Gramy po sieci 5G na Realme 8 5G - bardzo szybko i bezproblemowo, szczególnie w chmurze

Gramy po sieci 5G na Realme 8 5G - bardzo szybko i bezproblemowo, szczególnie w chmurze

Maciej Zabłocki | 14.05.2021, 22:30

Testowaliśmy ostatnio smartfon Realme 8 ze wsparciem dla sieci 5G, a dzisiaj chcielibyśmy sprawdzić, czy możliwe jest pogranie w cokolwiek z wykorzystaniem piątej generacji tej technologii - zarówno w chmurze jak i zwykłych grach ze wsparciem dla multiplayera. Powinno być szybko, sprawnie i bezproblemowo, co z chęcią przetestujemy w samym centrum Warszawy.

Realme 8 5G to bardzo udany wariant najnowszej serii smartfonów chińskiego producenta. Do naszej redakcji trafiły wszystkie trzy modele, ale tylko jeden z nich wspiera najnowsze pasmo 5G. Sieć dostępna jest dzisiaj u każdego polskiego operatora, staje się coraz popularniejsza, a w centrum stolicy czy na jej obrzeżach bez problemu można ją złapać. To stwarza ogromne możliwości do zabawy w streaming z wykorzystaniem największych usług chmurowych takich jak choćby Xbox Game Pass. Czas wybrać się do centrum Warszawy z realme 8 5G w ręku i przekonać się na własnej skórze, czy wygramy jakiś festiwalowy wyścig w Horizon 4, albo może zmielimy z Gnashera jednego czy dwa Locusty. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Granie po sieci 5G wymaga specjalnych przygotowań? Nic z tych rzeczy

Telefon do obsługi sieci 5G wymaga oczywiście wsparcia technicznego, zgodności z właściwym pakietem u operatora czy formą wybranego abonamentu. Realme 8 5G sam złapie odpowiednie pasmo i przestawi działanie na wykorzystywanie najnowszej sieci. Wszystko działa kilka chwil po włożeniu do środka odpowiedniej karty SIM. Zainstalowaliśmy aplikację Xbox Game Pass. Teraz można skorzystać z kapitalnej promocji w której pakiet Ultimate (umożliwiający zabawę w chmurze) kupimy na miesiąc za 4 zł, a kolejne dwa miesiące dostaniemy gratis. To ponad 140 gier dostępnych w cenie butelki napoju gazowanego. Dla tych, którzy jeszcze nie próbowali, to znakomita okazja, by przejść mnóstwo świetnych tytułów. Microsoft regularnie poszerza ofertę, zostawiając w niej na stałe produkcje należące do wewnętrznych studiów korporacji albo do uznanych, wieloletnich partnerów. 

Gramy po sieci 5G na Realme 8 5G - bardzo szybko i bezproblemowo, szczególnie w chmurze

Chociaż dzisiaj do większości gier wymagany jest kontroler, to mamy kilkanaście tytułów w które możemy zagrać bez podpinania pada do telefonu. Na liście znajdują się m.in. Killer Instinct, Guacamelee 2, Hellblade czy New Super Lucky’s Tale. To dość wygodne, bo nie zawsze przecież mamy odpowiednie narzędzie w kieszeni czy plecaku i nie zawsze na 10-15 minut chce nam się podpinać je do smartfona. Poszczególni producenci dostarczają co prawda składane, niewielkie pady, jak choćby znany na całym świecie Razer, ale to dodatkowy sprzęt, którego często nie chcemy ze sobą tachać. 

Realme 8 5G wyposażony jest w 6,5”, 90 Hz wyświetlacz LCD IPS o rozdzielczości 2400x1080p. Do grania w zupełności wystarczający. Smartfon, dzięki swojej niewielkiej grubości (8,5 mm), niskiej wadze (tylko 185g) i kwadratowym bokom doskonale trzyma się w rękach. Możemy grać przez kilka godzin bez większych oznak zmęczenia. Sama sieć 5G, jak twierdzą różne źródła, zapewnia do 700% wyższą prędkość od 4G (czyli dobrze znanego LTE). W centrum Warszawy działa to faktycznie znakomicie, rozkręcając prędkość do ponad 250, czasem nawet 300 Mb/s. Daleko na obrzeżach, przy metrze Młociny, ostatniej stacji stołecznego metra, prędkość dochodziła do 190 Mb/s. Jak na sieć telefoniczną to doprawdy wystarczające i imponujące rezultaty. Przecież do wybranego pasma podłącza się regularnie wiele tysięcy osób.

Jak działa zabawa w Xbox Game Pass i po sieci w takich grach jak Call of Duty Mobile?

