SKLEP
Roger Żochowski Roger Żochowski 09.02.2018
Shadow of the Colossus (PS4) - poradnik. Kolosy, owoce, jaszczurki, sekrety, przedmioty
7330V

Ogólne porady i tryby gry - Shadow of the Colossus (PS4) - poradnik. Kolosy, owoce, jaszczurki, sekrety, przedmioty

Porady ogólne i tryby gry

Mieczem i łukiem 

Aby zlokalizować kolosa należy ekwipować miecz (krzyżak) a następnie przytrzymać R1. Bohater z pomocą światła wskaże, w którym kierunku się udać, aby dotrzeć do bossa. Można bez problemu używać w ten sposób miecza przemieszczając się na koniu jednak patent działa tylko w miejscach, gdzie dociera do nas słońce. Mieczem zadajemy też ciosy (kwadrat). Im dłużej go przytrzymamy tym mocniejszy będzie atak - aby naładować go na maksimum czekamy, aż wskaźnik staminy zacznie mrugać. Możemy też dobijać kolosy specjalnych ruchem. Po skoku będąc w powietrzu należy przytrzymać R2 + kwadrat. Jeśli zadany w ten sposób cios w punkt witalny kolosa zabije go (wpierw musimy odebrać mu trochę mocy), to dostaniemy trofeum.  Aby zmienić broń na łuk wciskami kierunek krzyżaka. Łuk służy do polowań na jaszczurki, strącania owoców z drzew, prowokowania kolosów tudzież trafiania w ich słabe punkty. 

Tryb ataków czasowych

Specjalny tryb, który zostanie odblokowany po ukończeniu gry i pokonaniu 16 kolosów.  Możemy w nim walczyć z kolosami na czas, a jeśli będziemy wystarczająco dobrzy odblokujemy nowe przedmioty, które będziemy mogli użyć w NEW Game + (ulepszone zdrowie i stamina przechodzą do kolejnej gry, nie są resetowane, za to ołtarze musimy odkrywać od nowa). Możemy podjąć się ataków czasowych tylko na takim poziomie trudności, na jakim ukończyliśmy oś fabularną. Chcąc zagrać w wyzwania na poziomie trudnym, musimy wpierw ukończyć na tym poziomie grę. Listę wszystkich przedmiotów wraz ze sposobem na ich odblokowanie znajdziecie w odpowiedniej sekcji. 

Tryb reminiscencji

Możemy powtórzyć walkę z danym kolosem bez konieczności kończenia gry. W miejscach gdzie walczyliśmy z kolejnymi kolosami leżą ich szczątki – wystarczy do nich wrócić i aktywować klękając w odpowiednim miejscu (przytrzymujemy R2). Możemy w ten sposób wracać mocniejsi do pokonanych wbijając opcjonalne trofea, które w przypadku słabszej postaci ciężko było zdobyć

Co to są ołtarze?

Na całym świecie możecie znaleźć specjalne kapliczki ze święcącymi ołtarzami. W pierwotnej wersji gry w miejscach tych mogliśmy zapisywać stan gry. Ten zapisuje się obecnie automatycznie, ale modląc się przy ołtarzach uzdrowimy maksymalnie staminę i HP. Jest też trofeum za pomodlenie się przy wszystkich kamieniach. Kapliczki z ołtarzami pojawią się na mapie dopiero gdy się przy nich pomodlimy. W sekcji ze staminą i zdrowiem znajdziecie filmik jak je wszystkie znaleźć. UWAGA: odkryte ołtarze na mapie nie przechodzą do New Game + - trzeba je odkrywać na nowo!

Poziom trudności

W Shadow of the Colossus są trzy poziomy trudności – łatwy, średni i wysoki. W zależności od tego, na jakim ukończycie grę, czekają was różne nagrody i bonusowe przedmioty. Im wyższy poziom trudności tym bohater jest mniej wytrzymały, a przeciwnicy zadają większe obrażenia i mają więcej życia. Paski energii bohatera wolniej się również regenerują. Niektóre kolosy posiadają też więcej słabych punktów, które trzeba zlokalizować i zniszczyć, by je pokonać. Zaznaczamy to w naszym opisie. 

Tagi: poradnik Shadow of the Colossus