Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 17.03.2021
Filmy o wspinaczce – TOP 10 (Netflix i inne)
1515V

Filmy o wspinaczce – TOP 10 (Netflix i inne)

Dzisiejszy ranking filmów skupi się na produkcjach, które bez wątpienia nie trafią do każdego. Choć mimo wszystko warto dać im szansę - osobiście znam kilka przypadków, które pokochały ten temat dzięki produkcjom pełnometrażowym. Najlepsze filmy o wspinaczce, bo na nich się dziś skupimy, to doskonałe obrazy o relacjach ludzi z naturą oraz tym, jak mali wobec niej jesteśmy. Sprawdźcie sami!

Ranking filmów, który przygotowaliśmy dla Was na dziś, bez wątpienia może zaskoczyć sporo osób – jest bowiem dość nietypowy i zdecydowanie skierowany do pewnej niszy odbiorców. Choć nie oznacza to bynajmniej, że osoby, które nie są bliskie temu zagadnieniu, będą bawić się źle. Nic bardziej mylnego – często emocje, które towarzyszą tego typu produkcjom, potrafią rozkochać nawet przeciwników samej tematyki.

Na tapet weźmiemy bowiem filmy o wspinaczce, a więc dzieła, które często opierają się na ogromnych dawkach emocji i przekazu. Jakby tego było mało, zazwyczaj kreują kruchy obraz ludzi, ale przy tym niezwykle zacięty. Wiele z poniższych produkcji pokazuje, że gdy człowiek się nie poddaje, jest w stanie osiągnąć dosłownie wszystko, co sobie założy. Chyba że natura chce inaczej – a żywioły są nieugięte.

Jeśli natomiast znacie produkcje traktujące o tym temacie, które nie znalazły się wśród poniższych dziesięciu propozycji od nas, wspomnijcie o nich w sekcji komentarzy. Chętnie poznam Wasze zdanie i być może trafię na coś, czego jeszcze nie miałem okazji oglądać. Tymczasem, bez zbędnego przedłużania, przejdźmy do samego zestawienia – mam nadzieję, że uda mi się Was do niego przekonać.

Akcja na Eigerze (1975) – TOP 10 – Filmy o wspinaczce

Dziesiąta pozycja i od razu z grubej rury, albowiem od premiery tego filmu minęło ponad 45 lat! Jedna z mniej znanych produkcji Clinta Eastwooda (której był reżyserem oraz aktorem) opowiada o emerytowanym płatnym zabójcy, który postanowił wytropić mężczyznę odpowiedzialnego za śmierć jego przyjaciela. W tym celu będzie musiał dołączyć do grupy alpinistów, z którymi uda się w wycieńczającą podróż.

Akcja na Eigerze (1975) – Filmy o wspinaczce

Na krawędzi (1993) – TOP 9 – Filmy o wspinaczce

A jeśli mówimy już o mniej znanych produkcjach głośnych aktorów, to warto wspomnieć tu także o takiej, w której główną rolę odgrywał Sylvester Stallone! Przyznajcie się, że nie spodziewaliście się tu właśnie tego mężczyzny. Jeśli jest jednak on, to jest również akcja – sam film opowiada bowiem o grupie ratowników górskich, którzy muszą zmierzyć się z niebezpiecznymi terrorystami. A wszystko to oczywiście wśród ogromnych szczytów.

Na krawędzi (1993) – Filmy o wspinaczce

K2 (1991) – TOP 8 – Filmy o wspinaczce

Swoisty klasyk od Franca Roddama, który opowiada nam historię dwójki przyjaciół – Taylora Brooksa oraz Harolda Jamesona – którzy wybrali się do Karakorum. Tam podejmują próbę wejścia na sam szczyt K2. Marzenie wiele osób przypłaciło życiem, więc można się spodziewać, iż sama podróż będzie bardzo wymagająca i obarczona sporym ryzykiem niepowodzenia. Nie zamierzają się jednak poddać, albowiem do celów trzeba dążyć.

K2 (1991) – Filmy o wspinaczce

Roraima (2013) – TOP 7 – Filmy o wspinaczce

Choć ta austriacka produkcja jest w gruncie rzeczy produkcją dokumentalną, to ogląda się ją niczym prawdziwy film fabularny! Historia trójki przyjaciół, którzy postanowili zmierzyć się ze sobą podczas wyprawy na Roraimę, potrafi rozłożyć na łopatki. Serio – realizacja pod każdym względem stoi na wysokim poziomie. Wszystko zostało przedstawione z dużym pietyzmem, a sama góra zachwyca swoim majestatem.

Roraima (2013) – Filmy o wspinaczce

Północna Ściana (2008) – TOP 6 – Filmy o wspinaczce

Niemiecka produkcja opowiada nam o dwójce alpinistów, którzy podejmują się zdobycia Eigera od niebywale trudnej strony, której nikt wcześniej nie podołał. Biograficzny film doskonale wplata w to wszystko kwestie polityczne oraz sprawy mniejszości w III Rzeszy. Świetny pokaz siły propagandy, a jednocześnie niezłomności ludzi, którzy próbują się jej ze wszystkich sił opierać. Naprawdę warto obejrzeć.

Północna Ściana (2008) – Filmy o wspinaczce

Free Solo (2018) – TOP 5 – Filmy o wspinaczce

Przepięknie zrealizowany dokument o Aleksie Honnoldzie to prawdziwa uczta dla oczu. Projekt pokazuje nam starania młodego mężczyzny, który zamierza być pierwszym na świecie człowiekiem, jakiemu uda się wejść na ścianę El Capitan w Yosemite. Ah, o czym warto wspomnieć, robi to bez żadnych zabezpieczeń! Zadanie niebywale trudne, które sprawi, że śmierć nieraz spojrzy w oczy. Pozycja obowiązkowa dla fanów wspinaczki.

Free Solo (2018) – Filmy o wspinaczce

Everest (2015) – TOP 4 – Filmy o wspinaczce

Prawdopodobnie najgłośniejszy film w całym zestawieniu i właściwie nie można się temu dziwić – mówimy przecież o pełnoprawnej pozycji kinowej, która sześć lat temu zachwyciła swoją warstwą wizualną. Przygodowy projekt od Baltasara Kormakura opowiada o grupie alpinistów, którzy podczas wyprawy na najwyższy szczyt świata, muszą mierzyć się z samą naturą. Ta zachowuje się, jakby nie zamierzała dać im dość do celu.

Everest (2015) – Filmy o wspinaczce

Cerro Torre: Szanse kuli śnieżnej w piekle (2013) – TOP 3 – Filmy o wspinaczce

Tę produkcję polecam szczególnie miłośnikom gór oraz samej wspinaczki, albowiem w dużej mierze opiera się o cudowne zdjęcia majestatycznego Cerro Torre z Patagonii i rozmowy między alpinistami. Fani akcji mogą poczuć znużenie, albowiem ta rozkręca się na samym końcu, ale wciąż należy dać szansę. To bez wątpienia jeden z lepiej zrealizowanych dokumentów Red Bulla, a jak dobrze wiecie, świetnie radzą sobie z tym gatunkiem.

Cerro Torre: Szanse kuli śnieżnej w piekle (2013) – Filmy o wspinaczce

Czekając na Joe (2003) – TOP 2 – Filmy o wspinaczce

Simon Yates oraz Joe Simpson byli młodymi, bardzo żywiołowymi alpinistami, którzy w 1985 roku wyruszyli na szczyt Siula Grande, które znajduje się w Andach. Chcieli być pierwszymi, którym uda się tam dotrzeć od strony zachodniej ściany, ale już po kilku dniach sytuacja staje się niemożliwie trudna, albowiem drugi z nich łamie nogę. Co jednak ciekawe, mężczyźni nie zamierzają się poddawać i kontynuują wyzwanie.

Czekając na Joe (2003) – Filmy o wspinaczce

The Dawn Wall (2017) – TOP 1 – Filmy o wspinaczce

Na pierwszym miejscu ląduje dokument z 2017 roku, który opowiadał nam historię dwóch wspinaczy – Tommy’ego Caldwella oraz Kevina Jorgensena, którzy postawili przed sobą bardzo nietypowe wyzwanie. Postanowili na ponad trzy tygodnie zamieszkać na pionowej ścianie Dawn Wall, czym oczywiście wywołali ogromne zamieszanie w mediach. Piękna produkcja, która prócz historii o przekraczaniu granic, uczy też o samej przyjaźni oraz wartości poświęcenia. Co jednak ważniejsze – pokazuje, że czasem warto mieć pewne priorytety.

The Dawn Wall (2017) – Filmy o wspinaczce

Filmy o wspinaczce – Podsumowanie

I tak oto wspięliśmy się na sam szczyt – tym razem jednak naszego rankingu filmów. Mam nadzieję, że znaleźliście tu produkcje, których szukaliście i spędzicie najbliższy wieczór właśnie z którąś z nich. Dawka emocji oraz akcji gwarantowane! Jeżeli dacie szansę, podzielcie się wrażeniami w komentarzach – jestem przekonany, że będzie o czym pisać.

Raz jeszcze przypomnę, że tego typu rankingi mają to do siebie, że nie jest możliwe, by całkowicie uniknąć w nich pewnej dozy subiektywizmu. Wszystko jest kwestią gustu, a poszczególne pozycje mogą się oczywiście różnić, w zależności od osoby piszącej tekst. Jeżeli jednak chcecie coś dorzucić do samej listy, sekcja komentarzy należy do Was!

Tagi: filmy Filmy o wspinaczce góry ranking