Na początku sparowałem kontroler i odpaliłem Forze Horizon 4, która nie miała żadnych problemów z działaniem i po sieci 5G chodziła absolutnie bezproblemowo, generując nawet 60 klatek na sekundę. Sporadyczne, okazjonalne przycinki co prawda się zdarzały, ale to dalej fenomenalny rezultat - patrząc szczególnie na wysoką jakość oprawy graficznej. Potem sprawdziłem Killer Instinct, do którego nie jest wymagany kontroler. Porównałem zabawę po sieci 5G z podłączeniem się do hot-spota stworzonego z telefonu ze wsparciem jedynie dla 4G.

Przepaść w jakości działania była dosłownie miażdżąca. Na „starym” połączeniu nie mogłem zbyt płynnie pochodzić nawet po menu głównym o czym nie było mowy po sieci 5G. Różnice widoczne były gołym okiem np. gdy chciałem zalogować się do multiplayera w Gears 5. Tam również w przypadku połączenia bezprzewodowego z hot-spotem ze smartfona z 4G bywało mocno dyskusyjnie. Na 5G z kolei mamy zdecydowanie niższe opóźnienia i szybsze czasy dostępu co przełożyło się bezpośrednio na komfort i szybkość rozgrywki. Jedyne, co trochę mi przeszkadzało, to czarne pasy po bokach, ale rozumiem, że inaczej po prostu nie dało się tego zrobić. 

Gramy po sieci 5G na Realme 8 5G - bardzo szybko i bezproblemowo, szczególnie w chmurze

Jak mogłem się spodziewać, również zabawa po sieci w normalnych tytułach nie sprawiała żadnych kłopotów. Call of Duty Mobile było świetnym przykładem. Nie wystąpił żaden lag czy przycięcie, nie było też absolutnie żadnych opóźnień, a gra reagowała natychmiastowo na każdą komendę wydaną przez ekran dotykowy. To pozwoliło mi na zyskanie zauważalnej przewagi nad przeciwnikami, bo zabijałem ich po prostu szybciej i często wygrywałem pojedynki 1 vs. 1. 

Oficjalne dane znalezione w internecie wskazują, że do sieci 5G może dziś podłączyć się ok. 12 mln Polaków, czyli blisko 35% społeczeństwa, ale prace nad nią stale postępują, a operatorzy zwiększają swoje możliwości. Co ciekawe, 5G jest także o wiele bardziej ekologiczną technologią od dotychczasowego 4G – pozwala na blisko 100-krotną optymalizację zużycia energii na każdy przesłany gigabajt danych. A skoro jesteśmy przy energii, to warto dodać, że Realme 8 5G wyposażono w specjalny system zwany „Smart 5G” oszczędzający baterię nawet do 30% dzięki inteligentnemu przełączaniu się pomiędzy 4G, a 5G. 

Warto zainwestować w smartfon ze wsparciem 5G do grania w chmurze?

Zdecydowanie tak. Różnice w jakości zabawy pomiędzy LTE, a najnowszym pasmem 5G są olbrzymie - przynajmniej w centrum Warszawy, gdzie przeprowadziliśmy testy. Płynność działania na tej pierwszej znacznie odbiega od oczekiwanej, natomiast w tym drugim przypadku mamy dosłownie idealne warunki do przejścia każdego, wielkiego tytułu AAA z bogatej biblioteki Xbox Game Pass. Największe wrażenie robi praktycznie wyeliminowanie jakichkolwiek lagów czy mikroprzycięć, co ma niebagatelny wpływ na odczucia płynące z rozgrywki. Nieco gorzej działała Stadia, ale to już kwestia dopracowania technologii serwerów bezpośrednio u producenta. 

Gramy po sieci 5G na Realme 8 5G - bardzo szybko i bezproblemowo, szczególnie w chmurze

Jeśli chcielibyście wkroczyć do świata 5G, a Wasz operator pozwala na odpalenie takiego połączenia, nie zastanawiajcie się ani minuty dłużej. Nie tylko gry zyskują na piątej generacji sieci, także strony internetowe ładowane są natychmiastowo, a co za tym idzie, buszowanie po internecie staje się jeszcze przyjemniejsze. Realme 8 5G to dobry i co szczególnie istotne, bardzo przystępny cenowo sposób na zyskanie atrakcyjnego smartfona ze wsparciem dla tej technologii. Zainteresowanych samym urządzeniem zapraszam do mojego testu.

Obecnie z połączenia 5G skorzystają m.in. mieszkańcy stolicy, Łodzi, Płocka, Poznania, Wrocławia, Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, Krakowa, Kielc, Opola czy Rzeszowa. Zasięg z każdym miesiącem rośnie i podejrzewam, że do końca roku nie będzie już praktycznie żadnego miejsca, gdzie nie podłączymy się do 5G.  To znakomite rozwiązanie dla fanów mobilnego grania, którzy często przebywają poza domem, albo chcą się wybrać na spacer do parku czy galerii handlowej i poświęcić kilka minut na jedną czy dwie rundy. To także odpowiednia jakość dla fanów multiplayera, którzy otrzymają zaproszenie od znajomych, będąc akurat gdzieś w terenie. 

Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper