Mateusz Wróbel Mateusz Wróbel 28.03.2021
TOP 10 gier w klimacie Cyberpunka - redakcja PPE wybiera
3102V

TOP 10 gier w klimacie Cyberpunka - redakcja PPE wybiera

W tym tygodniu wybraliśmy dla Was dziesięć najciekawszych gier w klimatach Cyberpunku. Zapraszamy do rozwinięcia artykułu.

10. Shadowrun Returns

Zestawienie otwiera bardzo ciepło przyjęte Shadowrun Returns, w którym główną rolę odgrywa magia. To przez nią do życia wróciły wszelakie istoty i potwory z mitów oraz legend. W połączeniu z obecną technologią, takie rasy jak orkowie czy krasnoludy bez jakichkolwiek przeszkód przemierzają ulice futurystycznego miasta - zainteresowani wcielają się w najemnika, który - aby zarobić pieniądze - trafia do najciemniejszej sekcji metropolii, gdzie czeka na niego sporo niespodzianek.

9. System Shock 2

System Shock 2 jest jedną z lepszych gier z poprzedniego wieku. Tytuł przenosi nas na statek kosmiczny, którego załoga w nieznany sposób zaginęła. Zadaniem odbiorcy jest przemierzanie ciemnych korytarzy i odnajdywanie ciał swoich "towarzyszy", odkrywając przy tym cybernetyczne implanty wszczepione w ciało głównego bohatera.

8. Snatcher

Snatcher jest najstarszym tytułem w naszym zestawieniu, bowiem zadebiutował on na rynku - pierwotnie na 8-bitowych komputerach MSX2 - w 1988 roku, a kilka lat później trafił na Segę Saturn i pierwsze PlayStation. Jest to pozycja w całości stworzona przez przebojowego Japończyka, Hideo Kojimę, który zaoferował swoim fanom historię opowiadającą o tytułowej rasie Snatcherów.

7. Detroit: Become Human

Wydarzenia przedstawione w Detroit: Become Human śledzimy z perspektywy trzech androidów - każdy z nich służy swojemu "panu". Pewnego dnia w futurystycznym Detroit wybucha rewolucja, na której czele staje jeden z głównych bohaterów. Maszyny zaczynają walczyć o swoje prawa, a ludzie próbują się ich pozbyć w okrutny sposób. Powód? Martwią się, czy przez nawał androidów uda im się utrzymać miejsce w pracy.

6. Ghostrunner

Ghostrunner sprawdza nasze umiejętności, bowiem mamy tutaj do czynienia z parkourowym, dopracowanym tytułem od rodzimej ekipy - One More Level. Przenosi on nas do miasta-wieży, w której żelazną ręką rządzi kluczniczka Mara. Musimy do niej się dostać, a - jak to już bywa - droga prowadząca do celu jest usiana w niebezpieczeństwa, z którymi musi poradzić sobie protagonista, najbardziej zaawansowany wojownik, jakiego kiedykolwiek stworzono.

5. Remember Me

Remember Me od początku intrygowało swoimi fundamentami rozgrywki, ponieważ produkcja od DONTNOD Entertainemnt (późniejszych twórców Life is Strange) skupiała się na zbieraniu i wykorzystywaniu osobistych wspomnień. Gracze wskoczyli w buty Nilin, elitarnej łowczyni, która potrafi włamać się, a następnie skraść wspomnienia innych mieszkańców Neo-Paryża. A wszystko to, aby odzyskać własną pamięć.

4. Transistor

Transistor jest uśmiechem w stronę osób uwielbiających RPG-i oferujące widok izometryczny. Odbiorcy wcielają się w pewną młodą kobietę, która niespodziewanie zostaje zaatakowana przez niezidentyfikowanych napastników. Po otarciu się o śmierć bohaterka chwyta w dłoń pozostawiony przez wrogów miecz, który koniec końców staje się głównym elementem gry - to dzięki niemu możemy eliminować wrogów stojących na naszej drodze.

3. Deus Ex: Bunt Ludzkości

Podium otwiera nie kto inny, jak były specjalista elitarnego oddziału SWAT - Adam Jensen - który odgrywa główną rolę w Deus Ex: Bunt Ludzkości. Osoby stojące nad protagonistą zleciły mu nadzorowanie jednej z najbardziej eksperymentalnych firm biotechnologicznych w Ameryce. W trakcie przygody będziemy stopniowo odkrywać ogromny postęp technologiczny, masę spisków, jak i teorii nt. różnych praktyk w cyberpunkowym świecie. W Deus Ex: Bunt Ludzkości nie brakuje także dziesiątek wyborów, od których zależy to, w jaki sposób będą postrzegać nas nasi wrogowie oraz towarzysze.

2. Observer

Drugie miejsce zajął rodzimy Observer, który wraz z next-genową aktualizacją zatytułowaną "System Redux" przeszedł na początku bieżącej generacji drugą młodość. Bloober Team pozwolił wcielić się nam w Daniela Lazarskiego, efektywnego i dążącego do swojego celu detektywa, który - przez najnowszą sprawę - trafił do futurystycznych slumsów w Krakowie. Oprócz prowadzenia swojego śledztwa będzie musiał poznać także losy bliskiej mu osoby.

1. Cyberpunk 2077

Na najwyższym stopniu podium uplasował się Cyberpunk 2077, który w tejże kategorii przez długi czas będzie zajmował pierwsze miejsce - obecnie nie zapowiada się, aby jakikolwiek duży twórca chciał rzucić rękawice CD Projekt RED w tym temacie. W trakcie zabawy w pozycji Polaków zwiedzamy przepełnione neonami Night City, gdzie czekają na nas gangi, szybkie wozy, wszelkiego rodzaju bronie, jak i tajemniczy Relic, który wywraca życie głównego bohatera do góry nogami.

Tagi: CD Projekt CD Projekt RED cyberpunk Cyberpunk 2077