Mateusz Wróbel Mateusz Wróbel 27.12.2020
TOP 10 interaktywnych przygodówek - redakcja PPE wybiera
1761V

TOP 10 interaktywnych przygodówek - redakcja PPE wybiera

Interaktywne przygodówki nie są wymagającymi tytułami, a bardzo często opowiadają wciągającą historię, którą - bez jakichkolwiek przeszkód - poznać może każdy. Poniżej przedstawiamy redakcyjne TOP 10 wyżej wymienionego gatunku.

10. The Walking Dead: Sezon 3

Zestawienie otwiera The Walking Dead: Season Three - A New Frontier, czyli trzecia część (od studia Telltale Games) popularnej marki o opartej na komiksach Roberta Kirkmana. Ponownie skupia się ona na Clementine, przybranej córeczce Lee z "jedynki", która na swojej drodze spotyka Javiera Garcię - protagonistę próbującego przeżyć w świecie opanowanym przez zombie wraz ze swoją szwagierką.

9. Beyond: Two Souls

W naszej "topce" znalazły się trzy ostatnie gry francuskiego zespołu, Quantic Dream, które bardzo mocno czuje się w tworzeniu interaktywnych przygodówek. Na najdalszym miejscu znajduje się Beyond: Dwie Dusze poruszające tematykę nadnaturalnych zdolności Jodie Holmes, głównej bohaterce mającej w swojej głowie tajemniczą istotę o imieniu Aiden. To przez nią życie dziewczyny wywraca się do góry nogami.

8. The Wolf Among Us

The Wolf Among Us to bez wątpienia, tuż obok pierwszego sezonu TWD, najciekawsza opowieść od niedawno powstałego z martwych studia Telltale Games. W tym przypadku twórcy postanowili odstawić "żywych trupów" na bok, a zająć się magiczną krainą, a dokładniej miasteczkiem Fabletown, nad którym pieczę sprawuje tzw. Big Bad Wolf - a przynajmniej tak mu się wydawało, dopóki na jego teren nie trafili wrogo nastawieni ludzie.

7. The Dark Pictures Anthology: Little Hope

O ile pierwszą część antologii The Dark Pictures, Man of Medan, pozostawia trochę do życzenia, tak jej druga część - The Dark Pictures Anthology: Little Hope - przedstawia bardzo dobrą historię, w której nie brakuje wyborów zmieniających świat, jak i przyszłość bohaterów. Supermassive Games poruszyło tematykę procesu czarownic, które miały miejsce w tytułowym miasteczku.

6. Life is Strange: Before the Storm

Po ukończeniu pierwszej części wspomnianej w nagłówku serii aż się prosiło, aby deweloperzy dostarczyli nam pełnoprawnego prequela. Długo nie musieliśmy się prosić, bowiem Square-Enix zleciło zespołowi Deck Nine prace nad opowieścią, która skupiła się na Chloe i Rachel Amber, czyli postaci, wokół których skupiała się fabuła w Life is Strange, które znajduje się poniżej.

5. Heavy Rain

Jeszcze przez długi czas nie zapomnimy o poszukiwaniach "zabójcy z origami". Kryminalna powieść od Quantic Dream trzymała w napięciu od początku do końca, a ciągłe przerzucanie się pomiędzy czterema grywalnymi bohaterami dodawało sporo pikanterii do całokształtu. Tylko od podjętych przez nas decyzji w trakcie ogrywaniaHeavy Rain zależało, czy ojciec zaginionego Ethana Mars odnajdzie i uratuje na czas swojego syna. 

4. Detroit: Become Human

Detroit: Become Human zostało docenione na całym świecie za poruszoną i świetnie przedstawioną przez francuskich twórców tematykę relacji androidów z ludźmi, przyjemny gameplay, jak i robiącą ogromne wrażenie oprawę wizualną. Nie bez powodu mówi się, że jest to jedna z najciekawszych, jak nie najlepsza interaktywna przygodówka, która do grudnia 2019 roku była dostępna jedynie na systemach PlayStation 4.

3. Life is Strange

Podium otwiera Life is Strange, które jest kontynuacją wydarzeń poznanych w odsłonie "Before the Storm". Tym razem przejmujemy kontrolę nad posiadającą nadprzyrodzone zdolności dziewczyną o imieniu Max, której moce mają pomóc w znalezieniu bliskiej dla Chloe osoby. Historia jest zalana zwrotami akcji, a finał wciska w fotel.

2. The Walking Dead: Sezon 1

The Walking Dead - Season One nigdy nie grzeszyło przyjemnym gameplayem ani chociażby dobrą grafiką, ale o bolączkach pierwszego sezonu The Walking Dead można było zapomnieć dzięki niesamowitemu scenariuszowi, który z każdego gracza - śmiem twierdzić, że nawet z największego twardziela - wycisnął dziesiątki łez, dzięki świetnie napisanymi relacjami, a także zmuszeniem gracza do podjęcia decyzji, w których nie ma dobrego wyboru, czyli takiego, w którym uszczęśliwilibyśmy każdego bohatera.

1. Until Dawn

Until Dawn to pozycja, dla której warto kupić PlayStation 4. Odpowiadało za nią już wyżej wymienione Supermassive Games, które koniec końców nie połączyło sił z Sony na stałe, a szkoda, bo ich kolejne projekty mogłyby być kolejnymi obowiązkowymi tytułami dla każdego gracza. Wracając do tematu Until Dawn, jest to interaktywny horror, w którym nie ma miejsca na błędy - przez całą opowieść odbiorcom po piętach depczą niezidentyfikowane stwory próbujące pozbyć się nastolatków chcących w kameralnym gronie odpocząć w odciętym od reszty świata miejscu w górach. Gdy zaczynają badać otaczające ich tereny wiedzą, że pewien czas temu miały tutaj miejsce bardzo dziwne, trudne do opisania rzeczy, które musimy zbadać.

Tagi: detroit: become human Life is strange Sony Supermassive Games the walking dead the wolf among us Until Dawn