Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 17.02.2021
Filmy o kosmosie – TOP 15 (Netflix, HBO Go i inne)
1499V

Filmy o kosmosie – TOP 15 (Netflix, HBO Go i inne)

Dzisiejszy ranking filmów spodoba się szczególnie osobom, które zafascynowane są sferą pozaziemską! I nie chodzi tu bynajmniej o kwestie związane z wiarą i życiem po śmierci, ale wszechświatem - tym samym, który otacza nas ze wszystkich stron. Przedstawimy Wam najlepsze filmy o kosmosie, jakie możecie dziś obejrzeć i zdecydowanie warto poświęcić na nie nieco czasu!

Kosmos od zawsze fascynuje ludzi – ciężko znaleźć osobę, która choćby raz w życiu nie zastanawiała się nad jego bezkresem oraz postacią. Rzeczy nieodkryte i tajemnicze nas pociągają, a wspomniany kosmos jest na szczycie listy takich elementów. I szczególnie mocno wpływa to na różnego rodzaju twórców popkultury – pisarzy powieści, programistów gier wideo czy reżyserów i scenarzystów.

Dziś zajmiemy się głównie tymi ostatnimi, a precyzując – skupimy na zestawieniu, które będzie zawierać najlepsze filmy o kosmosie, jakie mogliśmy oglądać w ostatnich latach. I żeby była jasność – nie będą to bynajmniej produkcje o kosmitach (te pojawiły się już w oddzielnym rankingu, dokładnie w tym miejscu). Jestem pewien, że wśród piętnastu poniższych pozycji każdy znajdzie coś dla siebie, albowiem to po prostu mocne dzieła.

Ranking filmów jest oczywiście w pewnym sensie subiektywny, co jest dość naturalne. Jeśli więc jest tytuł, który Waszym zdaniem zasłużył, by się tu znaleźć, koniecznie wspomnijcie o nim w sekcji komentarzy. Jestem przekonany, że jak zawsze znajdzie się kilka tego typu produkcji i Wasze wpisy świetnie uzupełnią potencjalne braki, jakie warunkuje limit miejsc na liście. Bez dalszego przedłużania – przejdźmy do sedna.

Moon (2009) – TOP 15 – Filmy o kosmosie

Zestawienie otwiera film z 2009 roku w reżyserii Duncana Jonesa, który opowiada o Samie Bellu – mężczyźnie przebywającym od trzech lat na w specjalnej stacji na Księżycu. Gdy jego misja dobiega końca, a on sam może nareszcie zbierać się do powrotu na Ziemię, odkrywa, że wcale nie jest tam jedyną żywą istotą.

Moon (2009) – Filmy o kosmosie

Solaris (2002) – TOP 14 – Filmy o kosmosie

Film science fiction od Stevena Soderbergha spotkał się z bardzo mieszanym odbiorem fanów i krytyków, ale warto o nim wspomnieć w takim rankingu. Opowiada o psychologu, który zostaje wysłane na odległą stację kosmiczną „Prometeusz”, aby zbadać niecodzienne zachowanie tamtejszej załogi. Trzeba przyznać, że bardzo dobrze trzyma w napięciu.

Solaris (2002) – Filmy o kosmosie

Pierwszy krok w kosmos (1983) – TOP 13 – Filmy o kosmosie

Na liście nie może zabraknąć filmu Philipa Kaugmana, który na swój sposób przedstawia wyścig kosmiczny między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi – skupiając się głównie na programie Mercury w wykonaniu tych drugich. Bardzo ciekawy i mocny dramat, który świetnie oddaje realia tamtych czasów.

Pierwszy krok w kosmos (1983) – Filmy o kosmosie

Ukryty wymiar (1997) – TOP 12 – Filmy o kosmosie

Mroczny film science fiction od Paula Andersona rzuca nas do roku 2047, gdzie specjalna misja ratunkowa dociera wreszcie do statku kosmicznego, który zaginął przed siedmioma laty. Gdy wchodzą do środka, okazuje się, iż wydostanie z niego będzie zadaniem niezwykle trudnym – dla niektórych wręcz niemożliwym. Horror, który świetnie buduje klimat zaszczucia.

Ukryty wymiar (1997) – Filmy o kosmosie

Ukryte działania (2016) – TOP 11 – Filmy o kosmosie

Licznie nagradzany film o trzech czarnoskórych kobietach, które miały ogromny wkład w wysłanie przez Stany Zjednoczone pierwszej załogowej misji na orbitę Ziemi. Wszystkie trzy pracowały swego czasu dla NASA, a produkcja biograficzna jest swego rodzaju hołdem dla ich zasług, które bardzo często były pomijane.

Ukryte działania (2016) – Filmy o kosmosie

Pierwszy Człowiek (2018) – TOP 10 – Filmy o kosmosie

Na miejscu dziesiątym uplasował się najnowszy film na liście – biograficzna produkcja o Neilu Armstrongu (genialnie zagrał go Ryan Gosling), a więc pierwszym człowieku, który postawił stopę na księżycu. Produkcja przedstawia prawdopodobnie najważniejszy fragment jego życia i doskonale obrazuje, jak mogły wyglądać tamte chwile.

Pierwszy Człowiek (2018) – Filmy o kosmosie

Grawitacja (2013) – TOP 9 – Filmy o kosmosie

Pamiętam, że premiera filmu od Alfonso Cuarona spotkała się ze sporą dozą kontrowersji – głównie od strony społeczności astrofizyków. Niemniej, rozpatrując produkcję wyłącznie w ramach popkultury, trzeba przyznać, że dostaliśmy naprawdę solidne dzieło dramatyczne. Zresztą, dziesięć nominacji do Oscarów i aż siedem statuetek, mówi samo za siebie.

Grawitacja (2013) – Filmy o kosmosie

Wall-E (2008) – TOP 8 – Filmy o kosmosie

Nie czułbym się dobrze, gdybym zapomniał o ciekawej animacji Disneya sprzed 13 lat. Animatorzy rzucają nas w daleką przyszłość, gdzie na opuszczonej przez ludzi Ziemi dochodzi do spotkania robota WALL.E oraz nietypowej maszyny EVE, wysłanej z misją odszukania jakichkolwiek oznak życia. Pomiędzy maszynami zawiązuje się ciężka do zdefiniowania relacja.

Wall-E (2008) – Filmy o kosmosie

Apollo 13 (1995) – TOP 7 – Filmy o kosmosie

Gdyby nie to, jak zmienił się Tom Hanks, w życiu nie uwierzyłbym, że film ma już ponad 25 lat! Cały czas wydaje się bowiem niezwykle świeży pod wieloma względami i trzeba mu oddać, że dobrze się broni w starciu z innymi dziełami o kosmosie. Opowiada o wybuchu na statku Apollo 13, gdy ten odbywa rutynowy lot w kosmos.

Apollo 13 (1995) – Filmy o kosmosie

Avatar (2009) – TOP 6 – Filmy o kosmosie

Przełomowy film w kinie? Bardzo możliwe! James Cameron stworzył dzieło, o którym w okolicach premiery było naprawdę głośno i do dziś ciężko znaleźć osobę, która nie miała z nim styczności. Zresztą, warto zwrócić uwagę na to, jak bardzo wyczekuje się kolejnych odsłon. Pamiętam wycieczkę w Szkole Podstawowej i seans w 3D – jedno z największych przeżyć w życiu!

Avatar (2009) – Filmy o kosmosie

Marsjanin (2015) – TOP 5 – Filmy o kosmosie

Jeśli dostałbym zadanie, aby stworzyć ranking filmów z Mattem Damonem, bez wątpienia umieściłbym go naprawdę wysoko. Z podobnego względu musi się on znaleźć także tutaj. Produkcja Ridleya Scotta przedstawia losy astronauty, który w wyniku niepowodzenia misji zostaje sam na Marsie. Pomimo nieciekawych warunków, nie zamierza się poddawać i spróbuje walczyć o przetrwanie.

Marsjanin (2015) – Filmy o kosmosie

Gwiezdne Wojny V: Imperium Kontratakuje (1980) – TOP 4 – Filmy o kosmosie

Wspomniałem o tym filmie na łamach rankingu produkcji o kosmitach – wtedy wiele osób wytknęło, iż bardziej skupia się on na kosmosie. Cóż, jest w tym trochę racji, więc błędem byłoby zapomnieć tu o niebywale ważnej serii dla popkultury, jaką jest Star Wars. Zdecydowałem się na umieszczenie mojej ulubionej odsłony, ale właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, by wrzucić w to miejsce całą markę Gwiezdnych Wojen.

Gwiezdne Wojny V – Imperium Kontratakuje (1980) – Filmy o kosmosie

Interstellar (2014) – TOP 3 – Filmy o kosmosie

Kino Christophera Nolana ma prawdopodobnie tyle samo zwolenników, ile przeciwników. Osobiście jestem jednak fanem enigmatycznego stylu tworzenia znanego reżysera i nie mogę nie wspomnieć o jednym z jego największych dzieł. „Interstellar” jest filmem bardzo zagmatwanym i porusza wiele kwestii związanych z fizyką kwantową, ale warto się na nim skupić, albowiem to kawał mocnego kina.

Interstellar (2014) – Filmy o kosmosie

Obcy (1979) – TOP 2 – Filmy o kosmosie

Druga produkcja, która powiela się z rankingiem filmów kosmicznych, ale jej także nie może zabraknąć w takim zestawieniu. Kultowa produkcja Ridleya Scotta rozgrywa się przecież w kosmosie – na małej planetoidzie – gdzie załoga Nostromo zostaje zaatakowana przez tajemniczą istotę, która po latach stała się jedną z ikon kina.

Obcy (1979) – Filmy o kosmosie

2001: Odyseja Kosmiczna (1968) – TOP 1 – Filmy o kosmosie

Oddajmy królowi to, co królewskie. Na pierwsze miejsce trafia film Stanleya Kubricka, który debiutował prawie 53 lata temu! I choć oczywiście z dzisiejszej perspektywy jest tam sporo archaizmów, to trzeba napisać wprost, że jest to sztuka i klasyk, jaki trzeba zobaczyć. Trzy epizody, trzy różne okresy historyczne i trzy miejsca we wszechświecie. A wszystko to w jednym, genialnym projekcie.

2001: Odyseja Kosmiczna (1968) – Filmy o kosmosie

Filmy o kosmosie – Podsumowanie

W przeciwieństwie do kosmosu nasze zestawienie ma swój jasno określony koniec. Mam nadzieję, że powyższy ranking  filmów dostarczył Wam tytułów, jakich nie mieliście jeszcze okazji oglądać i znacie już te, za które warto się zabrać przy najbliższej wolnej chwili. Osobiście polecam dosłownie każdy, albowiem starałem się w nich zawrzeć przeróżne podgatunki i formy przekazu o bezkresnym wszechświecie.

Napiszcie na dole, jakie filmy o kosmosie Wy lubicie najbardziej i które z wymienionych u góry mieliście okazję oglądać. Pewnie najwięksi fani mieli przyjemność obcować z większością (a być może nawet ze wszystkimi!), więc chętnie zapoznamy się z Waszymi opiniami. Tymczasem, standardowo już, miłego seansu!

Tagi: filmy o kosmosie kosmos obcy ranking filmów