, ale w moim odczuciu część przenosząca nas do antycznej Grecji była jedynie eksperymentem, i to na dodatek mocno nieudanym, bo w nowej formule zdecydowanie lepiej odnalazł się umieszczony na podium Assassin's Creed Valhalla.

7. Assassin's Creed III

Assassin's Creed III pozwoliło wcielić nam się w Connora Kenwaya, z pomocą którego Desmond Miles zakończył pewną historię. Bohater trójki odegrał sporą rolę w procesie uzyskania przez USA niepodległości, jednocześnie rozwiązując prywatną sprawę, która przez długi czas go dręczyła. Sporą atrakcją w rozgrywce tejże odsłony był dodatkowy, mocno rozbudowany arsenał pozwalający eliminować wrogów na nowe, nieznane dotąd sposoby.

6. Assassin's Creed IV: Black Flag

Ubisoft nie zapomniał o osobach interesujących się tematyką piratów, oferując im Assassin's Creed IV: Black Flag. To właśnie w tej części wcieliliśmy się w lubiącego zamoczyć usta w alkoholu Edwarda Kenwaya, który jest ojcem znanego z trójki Haythama Kenwaya. W trakcie swojej przygody pirat spotyka na swojej drodze Asasyna, którego postanawia ograbić - czynność ta wywraca jego życie do góry nogami, zmuszając go do walki z Templariuszami. Część ta została doceniona przez krytyków oraz graczy przede wszystkim za - podobnie jak w przypadku trójki - zjawiskowe bitwy morskie.

5. Assassin's Creed Revelations

Po kilku skargach, Assassin's Creed: Revelations wprowadziło sporo zmian w zakresie systemu walki i sterowania kamerą, która w poprzednich pozycjach niejednokrotnie dawała w kość. Ezio Auditore da Firenze tym razem opuszcza mury Rzymu i niezwłocznie wyrusza do dawnej świątyni zakapturzonych zabójców umiejscowionej w Masjafie. Po znalezieniu pamiętnika swojego ojca, włoski Asasyn próbuje dostać się do lokacji, w której skrywane są sekrety Altaira z pierwszego AC.

4. Assassin's Creed Brotherhood

Tuż za podium umieściłem Assassin's Creed: Brotherhood, będącego pełnoprawną kontynuacją przebojowej dwójki. Wycieńczony Ezio powraca do swojego domu będąc już jedną nogą w łóżku, lecz wraz z ujrzeniem rodzinnej willi, jest zmuszony stoczyć kolejną walkę - tym razem z Cezarem Borgią. Bohater i jego rodzina ratują się ucieczką, a następnie - podobnie jak w AC II - wdraża w życie kolejną zemstę.

3. Assassin's Creed Origins

Podium otwiera Assassin's Creed: Origins, który był hucznym początkiem nowej trylogii, w której pierwszorzędną rolę odegrała Layla Hassan. Wielu fanom starożytny, rozwlekły Egipt nie przypadł do gustu przez zalanie rozległej mapy pytajnikami, ale ja - jako eksplorator z krwi i kości - bawiłem się przednio, zważywszy na to, jak afrykański kraj prezentował się nawet na średniej klasy komputerach osobistych. Podziwianie krajobrazów szło tutaj w parze z wykonywaniem jakiegokolwiek zadania.

2. Assassin's Creed Valhalla

Assassin's Creed Valhalla to w moim odczuciu zdecydowanie najlepsza odsłona serii wprowadzająca wiele potrzebnych zmian - począwszy od wyeliminowania pytajników na rzecz stworzenia aktywności w świecie, poprzez wątki fabularne podzielone na rozdziały, a skończywszy na dobrze napisanych postaciach. Zarzucić można Ubisoftowi jedynie to, że przygoda Eivora nie ma nic wspólnego ze skradaniem się. Mechaniką, która, śmiem twierdzić, nie będzie odgrywała już żadnej roli w przyszłych Asasynach.

1. Assassin's Creed II

Assassin's Creed II swego czasu było majstersztykiem. Genialny projekt lokacji, dopracowany, zmuszający do manewrowania balansem bohatera parkour, oprawa wizualna (która do tej pory daje radę) i dźwiękowa, no i sam Ezio, którego po prostu nie dało się nie polubić. Szczerze powiedziawszy, w dwójce wszystko zagrało i nie bez powodu jest uważana za najlepszą część marki.

Tagi: AC Valhalla Assassin's Creed II Ezio Ranking Ubisoft Ubisoft Montreal