FIFA 22 poradnik do gry. Ultimate Team (FUT 22), najlepsi piłkarze, tryb kariery, porady, aplikacje mobilne - poradnik i solucja do gry. Opis, przejścia, zagadki, sekrety, znajdźki, mechaniki, zdolności

FIFA 22 - poradnik do gry. Ultimate Team (FUT 22), najlepsi piłkarze, tryb kariery, porady, aplikacje mobilne

FIFA 22: najlepsza formacja, taktyka i wytyczne

Mateusz Wróbel | 27.09.2021, 22:13

FIFA 22: najlepsza formacja, taktyka i wytyczne

Formacja jest podstawowym elementem budowania składu. Jeśli wybierzemy taką, w której się nie odnajdziemy, to posiadając nawet najlepszych piłkarzy w klubie w karierze menedżera lub trybie sieciowym Ultimate Team, bardzo często będziemy przegrywać mecze. A tego przecież nikt nie chce. Dlatego też poniżej wyjaśniamy, jaka formacja i wytyczne są najlepsze w FIFA 22.

Najlepsza formacja FIFA 22

W tegorocznej odsłonie serii EA najwięcej graczy decyduje się na 4-1-2-1-2 (2) i jest to wybór pozostawiający spore pole do manewru. Będziesz miał do dyspozycji tradycyjną linię obrony składającą się z dwóch środkowych obrońców i dwóch bocznych, a także czterech pomocnik - jeden na lewej stronie boiska, drugi po prawej. Z kolei trzeci pomoże napastnikom w kreowaniu akcji, a czwarty w obronie pola karnego przez przeciwnikami. Linia ataku będzie standardowa - dwóch napastników.

FIFA 22: najlepsza formacja, taktyka i wytyczne

Dzięki takiej formacji będziesz miał niemalże zawsze kontrolę nad środkową częścią boiska, czyli tą, przez której przedarcie się często skutkuje wysokoprocentową szansą na zdobycie bramki. Lekko zostaną odsłonięte skrzydła, ale możesz to zmienić w wytycznych, do których właśnie przejdę w tym momencie (jeśli o jakichś nie wspomniałem, najlepiej zostawić domyślne).

Najlepsza taktyka FIFA 22

W kwestii obrońców warto:

  • w sekcji "rajdy ofensywne" przypisać "zostawaj z tyłu" dla LO i PO (nie są oni potrzebni, bo z pomocników możesz zrobić skrzydłowych wracających później do środka).

W kwestii pomocników warto:

  • wsparcie ataku ("zostawaj z tyłu") i pozycja defensywna ("krycie środka") dla defensywnego pomocnika (ŚPD);
  • wsparcie przy wrzutkach ("wbiegaj w pole karne"), swoboda poruszania się ("zbiegaj na skrzydło") i pozycja defensywna ("krycie skrzydła" - jeśli chcesz zrobić z LP i PP skrzydłowego) dla bocznych pomocników (LP i PP);
  • wsparcie obrony ("zostawaj z przodu") dla ofensywnego pomocnika (ŚPO).

Przy napastnikach nie warto niczego zmieniać.


Jeśli jednak zależy Ci na ciągłej grze skrzydłami, najlepiej będzie wypróbować 4-1-2-1-2 z tradycyjnymi, bocznymi pomocnikami. Weź jednak pod uwagę, że podczas obrony, środek pola będzie w dużym stopniu niekryty, więc przeciwnicy będą z tego korzystać.

Trzecią opcją jest zainteresowanie się tradycyjnym 4-4-2, które daje solidną linię obrony i pomocy kosztem budowania akcji. Wtedy również warto grać skrzydłami, ustawiając LP i PP jako tych wspomagających atak, a dwóch ŚP jako zawodników pomagających w obronie.

Źródło: własne

Komentarze (47)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

Spis treści

Powrót do poradnika
cropper