SKLEP

Porady dla piszących

  • 1. Szanuj edytor swój, masz tylko jeden

Edytor na PPE 3.0 przeszedł małą metamorfozę – zarówno wizualną, jak również pod względem budowy. Uprościliśmy go, usunęliśmy wiele zbędnych funkcji, które rzadko (lub wcale) były wykorzystywane. Poświęcie chwilę czasu na zapoznanie się z edytorem. Wystarczy najechać na poszczególne ikonki, aby zobaczyć ich krótki opis.

  • 2. Czcionki koloruj z głową (a najlepiej wcale nie koloruj)

Chcesz, aby Twój blog miał kolorowe czcionki? Skorzystaj z wbudowanych w edytor funkcji, ale... nie przesadzaj! Uwierz, 10 różnych kolorów w jednym wpisie wcale nie sprawi, że będzie atrakcyjniej. Jeżeli nie musisz, wcale nie używaj koloru. Co ważne – nie koloruj tekstu na czarno! W przypadku ciemnej wersji portalu, system nie zmieni automatycznie koloru czcionki w Twoim wpisie, tylko zostawi ten zadany odgórnie przez Ciebie. Efekt? Na ciemnej wersji Twój wpis będzie miał... czarną czcionkę.

  • 3. Osiem różnych czcionek we wpisie!

Nie, to nie jest dobry pomysł :). Optymalnie nie warto korzystać z innych czcionek niż domyślna, którą stosujemy na całym portalu. Jasne, pozostawiamy możliwość wyboru czcionki, ale wpis z różnymi krojami fontów wcale nie będzie atrakcyjniejszy.

  • 4. Formatowanie tekstu. Powtarzamy – FORMATOWANIE!

Po pierwsze – stosuj narzędzia, które zawiera edytor, tj. wklejanie tekstów z Worda (jeśli w nim piszcie), usuwanie formatowania (zwłaszcza w przypadku przeklejania tekstów z innych miejsc). Dzięki temu tekst w edytorze będzie w czystej postaci, pozbawiony setek zbędnych elementów kodu, których nie widać gołym okiem (dostępne są w Źródle strony). Po drugie – nie bójcie się akapitów – warto czasami skorzystać z najzwyklejszego entera, aby rozbić jednolity tekst na akapity – dla czytającego to prawdziwa ulga.

  • 5. Nie zapominaj o zdjęciu do wpisu

W PPE 3.0 zrezygnowaliśy z opcji wyboru różnych form zdjęć. Obecnie dla zachowania spójności wyglądu możecie dodawać jedno duże zdjęcie (wymiar 790x380 pikseli) lub wybrać domyślne, które przygotowaliśmy. Sugerujemy jak najbardziej pierwszą opcję :). Przygotowanie zdjęcie o wspomnianych wymiarach nie jest problemem, można to zrobić w pierwszym lepszym programie graficznym na czele z Paintem. Pamiętajcie o tym, bo dobre zdjęcie może zachęcić potencjalnych czytelników do lektury Waszego materiału.

  • 6. Wprowadzenia nie gryzą

Nie zapominajcie o wprowadzeniach. Te 200-300 znaków lidu po pierwsze mogą zaciekawić kogoś, kto przegląda stronę główną Blogów czy Recenzji czytelników, po drugie sprawiają, że sam wpis wygląda po prostu ładniej niż notka, gdzie w lidzie jest 2 wyrazy lub zdjęcie.

  • 7. Tytuł prawdę powie

Mamy już odpowiednie zdjęcie, napisaliśmy ładny wstęp, nie zapomnijmy o odpowiednim tytule. Nie krzyczcie! (czyli nie piszcie wielkimi literami), starajcie się zaciekawi potencjalnych czytelników. Niech tytuł będzie w miarę krótki, a zarazem interesujący. Pamiętajcie, że w wielu miejscach na portalu pojawiają się właśnie tytuły recenzji, blogów czy notek, dlatego warto nad nimi pomyśleć. Jeśli nie masz pomysłu np. na tytuł recenzji, nie kombinuj, skorzystaj z najlepszej opcji, czyli tytułu w postaci "Recenzja X", gdzie za X wstaw tytuł opisywanej gry.

  • 8. Co dwie strony to nie jedna

W nowym edytorze pojawiła się opcja stronicowania tekstu. Wystarczy w wybranym miejscu w tekście wcisnąć odpowiednią ikonkę, aby system automatycznie dodał nową stronę (w edytorze tego nie widać, zauważycie to już po publikacji tekstu). Korzystajcie z tej opcji zwłaszcza w sytuacji, gdy Wasz tekst jest długi lub zawiera dużo zdjęć czy materiałów wideo. Uwierzcie, odpalenie notki czy recenzji z 30 zdjęciami i 10 filmikami upchanymi na jednej stronie, może być uciążliwe.

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015

Miesięcznik PSX Extreme